Anlaşmalı Boşanma Başvurusu Nasıl Yapılır? | Ankara Avukat | İlkay Hukuk Bürosu

Anlaşmalı Boşanma Başvurusu Nasıl Yapılır?

Anlaşmalı Boşanma Başvurusu Nasıl Yapılır?

[vc_row triangle_shape=”no”][vc_column][vc_column_text]

Eşlerin evliliklerini yürütemedikleri ve sonlandırmak istedikleri zaman Türkiye’de hukuksal olarak yapılması gereken Aile Mahkemelerinde Boşanma davası açmaktır. Boşanma davalar  iki şekilde yürümektedir. | Anlaşmalı Boşanma Başvurusu Nasıl Yapılır?

Süreç olarak uzun ve sancılı geçecek olan çekişmeli boşanma davası, kısa sürede sonuçlanan Anlaşmalı boşanma davasıdır.

Boşanma süreci içerisine girecek olan eşlerin genelde çabuk ve sıkıntısız sonuçlanmasını istediği Anlaşmalı boşanmayı tercih etmektedirler. Anlaşmalı boşanma davası açmak isteyen eşlerinde aklına gelen soru Anlaşmalı Boşanma Başvurusu Nasıl Yapılır şeklindedir.

Boşanma için Anlaşmalı Boşanma Başvurusu Aile Mahkemelerine yapılır. Anlaşmalı Boşanma Başvurusunu eşler birlikte, ya da bir eşin diğerinin eşin davasını kabul etmesi halinde açılarak gerçekleşir.

Anlaşmalı Boşanma Başvurusu Nasıl Yapılır?

Anlaşmalı boşanma davası açabilmek için evlilik süresinin en az bir yıl sürmesi gerekmektedir.

Anlaşmalı Boşanma Başvurusundan önce eşler nafaka, tazminat, velayet ve mal paylaşımı konusunda anlaşmış olmalı gerekir. Kendi aralarında anlaşan eşler anlaşmalı boşanma protokol hazırlayıp ve imzalayarak, dava dilekçesi ile birlikte Aile mahkemesine başvuru yapılarak boşanma talep edebilirler. | Anlaşmalı Boşanma Başvurusu Nasıl Yapılır?

Anlaşmalı Boşanma Nasıl Başvurulur?

Anlaşmalı boşanma davaları genellikle taraflar arasında yapılmış olan protokole göre tek celsede tamamlanabilmektedir. Tarafların boşanma istemiyle mahkemeye başvurmasından yaklaşık 1 ya da 2 ay sonrası için duruşma günü belirlenmektedir.

Davanın bir avukat tarafından açılması durumunda ise bu süre daha da kısalarak 1 ya da 2 hafta içerisinde tüm işlemler mahkemenin yoğunluğuna göre sonlanabilmektedir.

Anlaşmalı boşanma davasının sonuçlanmasından sonra mahkeme çifte 15 günlük bir temyiz hakkı sunmaktadır. Taraflar bu temyiz haklarından feragat ederek boşanmanın resmi olarak gerçekleşmesinin daha kısa bir süre içerisinde gerçekleşmesini sağlayabilirler. | Anlaşmalı Boşanma Başvurusu Nasıl Yapılır?

Anlaşmalı Boşanmak İçin Nereye Başvurulur?

Ülkemizde tüm çekişmeli ve anlaşmalı boşanma davaları aile mahkemesi tarafından görülmektedir. Eğer bulunduğunuz bölgede aile mahkemeleri bulunmuyorsa Asliye Hukuk Mahkemeleri boşanma davanızla ilgilenecektir. | Anlaşmalı Boşanma Başvurusu Nasıl Yapılır?

Anlaşmalı Boşanma ve Başvuru Hakkında Avukat ve Danışmanlık

Bir evliliği sonlandırmak her iki tarafta bu konuda hem fikir dahi olsa oldukça yıpratıcı ve zorlayıcı bir süreç olmaktadır. Her iki tarafında maddi ve manevi olarak zorlanacağı bu boşanma sürecini olabilecek en rahat ve sıkıntısız şekilde atlatabilmek için mutlaka çekişmeli ya da anlaşmalı boşanma davalarında bu konuda uzman bir avukatın yardımı alınmalıdır.

Hazırlanacak olan anlaşma e yapılacak olan başvurular avukatlar tarafından yapılmalı ve her iki tarafında çıkarları bu avukatlar tarafından gözetilerek korunmalıdır. Avukatlar aracılığı ile yapılacak olan tüm işlemler kısa süre içerisinde tamamlanacaktır. | Anlaşmalı Boşanma Başvurusu Nasıl Yapılır?[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

1 SORULAR

  1. Memoli H. dedi ki:

    merhaba eşimleanlaşmalı boşanma kararı aldık ancak eşim anlık fikir değiştiriyor.boşanmadan tamamen vaz geçebilir veya dava onun uyumsuz tutumuyla çekişmeliye dönüşebilir.bu durumda nasıl bir yol izlenmeli.dava masrafı anlaşmalı iken ne kadar civarında çekişmeliye dönünce ne kadar olabilir.ayrıca şuan eşim bu süreci uzatarak maddi kazançlarını kaçırıp bana vermeme yolunuda seçti.yaklaşık olarak 8 aydır ayrıyız.her bir araya gelişimiz bir travma psikolojik şiddet uyguluyor.artık dayanacak gücüm kalmadı.ne olur bana yardım edin.

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri