Atla

Adli Tatilde Boşanma Davası Nasıl Açılır Görülür


Adli Tatilde Boşanma Davası Nasıl Açılır Görülür

Adli Tatilde Boşanma Davası Nasıl Açılır Görülür

Adli Tatilde Boşanma Davası Nasıl Açılır Görülür

Adli Tatil Nedir, Adli tatil yargılanmanın ertelendiği süreyi ve hakimler ile savcıların tatil yaptıkları süreyi ifade eden bir kavramdır. Her yıl 20 Temmuz ile 31 ağustos arasında gerçekleştirilen adli tatil hakimlerin yasal iznidir.

İfade etmek gerekir ki adli tatil dava açılmasını engellemez sadece adli tatilde belli başlı davalar hariç olmak üzere dava görülmez ve görülecek davalar adli tatilden sonraya ertelenmektedir.

Bu ertelenme kanuna tabi olarak gerçekleştirilmektedir. Bu husus altında incelediğimizde adli tatile tabi olan ve adli tatile tabi olmayan dava ve işler olmak üzere görülecek davaları 2'ye ayırabiliriz.

Adli tatilde Davalar Görülür mü?

Adli tatile tabi olmayan ya da daha açık bir şekilde ifade etmek gerekirse adli tatilden etkilenmeyerek görülmeye devam edecek davalar adli tatil hiç olmuyormuşçasına kaldığı yerden devam etmektedir. Normal seyrinde devam eden bu davalar ya da işler ya kanunla öngörülen davalardır ya da ivedi sonuçlanması gereken davalardır. 

Adli tatilde görülecek bu davalara nöbetçi mahkemeler bakar. Adli tatil içerisinde tatil yapmayarak yargı sisteminin devam etmesini sağlamak için nöbetçi hakimler mevcut olur. Bu nedenle bu davalara nöbetçi mahkemeler bakmaktadır. Adli tatile tabi olmayan davalar ve işler kanunda açıkça sayılmıştır.

HMK kapsamı altında sayılan bu davalar ve işler sınırlı sayıda değildir. Davalı taraflardan birinin davanın ivedi görülmesini talep ettiği takdirde de dava adli tatil içerisinde gerçekleştirilmektedir.

Boşanma Davası Adli Tatilde Görülebilir Mi?

Boşanma davası açan kişilerin merak ettiği sorulardan biri olan adli tatilde boşanma davası açılır mı sorusuna yukarıda anlattığım hususlar üzerinden cevap vermek gerekirse şunları ifade edebilirim: boşanma davası bir medeni hukuk konusu olup aile mahkemelerinde bakılan davalardan biridir.

Boşanma davaları HMK kapsamı altında adli tatilde de görülecek davalar arasında sayılmamaktadır.

Bu nedenle birey boşanma davası açtığında dava eğer adli tatile denk geliyorsa kural olarak dava adli tatilden sonraya yani 31 Ağustostan sonraki bir tarihe ertelenmektedir. Fakat ivedi olarak görülmesi gereken davaların da adli tatil içerisinde nöbetçi mahkemeler tarafından görülür demiştik.

Bu nedenle boşanma davasının acilen çözüme kavuşması gerektiğini istiyorsa birey HMK madde 103/1-h kapsamında ifade edildiği üzere taraflardan birinin talebi üzerine mahkemece ivedi görülmesi gereken bir dava olarak ele alınabilir ve adli tatil içerisinde dava görülebilir.

Sonuç olarak kural olarak kanunda sayılan ( HMK 103) davalar ve işler dışında davalar adli tatilden sonra görülmektedir fakat mahkemece veyahut taraflardan birinin talebi üzerine ivedi olarak gerçekleştirilmesi gereken bir dava varsa bu davada nöbetçi mahkeme tarafından adli tatil içerisinde görülebilir.

Boşanma davası adli tatil içerisine denk gelen taraflar eğer davanın acil sonuçlanmasını istiyorlarsa yani davanın ertelenmesini istemiyorlarsa bunu talep ettikleri takdirde dava adli tatil içerisinde görülebilecektir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
Yorum Bırak