Atla

Anlaşmalı Boşanma Başvurusu Nasıl Yapılır


Anlaşmalı Boşanma Başvurusu Nasıl Yapılır

Anlaşmalı Boşanma Başvurusu Nasıl Yapılır

Anlaşmalı Boşanma Başvurusu Nasıl Yapılır

Eşlerin evliliklerini yürütemedikleri ve sonlandırmak istedikleri zaman Türkiye'de hukuksal olarak yapılması gereken Aile Mahkemelerinde Boşanma davası açmaktır. Boşanma davalar  iki şekilde yürümektedir.

Süreç olarak uzun ve sancılı geçecek olan çekişmeli boşanma davası, kısa sürede sonuçlanan Anlaşmalı boşanma davasıdır.

Boşanma süreci içerisine girecek olan eşlerin genelde çabuk ve sıkıntısız sonuçlanmasını istediği Anlaşmalı boşanmayı tercih etmektedirler. Anlaşmalı boşanma davası açmak isteyen eşlerinde aklına gelen soru Anlaşmalı Boşanma Başvurusu Nasıl Yapılır şeklindedir.

Boşanma için Anlaşmalı Boşanma Başvurusu Aile Mahkemelerine yapılır. Anlaşmalı Boşanma Başvurusunu eşler birlikte, ya da bir eşin diğerinin eşin davasını kabul etmesi halinde açılarak gerçekleşir.

Anlaşmalı Boşanma başvurusu nasıl yapılır

Anlaşmalı boşanma davası açabilmek için evlilik süresinin en az bir yıl sürmesi gerekmektedir. 

Anlaşmalı Boşanma Başvurusundan önce eşler nafaka, tazminat, velayet ve mal paylaşımı konusunda anlaşmış olmalı gerekir. Kendi aralarında anlaşan eşler anlaşmalı boşanma protokol hazırlayıp ve imzalayarak, dava dilekçesi ile birlikte Aile mahkemesine başvuru yapılarak boşanma talep edebilirler.

Anlaşmalı Boşanma Başvurusu Nasıl Yapılır

Anlaşmalı Boşanma Nasıl Başvurulur

Anlaşmalı boşanma davaları genellikle taraflar arasında yapılmış olan protokole göre tek celsede tamamlanabilmektedir. Tarafların boşanma istemiyle mahkemeye başvurmasından yaklaşık 1 ya da 2 ay sonrası için duruşma günü belirlenmektedir.

Davanın bir avukat tarafından açılması durumunda ise bu süre daha da kısalarak 1 ya da 2 hafta içerisinde tüm işlemler mahkemenin yoğunluğuna göre sonlanabilmektedir.

Anlaşmalı boşanma davasının sonuçlanmasından sonra mahkeme çifte 15 günlük bir temyiz hakkı sunmaktadır. Taraflar bu temyiz haklarından feragat ederek boşanmanın resmi olarak gerçekleşmesinin daha kısa bir süre içerisinde gerçekleşmesini sağlayabilirler.

Anlaşmalı boşanmak için nereye başvurulur

Ülkemizde tüm çekişmeli ve anlaşmalı boşanma davaları aile mahkemesi tarafından görülmektedir. Eğer bulunduğunuz bölgede aile mahkemeleri bulunmuyorsa Asliye Hukuk Mahkemeleri boşanma davanızla ilgilenecektir.

Anlaşmalı Boşanma Ve Başvuru Hakkında Avukat Ve Danışmanlık
Anlaşmalı Boşanma Ve Başvuru Hakkında Avukat Ve Danışmanlık

Bir evliliği sonlandırmak her iki tarafta bu konuda hem fikir dahi olsa oldukça yıpratıcı ve zorlayıcı bir süreç olmaktadır. Her iki tarafında maddi ve manevi olarak zorlanacağı bu boşanma sürecini olabilecek en rahat ve sıkıntısız şekilde atlatabilmek için mutlaka çekişmeli ya da anlaşmalı boşanma davalarında bu konuda uzman bir avukatın yardımı alınmalıdır.

Hazırlanacak olan anlaşma e yapılacak olan başvurular avukatlar tarafından yapılmalı ve her iki tarafında çıkarları bu avukatlar tarafından gözetilerek korunmalıdır. Avukatlar aracılığı ile yapılacak olan tüm işlemler kısa süre içerisinde tamamlanacaktır.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
  • Anlaşmalı Boşanma Başvurusu Nasıl Yapılır - Yorum
    Memoli H. -
    23 Eylül 2018

    merhaba eşimleanlaşmalı boşanma kararı aldık ancak eşim anlık fikir değiştiriyor.boşanmadan tamamen vaz geçebilir veya dava onun uyumsuz tutumuyla çekişmeliye dönüşebilir.bu durumda nasıl bir yol izlenmeli.dava masrafı anlaşmalı iken ne kadar civarında çekişmeliye dönünce ne kadar olabilir.ayrıca şuan eşim bu süreci uzatarak maddi kazançlarını kaçırıp bana vermeme yolunuda seçti.yaklaşık olarak 8 aydır ayrıyız.her bir araya gelişimiz bir travma psikolojik şiddet uyguluyor.artık dayanacak gücüm kalmadı.ne olur bana yardım edin.

    Cevapla
Yorum Bırak