Anlaşmalı Boşanma Başvurusu Nasıl Yapılır? | Ankara Avukat, Boşanma Avukatı, Miras Avukatları Ankara

Ankara Avukat

ANASAYFA

Anlaşmalı Boşanma Başvurusu Nasıl Yapılır?

Anlaşmalı Boşanma Başvurusu Nasıl Yapılır?

Anlaşmalı Boşanma Başvurusu Nasıl Yapılır? Anlaşmalı boşanma davası nasıl açılır sorusuna verilecek ilk yanıt eşlerin birbirleri ile hukuki tüm sonuçlar hakkında karara varmış olmasıdır.

Ortada böyle bir karar olmadığı durumlarda anlaşmalı değil çatışmalı boşanma davası açılmalıdır.

Anlaşmalı boşanma başvurusu nasıl yapılır sorusunun cevabı hukuki sonuçlar hakkında ortak karar verildiğine dair protokol ile yetkili mahkemeye gidilmesidir.

Anlaşmalı Boşanmalarda Ortak Karar Gerektiren Hukuki Sonuçlar

Anlaşmalı boşanma davasının açılabilmesi için tarafların pek çok konuda anlaşmaya varmış olması gereklidir. Anlaşılması gereken hukuki sonuçlardan bazıları ise şu şekildedir:

  • Varsa çocuğun velayetinin kime verileceği,
  • Ortak malların paylaşımının nasıl yapılacağı,
  • Nafaka ücretinin ne kadar olacağı,
  • Tazminat ödenip ödenmeyeceği.

Bu konular hakkında ortak bir kararın verilmesinin ardından kararı içeren bir anlaşmalı boşanma protokolü hazırlanmalıdır. Bu protokol davanın açılabilmesi için gereklidir.

Anlaşmalı Boşanma Şartları Nelerdir?

Anlaşmalı boşanmanın söz konusu olabilmesi için aranan ilk şart evliliğin en az 1 yıl sürmüş olmasıdır. Kısa süreli evliliklerde anlaşmalı boşanma davası açılamaz.

Anlaşmalı boşanma şartlarından bir diğeri ise eşlerin ortak verdikleri karar ile protokolün hazırlanmış olması ve iki tarafında bu protokolde imzasının bulunmasıdır. Son şart ise iki tarafın da davada bulunma zorunluluğudur.

Anlaşmalı Boşanmalarda Hangi Mahkeme Görevlidir?

4721 sayılı Medeni Kanunu’na göre belirlenmiş olan şartların sağlanmasının ardından anlaşmalı boşanma davası açılabilir.

Bu davaların aile hukukuna ilişkili olmasından dolayı davalar da Aile Mahkemeleri’nde açılmalıdır. Ancak bazı yerlerde Aile Mahkemesi olmayabiliyor. Bu durumda da yapılması gereken şey davanın Asliye Hukuk Mahkemesi’nde açılmasıdır.

Anlaşmalı Boşanma Davası Ne Kadar Sürer?

Anlaşmalı boşanma davaları çekişmeli boşanma davalarından çok daha kısa sürede sonuçlanır.

Eşler hali hazırda tüm hukuki sonuçlar hakkında bir anlaşmaya varmış olmalarından dolayı boşanma kararı da hızlı bir şekilde verilebilecektir. Çekişmeli boşanma davalarının sonuçlanması davanın zorluğuna göre değişebilir ve 2 yıla kadar uzayabilir.

Ancak anlaşmalı boşanma davaları tek celsede sonuçlanabilir. Mahkemenin yoğunluğu davanın sonuçlanma süresini etkiler. Duruşma hemen görülürse 10 gün gibi kısa sürede bile boşanmalar mümkün olabilir.

Anlaşmalı Boşanma Başvurusu Nasıl Nereye Yapılır?

Eşlerin evliliklerini yürütemedikleri ve sonlandırmak istedikleri zaman Türkiye’de hukuksal olarak yapılması gereken Aile Mahkemelerinde Boşanma davası açmaktır. Boşanma davalar  iki şekilde yürümektedir. | Anlaşmalı Boşanma Başvurusu Nasıl Yapılır?

Süreç olarak uzun ve sancılı geçecek olan çekişmeli boşanma davası, kısa sürede sonuçlanan Anlaşmalı boşanma davasıdır.

Boşanma süreci içerisine girecek olan eşlerin genelde çabuk ve sıkıntısız sonuçlanmasını istediği Anlaşmalı boşanmayı tercih etmektedirler. Anlaşmalı boşanma davası açmak isteyen eşlerinde aklına gelen soru Anlaşmalı Boşanma Başvurusu Nasıl Yapılır şeklindedir.

Boşanma için Anlaşmalı Boşanma Başvurusu Aile Mahkemelerine yapılır. Anlaşmalı Boşanma Başvurusunu eşler birlikte, ya da bir eşin diğerinin eşin davasını kabul etmesi halinde açılarak gerçekleşir.

Anlaşmalı Boşanma Başvurusu Nasıl Yapılır?

Anlaşmalı boşanma davası açabilmek için evlilik süresinin en az bir yıl sürmesi gerekmektedir.

Anlaşmalı Boşanma Başvurusundan önce eşler nafaka, tazminat, velayet ve mal paylaşımı konusunda anlaşmış olmalı gerekir. Kendi aralarında anlaşan eşler anlaşmalı boşanma protokol hazırlayıp ve imzalayarak, dava dilekçesi ile birlikte Aile mahkemesine başvuru yapılarak boşanma talep edebilirler. | Anlaşmalı Boşanma Başvurusu Nasıl Yapılır?

Anlaşmalı Boşanma Nasıl Başvurulur?

Anlaşmalı boşanma davaları genellikle taraflar arasında yapılmış olan protokole göre tek celsede tamamlanabilmektedir. Tarafların boşanma istemiyle mahkemeye başvurmasından yaklaşık 1 ya da 2 ay sonrası için duruşma günü belirlenmektedir.

Davanın bir avukat tarafından açılması durumunda ise bu süre daha da kısalarak 1 ya da 2 hafta içerisinde tüm işlemler mahkemenin yoğunluğuna göre sonlanabilmektedir.

Anlaşmalı boşanma davasının sonuçlanmasından sonra mahkeme çifte 15 günlük bir temyiz hakkı sunmaktadır. Taraflar bu temyiz haklarından feragat ederek boşanmanın resmi olarak gerçekleşmesinin daha kısa bir süre içerisinde gerçekleşmesini sağlayabilirler. | Anlaşmalı Boşanma Başvurusu Nasıl Yapılır?

Anlaşmalı Boşanmak İçin Nereye Başvurulur?

Ülkemizde tüm çekişmeli ve anlaşmalı boşanma davaları aile mahkemesi tarafından görülmektedir. Eğer bulunduğunuz bölgede aile mahkemeleri bulunmuyorsa Asliye Hukuk Mahkemeleri boşanma davanızla ilgilenecektir. | Anlaşmalı Boşanma Başvurusu Nasıl Yapılır?

Anlaşmalı Boşanma ve Başvuru Hakkında Avukat ve Danışmanlık

Bir evliliği sonlandırmak her iki tarafta bu konuda hem fikir dahi olsa oldukça yıpratıcı ve zorlayıcı bir süreç olmaktadır. Her iki tarafında maddi ve manevi olarak zorlanacağı bu boşanma sürecini olabilecek en rahat ve sıkıntısız şekilde atlatabilmek için mutlaka çekişmeli ya da anlaşmalı boşanma davalarında bu konuda uzman bir avukatın yardımı alınmalıdır.

Hazırlanacak olan anlaşma e yapılacak olan başvurular avukatlar tarafından yapılmalı ve her iki tarafında çıkarları bu avukatlar tarafından gözetilerek korunmalıdır. Avukatlar aracılığı ile yapılacak olan tüm işlemler kısa süre içerisinde tamamlanacaktır. | Anlaşmalı Boşanma Başvurusu Nasıl Yapılır?

1.565 Görüntülenme

SORULAR

  1. Memoli H. dedi ki:

    merhaba eşimleanlaşmalı boşanma kararı aldık ancak eşim anlık fikir değiştiriyor.boşanmadan tamamen vaz geçebilir veya dava onun uyumsuz tutumuyla çekişmeliye dönüşebilir.bu durumda nasıl bir yol izlenmeli.dava masrafı anlaşmalı iken ne kadar civarında çekişmeliye dönünce ne kadar olabilir.ayrıca şuan eşim bu süreci uzatarak maddi kazançlarını kaçırıp bana vermeme yolunuda seçti.yaklaşık olarak 8 aydır ayrıyız.her bir araya gelişimiz bir travma psikolojik şiddet uyguluyor.artık dayanacak gücüm kalmadı.ne olur bana yardım edin.

AVUKATA SORU SOR

 

Telefon WhatsApp