Atla

Alacak Davası Nasıl Nerede Açılır


Alacak Davası Nasıl Nerede Açılır

Alacak Davası Nasıl Nerede Açılır

Alacak Davası Nasıl Nerede Açılır

Alacaklı tarafın alacağını karşı taraftan gönül rızası ile alamadığı durumlarda durumu hukuki boyutlara taşır ve alacak davası açar. B.K. da  10 yıllık zamanaşım süresi vardır. Ancak, Kiralar, anapara faizleri, otel ve lokanta masraflarına ilişkin davalar, Esnaf ve sanatkârların emeklerinin karşılığı; perakendecilerin sattıkları malların parası gibi davalarda, 5 Yıllık Zamanaşımı Süresi geçerli olmaktadır.

Gerek kasten, gerek ihmal ve teseyyüp yahut tedbirsizlik ile haksız bir suretle diğer kimseye bir zarar veren kişi, o zararın tazminine mecburdur. Ahlaka aykırı bir fiil ile başka bir kimsenin zarara uğramasına bilerek sebebiyet veren şahıs, yine o zararı tazmine mecburdur.

Zarar ve ziyan yahut manevi zarar olarak bir para ödenmesine ilişkin dava; zarar gören tarafın, zararı ve onu yapanı öğrendiği tarihten başlayarak 1 yıl ve herhalde zararı doğuran eylemden başlayarak 10 yıl geçmekle zamanaşımına uğrar. Şu kadar ki, tazminat davası, Ceza Kanunları gereğince daha uzun süreli zamanaşımına bağlı cezayı gerektiren bir eylemden doğmuş olursa, şahsi davaya da o zamanaşımı uygulanır.

Alacağın kaynağı iş ilişkisinden kaynaklanıyorsa İş Mahkemesine, tüketici satıcı ilişkisinden kaynaklanıyor ve taraflardan biri tüketici konumunda ise Tüketici Mahkemesine, ticari ilişkiden kaynaklanıyorsa Ticaret Mahkemesine, genel hukuki ilişkilerden kaynaklanıyor ise Asliye Hukuk Mahkemesine dava açılmalıdır. Davanın açılacağı yer ise alacağın kaynağı ilişkinin niteliğine ve duruma göre değişiklik gösterebilir.

Alacak Davası Dilekçesi - Alacak Davası Nasıl Nerede Açılır

… SULH HUKUK MAHKEMESİ HAKİMLİĞİ’NE

DAVACI :

TC KİMLİK NUMARASI :

ADRES :

VEKİLİ :
ADRES :
DAVALI :

ADRESİ :

KONU : ................Alacak Davası

DAVA DEĞERİ :
(Malvarlığı haklarına ilişkin davalarda)

AÇIKLAMALAR :

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • Alacak Davası Nasıl Nerede Açılır - Yorum
  ASLIHAN ÇAYLAK -
  27 Eylül 2016

  Alacak Davası Nasıl Nerede Açılır Davayı açma şartları nelerdir..

  Cevapla
 • Alacak Davası Nasıl Nerede Açılır - Yorum
  Kadoğlu -
  26 Aralık 2016

  5 yıl önce bir arkadaşıma ev alabilmesi için 20 000tl borç verdim. Bankadan havale ettim. Elimde banka dekontu ve telefonumda bana olan borcuyla ilgili msjları var. Yıllardır paramı alamadım, nasıl bir yol izlemeliyim? Tşk ederim

  Cevapla
Yorum Bırak