Atla

Aidatların Ödenmemesi İcra


Aidatların Ödenmemesi İcra

Aidatların Ödenmemesi İcra

Aidatların Ödenmemesi İcra

Aidatların nasıl ve ne şekilde ödendiğini önceki yazılarımızda bahsetmiştik. Öncelikle aidatların ödenmemesi durumunda yönetici kat maliklerine bir yazı ile borcu bildirilmelidir. Bunun üzerine borcunu ödemekte ısrar etmesi durumunda karar defterine aidatların ödenmemesi nedeniyle icra takibi yapılması hakkında karar alınır. Bu karara istinaden Apartman veya site yönetimi gerek kendisi gereksede avukat desteği alarak ilgili kişiler hakkında icra müdürlüğünde icra takibi başlatılır. İcra takibi eline ulaşan kat maliki veya kiracı ilamsız olan icra ödeme emrine itiraz edebilir yada ödeme yaparak borcunu kapatır. Borca itiraz edilmesi durumunda itirazın iptali için dava açılması gerekmektedir.

Kat Mülkiyetinin Devri Halinde Aidat ve Diğer Giderlerin Ödemelerinin Paylaşımı

Kat, daire veya müstakil evlerin devri sırasında taraflar arasında evin bağlı bulunduğu site veya apartman yönetimi gibi toplulukların ortak giderlerinin ne şekilde paylaştırılacağı hakkında anlaşmazlıklar çıkmaktadır. Kat Mülkiyeti kapsamında düzenlemesi yapılan 20. Maddedir. Bu düzenlemeye göre devri yapılan taşınmazın eski ve yeni sahipleri aralarında başka herhangi bir anlaşma olmadığı sürece kapıcı, kalorifer, bahçıvan, güvenlik görevlileri ve benzeri ihtiyaçlar için toplanabilecek ücreti eşit olarak paylaşmaktan kaçınamazlar. Bunun yanı sıra ortak olarak kullanılan tüm alanların sigorta primleri ile bakım, onarım, güçlendirme ve güzelleştirme harcamaları da dahil edilerek ortaya çıkan miktarın taşınmaza düşen payını ödemekten de muaf olamazlar. Ayrıca taraflardan herhangi biri mülküne veya kendisine düşen payı, ortak kullanım alanlarını veya harcamaya konu olan bölgeleri kullanma ihtiyacı olmadığını ve kullanmadığını iddia ederek ödemekten imtina edemez.

Söz konusu 20. Maddenin hükümleriyle kişilere yüklenen ödeme sorumluluklarının kullanım ve yararlanma koşullarına bağlı olmadığı açıkça ortadadır. Sonuç olarak taraflar taşınmazın içinde bulunduğu topluluğa ait tüm giderleri her durumda ortak olarak karşılamakla yükümlüdürler. Satış ve devir işlemleri gerçekleştikten sonra mülkün yeni sahibi mülkün önceki dönemlerine borçlarından sorumlu tutulamaz. Diğer bir deyişle ödeme duyurusu yapılmış veya ödeme tarihi geçmiş ancak buna rağmen mülkün eski sahibi tarafından ödenmemiş her türlü borçlardan mülkün mevcut sahibi muaftır. Bunlara ödemenin gecikmesinden dolayı ilave edilen gecikme tazminatı veya faizi; hukuki süreçten doğabilecek avukatlık ve dosya ücretleri; bakım, onarım ve güzelleştirme maksadıyla bağımsız kuruluşlarca ortak veya bağımsız alanlara yapılan işlemlerin masrafları ile her türlü abonelik ücretlendirmeleri dahildir.

OTURMADIĞIM DAİRENİN APARTMAN GİDERLERİNE İŞTİRAK ETMEK ZORUNDA MIYIM?
Oturulmayan dairenin giderlerine ödemekle yükümlüsünüz. Bu giderlerin ödenmemesi durumunda İcra takibi yapılır.
SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • Aidatların Ödenmemesi İcra - Yorum
  CANAN BACAKSIZLAR -
  7 Ağustos 2016

  Aidatların Ödenmemesi İcra Bu davaların konusunda, zarar görmem nedeniyle maddi ve manevi tazminat Nasıl isterim..

  Cevapla
 • Aidatların Ödenmemesi İcra - Yorum
  BUKET İSKENDER -
  15 Ağustos 2016

  Aidatların Ödenmemesi İcra Sayın avukat Mevcut davanın açma şartları nelerdir.?

  Cevapla
 • Aidatların Ödenmemesi İcra - Yorum
  DEFNE YETİŞ -
  16 Ağustos 2016

  Aidatların Ödenmemesi İcra Davada zaman aşımı süresi var mı? Dava zaman aşımı süresini belirtirseniz sevinirim..

  Cevapla
 • Aidatların Ödenmemesi İcra - Yorum
  ALEYNA ARK -
  16 Eylül 2016

  Merhabalar, İki yılı aşkın bir süredir 1+1 site içinde bulunan 3 yıllık lüks dairemi kiraya vermiştim. ilk yıl kiracım ödemelerini sürekli gecikmeli yapıyordu, kendisine ihtarname çektikten sonra zamanında ödemeye başladı. Ancak geçtiğimiz haziran ayı sonlarına doğru site yönetimi beni arayıp neredeyse 1 yıldır kiracımın aidatlari ödemediğini borcun da faizsiz ağustos ayı itibarıyle 2600 küsur olduğunu söylediler. Kiracıma uyarıda bulunmamı paranın ödenmediği takdirde bana dava açacaklarını söylediler. Ben de noter aracılığıyla kiracıya ihtarname çektim. Süre geçmiş olmasına rağmen kiracım ki, ihtarnameden sonra ödeyeceğini söylemesine rağmen hiç bir ödeme yapmamıştır. Bu durumda ne yapabilirim.

  Cevapla
Yorum Bırak