Anlaşmalı Boşanma Protokolü | Ankara Avukat

0312.995.0202

Detaylar İçin Arayın

0545.229.2505

Detaylar İçin Arayın

Ara

Anlaşmalı Boşanma Protokolü

İlkay Hukuk Bürosu Makaleler
İlkay Hukuk Bürosu > Aile ve Boşanma Hukuku Davaları  > Anlaşmalı Boşanma Protokolü

Anlaşmalı Boşanma Protokolü

Anlaşmalı Boşanma Protokolü

Anlaşmalı Boşanma Protokolü | Anlaşmalı boşanma davasının en önemli şartı boşanma protokolünün hazırlanmasıdır. Anlaşmalı boşanma protokolü boşanma iradelerini ve boşanma şartlarını yazılı hale getirilmesi ve  boşanma konusunda eşler boşanmanın bütün neticelerinde anlaşmış olmaları demektir.

 

Anlaşmalı Boşanma Protokolünde Dikkat Edilecekler

 

Protokolde boşanma davası taraflarının kimlik bilgileri ve adresleri yer almalı, varsa çocuğunda ikamet ettiği yer ile kimlik fotokopisi eklenmelidir.

 

Çocuklu evlilik sonlandırılması durumunda aile çocuğun velayeti ile ilgili anlaşmalı tüm konuları protokolde belirtmekle yükümlüdür. Eğer çocuğun yanında kalacağı ebeveyn maddi sorun yaşıyorsa bu protokole diğer ebeveynin karşılamayı kabul ettiği nafaka ve ihtiyaçlar da yazılarak protokol oluşturulur. Bu noktada iştirak nafakası isimli bu nafakanın miktarı ve ödeme tarihi de kesin olarak belirtilmelidir.

 

Mal paylaşımı ile ilgili tüm maddeler protokole konu olur. Aynı zamanda eşlerin birbirlerine karşı herhangi bir maddi ya da manevi tazminat talepleri varsa bu da protokole eklenecektir. Belirtilen tazminat miktarı diğer eş tarafından kabul ediliyorsa hakim bu konuda miktarda değişikliğe gitmeyecektir. Ama tazminat kabul ediliyor ve miktar sıkıntı oluyorsa hakim bu konuda tüm şartları göz önünde bulundurarak karar verecektir.

 

Bazen tazminata yer olmadığı kararı bile çıkabilir. Davanın yargısal giderlerinin kim tarafından karşılanması gerektiği de protokole eklenen diğer konulardandır. Eşlerin birbirlerin başka talepleri bulunuyorsa protokolün son maddeleri de bu taleplere ayrılır. | Anlaşmalı Boşanma Protokolü

 

Anlaşmalı Boşanma Protokolü Nasıl Hazırlanır?

 

Evlilik birliğinin sonlandırılması için boşanma hukuki anlamdaki tarafların birbirlerine karşı olan sorumluluklarından uzaklaşması, birbirlerini her türlü konuda özgür bırakmaları demektir. Bu nedenle boşanma işlemlerinde yaşanan her şey bir ayrılık içerir.

 

Soyadı bağı ortadan kalkar, çocuklar için görüşme yaşansa dahi evler ayrılacak özel hayatlar artık kişisel bir hal alacaktır. Boşanma esnasında çiftlerin inatlaşması ya da birbirlerine zarar vermeye çalışmaları yalnızca davada bir karışıklık meydana getirecek, bu dava celselerini uzatarak sizin işinizi zora sokacaktır.

 

Oysa anlaşmalı boşanma protokolleri sayesinde mahkemeye çıkar çıkmaz tek celsede boşanmak mümkündür. Bu protokol hazırlanmadan önce boşanma arifesindeki çift birçok konuda ortak yaşamı terk etmiştir ve kendi aralarında mal paylaşımı gibi konularda anlaşmışlardır.

 

Hakim protokolde yer alan yasal hiçbir maddeyi değiştirmek için sizden bilgisiz bir karar vermeyecektir. İsterseniz tüm haklarınızdan feragat ederek bile boşanmanız mümkündür. Bu konuda hakim sizi dava sürerken uyaracak herhangi bir talepte bulunup bulunmayacağını teyit etmek isteyecektir.

 

Ama evlilik birliği içerisinde bir çocuk olmuşsa ve velayet protokol de anlaşmalar içerisine eklenmişse hakim bu maddeyi çocuğun yüksek yararını gözeterek değiştirme yetkisini kullanabilir. Burada önemli olan çocuğun hangi ebeveyn yanında sağlıklı ve mutlu olacağıdır. Protokol hazırlanırken bazı noktalara da dikkat etmek şarttır. | Anlaşmalı Boşanma Protokolü

 

Anlaşmalı Boşanma Protokolü Örneği – Anlaşmalı Boşanma Protokolü

 

Anlaşmalı Boşanma Protokolü hazırlanırken, Anlaşmalı Boşanma dava dilekçesi ile birlikte bir bütün olduğundan, gerek Anlaşmalı Boşanma dava dilekçesi, Anlaşmalı Boşanma Protokolü hazırlanırken avukat ve hukuksal destek alınmasında fayda bulunmaktadır. | Anlaşmalı Boşanma Protokolü

 

Anlaşmalı Boşanma Protokolü Aşağıdaki Başlıklar Altında Hazırlanır

 

ANLAŞMALI BOŞANMA PROTOKOLÜNDE BOŞANMA:

 

Türk Medeni Kanunun da yer alan Boşanma Hükümleri kapsamında anlaşmalı olarak boşanma talebini eş … kabul edecektir.

 

ANLAŞMALI BOŞANMA PROTOKOLÜNDE YOKSULLUK NAFAKASI VE ÖDEME ŞEKLİ:

 

Boşanmayla eş … diğer eş … ye …/…/… tarihinden başlamak üzere aylık … TL yoksulluk nafakası vermeyi kabul etmiştir.

 

ANLAŞMALI BOŞANMA PROTOKOLÜNDE VELAYET, İŞTİRAK NAFAKASI VE ÖDEME ŞEKLİ :

 

Tarafların müşterek çocukları …/…/… doğumlu …’nin velayeti anne … verilmiştir. … boşanma sonucu müşterek çocukları için …/…/… tarihinden başlamak üzere aylık … TL iştirak nafakası ödemeyi kabul etmiştir. Bu nafakada eş …’nin yukarıda numarası yazılı banka hesabına yatırılacaktır. Her yıl itibariyle boşanma tarihini takip eden aydan geçerli olmak üzere eş için ödenen aylık yoksulluk nafakasıyla çocuk için ödenen aylık iştirak nafakasına %20 artış yapılacak ve artış yapılan miktar üzerinden nafakalar ödenecektir.

 

ANLAŞMALI BOŞANMA PROTOKOLÜNDE ÇOCUKLA KİŞİSEL İLİŞKİ:

 

Müşterek çocuk … ile … arasındaki şahsi ilişki ise şöyle tesis edilecektir. Tarafların aynı şehirde oturması halinde her hafta Cumartesi günü saat 10.00 dan aynı gün akşam saat 19.00 a kadar, dini ve milli bayramların birinci günü sabah saat 09.00 dan aynı gün akşam 18.00 a kadar, her yıl Temmuz ayının 1. günü saat 10.00 dan temmuz ayının 30. günü saat 18.00 a kadar müşterek çocukla baba arasında şahsi münasebet kurulacaktır.

 

ANLAŞMALI BOŞANMA PROTOKOLÜNDE EŞYALAR:

 

Her iki tarafta ortak konutta bulunan kişisel eşyalarını almıştır. Ortak konutta bulunan tüm ev eşyaları …’ye bırakılmıştır. Eş … kendine ait ziynet eşyalarını da almıştır. Bu konuda taraflar birbirlerini ibra etmişlerdir.

 

ANLAŞMALI BOŞANMA PROTOKOLÜNDE ORTAK KONUT:

 

Tarafların evlilik birliği devam ederken ortak konut olarak kullandıkları … Mahallesi … .sokak no …’deki konut eş …’ye bırakılmıştır.

 

ANLAŞMALI BOŞANMA PROTOKOLÜNDE MADDİ VE MANEVİ TAZMİNAT:

 

 Eş … için …, … TL maddi tazminat ve … TL manevi tazminat ödeyecektir. Eş …’nin başkaca maddi ve manevi tazminat talebi yoktur. Maddede belirtilen maddi ve manevi tazminatı aldım.

 

Anlaşmalı Boşanma Dilekçesi ve Anlaşmalı Boşanma Protokolü

 

Anlaşmalı Boşanma dilekçesi hazırlanırken yukarıda anlaşmalı boşanma protokolünün de belirtilen maddeler konusunda taraflar TC. kimlik numaraları adresleri ile birlikte dilekçe hazırlanır Tarafların hazırlamış olduğu anlaşmalı boşanma dilekçesi,

 

Yine hazırlanmış anlaşmalı protokolü ve diğer belgeler dilekçeye eklenerek aile mahkemesine dava açılmak üzere tevzi bürosuna gidilerek dava açılır.

 

Anlaşmalı Boşanma Davası dilekçesi verilirken harç ve mahkeme masrafları peşin olarak mahkeme veznesine yatırılmalıdır. Tüm işlemler yapıldıktan sonra dava dilekçesi tevzi bürosunca havale edilen aile mahkemesi kalemine gelir.

 

İlk inceleme tensip zaptı hazırlanır. Daha sonrada duruşma günü verilir. Makalede Anlaşmalı Boşanma Protokolü bilgi amaçlı verilmiştir. Bir diğer önemli yazımız olan Anlaşmalı Boşanma Davası Nasıl Açılır başlıklı makalemizde Anlaşmalı Boşanma Davası Nasıl Açılır hakkında bilgiler verilmektedir. | Anlaşmalı Boşanma Protokolü

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

4 Sorular

Avukata Soru Sor