Atla

Anlaşmalı Boşanma Sonrası Nafaka Davası


Anlaşmalı Boşanma Sonrası Nafaka Davası

Anlaşmalı Boşanma Sonrası Nafaka Davası

Anlaşmalı Boşanma Sonrası Nafaka Davası

Anlaşmalı Boşanma Sonrası Nafaka Davası Giriş Evlilik birliği içinde bulunan eşlerin boşanmaya karar vermelerinin ardından. Eğer hem boşanma hem de boşanma sonrası ortaya çıkan hakları ile ilgili uzlaşmaya varmaları halinde anlaşmalı boşanma davaları ile en kısa sürede evlilik birliğini sonlandırmaları mümkün oluyor.

Ancak anlaşmalı boşanma şartlarının yerine gelmesi için kişilerin velayet, tazminat ve mal paylaşımı gibi konularda ne şekilde uzlaşmaya varmış olduklarını da belgelemeleri gerekiyor. Taraflar nafaka taleplerini bu süreçte iletebilecekleri gibi aynı zamanda boşanma davasının ilerisinde de sunabilirler.

Anlaşmalı Boşanma Avukatlık ve Danışmanlık

Nafaka Kararı Anlaşmalı Boşanmada Nasıl Belirlenir?

Anlaşmalı boşanma davalarının eşlerin birbirleri ile anlaşması sonucunda görüldüğü dikkate alındığında anlaşmalı boşanma protokollerine nafaka ile ilgili olarak neler eklenmişse onların kabul edilmesi sağlanıyor. Ancak bazı şartların erine getirilmiş olması gerekmektedir.

Örneğin; yoksulluk nafakası söz konusu olduğunda nafaka talebinde bulunacak olan eşin diğerinden boşanmaya gerekçe gösterilen sebep içerisinde daha az kusurunun bulunması ya da hiç kusurunun bulunmaması gerekmektedir.

İştirak nafakası söz konusu olduğunda ise velayet hakkı için çocuğun kimde kalacağı üzerinde anlaşılmışsa onun bakım nafakası olarak hakkını talep etmesi mümkün oluyor. Nafaka ile ilgili uzlaşılan noktaların mutlaka boşanma protokolünde belirtilmesi gerekmektedir.

Nafaka Anlaşmalı Boşanmadan Sonra Talep Edilir Mi?

Kendi aralarında vermiş oldukları boşanma kararının en kısa sürede mahkemeden çıkması ve yasal olarak evlilik birliğini sonlandırmak isteyen kişiler anlaşmalı boşanma sürecinde nafakayı göz ardı edebiliyorlar.

Ancak tarafların bu davaların ardından da nafaka için taleplerini yasal yoldan iletmesi mümkün olmaktadır. Böylece iştirak nafakası alınabiliyor. İştirak nafakasının miktarı belirlenirken de velayet hakkını elinde bulundurmayan kişinin maddi durumuna bakılarak bir karar veriliyor.

Anlaşmalı Boşanma Soru Cevap  Danışmanlık

İştirak Nafakası için Ne Yapılmalı?

Çocuğun temel bakım ihtiyaçlarının giderilmesi. Adına maddi bir değerle ifade edilen iştirak nafakası boşanma davalarında en sık karşılaşılan uyuşmazlık konularından olmaktadır.

Anlaşmalı boşanma ile boşanmak isteyen çiftlerin de bu süreçte birbirlerinden iştirak nafakası talep ettiklerini beyan etmeleri mümkün olabiliyor.

Buna ek olarak anlaşmalı boşanma davasının sonlanmasının ardından da nafaka davası adıyla yeni bir dava açarak süreç yenilene bilmektedir.

Nafaka Davası için Başvuru Nasıl Yapılır?

Anlaşmalı boşanma davasının ardından nafaka talep etmek üzere dava açacak olan kişilerin yetkili mahkeme statüsünde olan aile mahkemelerine başvurması gerekmektedir.

Kişiler ikamet edilen yerlere uyacak şekilde doğru aile mahkemelerini bularak başvurularını yapabilirler. Bu yolla iştirak ve yoksulluk nafakalarını karşılığını alabilmek mümkün oluyor.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
Yorum Bırak