Atla

Askerlik İşten Ayrılma Dilekçesi


Askerlik İşten Ayrılma Dilekçesi

Askerlik İşten Ayrılma Dilekçesi

Askerlik İşten Ayrılma Dilekçesi

Askerlik Gerekçesiyle İşten Ayrılma DilekçesiKişilerin çalıştıkları süre içinde askerlik çağına girmelerinin ardından çalıştıkları yerlerden istifa ederek askerlik görevlerini yerine getirmesi gerekiyor. Kişilerin bu noktada bazı prosedürleri eksiksiz bir şekilde yerine getirmek adına gerekli belgeleri temin etmesi ve kıdem ile ihbar tazminatı haklarını ortaya çıkaracak olan temel sebepler hakkında bilgi sahibi olması gerekmektedir. İş Kanunu'nun ilgili maddeleri uyarınca muvazzaf askerlik hizmetini gerekçe gösteren kişilerin işten ayrılmalarını talep etmeleri halinde kıdem tazminatlarını alması söz konusu olabiliyor. Askerlik görevini yerine getirmemiş olan kişiler askere gidecekleri dönemden önce de işyerinden ayrılmak isterlerse bu durumda askerlik gerekçesi ortada olduğu için kıdem tazminatının ödenmesine karar verilebilmektedir. Buna ek olarak işyerleri tarafından kimi zaman işçilerin askerlik dönemlerinde işten çıkarılmaması ve askerden döndükten sonra da aynı işyerinde çalışmasına devam etmesi söz konusu olabiliyor. Bu tür durumlarda işçinin hakları aynı şekilde korunduğu için kıdem tazminatını almama hakkı da söz konusu olabilmektedir. Böyle durumlarda kullanılmayan yıllık izin süreleri, kıdem ve askerlik sürelerinin toplam süreden düşürülmesiyle hakların korunmasına devam edilir.Askerlik ve kanundan doğan çalışma: Askerlik Kıdem Tazminatı Askerlik İşten Ayrılma;Madde 27 - Muvazzaf askerlik ödevi dışında manevra veya her hangi bir sebeple silah altına alınan veyahut her hangi bir kanun gereği  iş yerinde  işçinin hizmet akdi işinden ayrıldığı günden başlıyarak 2 ay içinde  feshedilmiş sayılır.İşçinin askerlik sebebiyle ayrılarak kıdem tazminatı alması için o iş yerinde 1 yıl üzerinde çalışmış olması gerekmektedir.Bir yıldan fazla çalışması halinde her yıl  yıl için, 2 gün dahil edilir. Şu kadar ki bu sürenin tamamı doksan günü geçemez. Ancak hizmet akdi esasen belirli bir süreyi içine alıyor da bu süre yukarıda yazılı önel içinde kendiliğinden bitiyorsa bu madde hükümleri uygulanmaz. Herhangi bir askeri ve kanuni ödev olan askerlik nedeniyle işinden ayrılan işçilerden bu ödevin sona ermesinden başlayarak 2 ay içerisinde müracaat etmesi durumunda, ihtiyaç olması durumunda öncelikle tekrar çalıştırma zorunluluğu vardır.

Askerlik İşten Ayrılma Dilekçesi Örneği

…………………………….ŞİRKETİN ADI ……….. tarihinden itibaren kurumunuzda çalışmaktayım. ……10.2012 tarihinde askere gideceğimden, 4857 Sayılı İş Kanununun Geçici 6. madde ile 1475 sayılı İş Kanunu'nun kıdem tazminatıyla ilgili yürürlükteki 14. maddesine dayanarak, askerlik nedeniyle ……...................... tarihinden geçerli olmak üzere iş sözleşmemi sona erdiriyorum. Gerekli işlemlerin yapılması ve kıdem tazminatımın tarafıma ödenmesi hususundaki talebimi bilgilerinize sunarım. Saygılarımla. İMZA  Tarih            : Kimlik Numarası  : Ad-Soyad                 : EK                               : Askerlik Şubesinden alınan askerlik sevk belgesinin fotokopisi

Yargıtay Kararı - Askerlik İşten Ayrılma Dilekçesi

T.C. YARGITAY 7.Hukuk Dairesi Esas: 2015/1635 Karar: 2016/9543 Karar Tarihi: 27.04.2016İŞÇİ ALACAĞI DAVASI - İŞYERİNDE İKİ DÖNEM HALİNDE ÇALIŞTIĞI ANLAŞILAN DAVACI - İLK DÖNEM ÇALIŞMASININ ASKERLİK NEDENİYLE İŞTEN AYRILMA - DAVACININ İLK DÖNEM ÇALIŞMASI NEDENİYLE KIDEM TAZMİNATINA HAK KAZANDIĞI - HÜKMÜN BOZULMASI GEREĞİ ÖZET: Davalı işyerinde iki dönem halinde çalıştığı anlaşılan davacının ilk dönem çalışmasının askerlik nedeniyle sona erdiği tarafların kabulündedir. Yapılacak yargılama sonunda ikinci dönem çalışmasının kıdem tazminatı ödemesini gerektirmeyecek şekilde sona erdiğinin tespit edilmesi halinde dahi davacının ilk dönem çalışması nedeniyle kıdem tazminatına hak kazandığının düşünülmemesi de hatalı olmuştur.  
SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Avukat & Arabulucu İlkay Uyar Kaba
Avukat & Arabulucu İlkay Uyar Kaba

İlkay Uyar Kaba ; Aile Boşanma hukuku, Anlaşmalı Boşanma, İşçi Davalarında Arabuluculuk, Miras Hukuku Davaları, icra hukuku, İşçi Tazminat Davaları, Kıdem Ve İhbar Tazminatı, İşe İade, Miras hukuku, Tazminat Hukuku, İş Kazası Tazminat, Trafik Kazası Tazminat Davası gibi faaliyet gösterdiğimiz çalışma alanlarımızın, hukuk büroları arasında önemli bir yer sahibi olmamızı prensiplerimize borçluyuz.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • MAHMUT HAMALOSMANOĞLU -
  7 Ağustos 2016

  Medeniyetin ilk şartı adalettir.

  Cevapla
 • Bircan -
  17 Aralık 2016

  Askerlik İşten Ayrılma Dilekçesi Bu dava açmak için bilmeniz gerekenler nelerdir. dava açmak için nasıl bir yol izlenir

  Cevapla
 • Kul -
  26 Ocak 2017

  Askerlik İşten Ayrılma Dilekçesi Size email olarak gönderdiğim davamda zaman aşımı söz konusumudur. teşekkürler....

  Cevapla
Yorum Bırak