Aile Avukatları – Boşanma Davası Ankara

İlkay Hukuk Bürosu Makaleler
İlkay Hukuk Bürosu > Aile ve Boşanma Hukuku Davaları  > Aile Avukatları – Boşanma Davası Ankara

Aile Avukatları – Boşanma Davası Ankara

Aile Avukatı Ankara

Aile Avukatları – Boşanma Davası Ankara | Türk hukuk sistemi içerisinde davalı ve davacı sıfatıyla mahkemelere katılan kişilerin en merak ettiği konulardan biri de davalarda avukat bulundurma zorunluluğunun bulunup bulunmaması olmaktadır. Özellikle kişilerin çok fazla masraf yapmadan kararların mahkeme tarafından verilmesini istedikleri boşanma davaları söz konusu olduğunda avukatsız bir şekilde boşanma talepleri oluyor.

 

Boşanma davaları ile ilgili bu hususları değerlendirirken mutlaka anlaşmalı ve çekişmeli boşanma olmak üzere iki farklı şekilde davaların gerçekleştiğine dikkat etmek gerekmektedir. Boşanma davalarını ele alan aile hukuku da dahil olmak üzere tüm davalar için kişilerin avukat bulundurma zorunluluğu bulunmamaktadır. Ancak tarafların birbirleriyle tüm hak ve sorumluluklar konusunda protokol imzalayarak anlaşmaya vardığı anlaşmalı boşanma davalarında dahi sürecin en kısa sürede işletilmesi adına mutlaka avukatlardan yardım alınması gerekmektedir.

 

Özellikle aile hukuku alanında uzman bir avukattan yardım alınması davaların en kısa sürede kararlarının çıkması noktasında etkili olmaktadır. Çoğu zaman çiftlerin kendi başlarına anlaşma sağlayarak mahkemeden kararların çıkmasını sağlaması mümkün olurken mahkeme sonrasındaki süreçlerde yaşadıkları zorlukların kısa sürede sona erdirilmesi de gerekmektedir.

 

Bu konuda kişilerin nüfus müdürlüklerinde kayıt işlemlerinin gerçekleştirilmesi, mahkeme kararlarının kesinleştirilmesi ve temyiz süreçleri gibi konularda avukatların bu işlemleri yürütmesi her zaman avantajlı olacaktır.

 

Konu çekişmeli boşanma davaları olduğunda ise avukatların mutlaka boşanma gerekçeleri, tarafların bulundurması gereken deliller, boşanma sonrası doğacak olan haklar konusunda etkili bir çalışma yapması gerekmektedir.

 

Aile Boşanma Davası Avukatları | Aile Hukukunda Anlaşmalı Boşanma Nasıl Olur?

 

Aile Boşanma Davası Avukatları | Kısa sürede boşanma süreçlerinin tamamlanmasını ve mahkemeden istenilen kararların çıkmasını talep eden kişiler anlaşmalı boşanma yoluna başvurabiliyorlar. Boşanma dilekçesinde açıkça belirtilmiş olan taraflar boşanma taleplerinin yanı sıra üzerilerinde anlaşma sağlamış oldukları tüm hakları da davaya dahil edebilmektedirler.

 

Davaları tek bir eşin açması ve diğer eşin de davayı kabul etmesi davanın mahkemeye taşınmasında yeterli sayılmaktadır. Kişilerin evliliklerinin bir seneden daha fazla süredir devam ettiği durumlarda bu davaları açmak mümkün oluyor.

 

Evlilik birliğinin temelinde sarsılması gerekçesiyle açılan bu davalarda hakim tarafından üzerinde tarafların anlaşma sağlamış olduğu konularda bazı düzenlemelerle birlikte de kararların verilmesi tarafların onayı ile mümkün olmaktadır.

 

Aile Hukukunda Evlilik Birliğinin Temelinden Sarsılması Nedeniyle Boşanma Sebebi

 

Aile Boşanma Davası Avukatları | Aile hukuku hakimlerin kararlarının dava sonuçlarına en büyük ölçüde etki ettiği hukuk dallarından olmaktadır. Boşanma sebebi açık bir şekilde taraflar açısından kabul ediliyorsa bu durumda hakimin de benzer yönde bir karar vermesi mümkün olacaktır.

'

1Soru

Avukata Soru Sor