Atla

Askerlik Nedeniyle Kıdem Tazminatı


Askerlik Nedeniyle Kıdem Tazminatı

Askerlik Nedeniyle Kıdem Tazminatı

Askerlik Nedeniyle Kıdem Tazminatı

Çalışan Kişinin Yükümlülükleri Nelerdir - Askerlik Nedeniyle Kıdem Tazminatı

Askerlik dönemine yaklaştığı için işten ayrılması söz konusu olan kişiler içinde bulundukları durumları belgeleyerek işverene ispatlamalıdırlar. İspatın yapılması için askere gidecek olan kişinin yanında askerlik sevk belgesini bulundurması yeterli olacaktır. İşveren tarafından bu belgenin doğrulanmaması ya da görülmemesi halinde ise işçinin kıdem tazminatı alma hakkı ortadan kalkabilecektir.

Askerlik görevini yapmak üzere işten ayrılacak olan kişilerin işverene zamanında. Gerekli bildirimleri yapması adına daha önceden belirli bir ihbar süresi belirlenmiş olmamasına rağmen uygulamada bir süre önce işverenin durumdan haberdar edilmesi gerekecektir. Askerlik için işten ayrılması belirlenmiş olan zamandan 5 ay öncesinde kişiler mutlaka durumların bildirmelidirler.

 

Askerlik Nedeniyle Kıdem Tazminatı

İşsizlik Sigortası Terhis Olan Asker için Geçerli Midir?

Askerlik görevini tamamlayıp terhis olan kişiler iş bulma konusunda belli sürelerin geçmesinin ardından iş sahibi olabiliyorlar.

Bu sürelerde kişilerin işsizlik sigortasından faydalanabilmesi için bazı şartları yerine getirmiş olması gerekmektedir.

 

Buna göre kişinin işsizlik sigortası alması 120 günü kesintisiz olacak şekilde işten ayrılmadan önceki dönemde 600 gün ve daha fazla sürede prim ödemesi yapması gerekmektedir. Ayrıca askere gitmek için iş sözleşmesinin feshedildiği tarihin çıkış tarihinden 90 günden daha fazla bir aralıkla meydana gelmemiş olması da gerekmektedir. İşsizlik maaşı almak isteyen kişiler için zamanaşımı süreleri konusunda da kişiler terhis oldukları tarihi takip eden. 30 gün içinde mutlaka gerekli başvurularını yapmalıdırlar. 30 günün aşıldığı durumlar ortaya çıktığı takdirde kişilerin işsizlik maaşına hak kazanacakları sürelerden düşüşlerin yaşanmasına karar verilebilmektedir.

 

Bedelli Askerlik için İşten Ayrılmada Kıdem Tazminatı Hakkı Var Mıdır?

Daha önce farklı işlese de yeni düzenlemelerle birlikte artık bedelli askerlik. Askere gitme olarak değerlendirilse de pratikte askere gitme durumu olmadığı için işçilerin işten ayrılması söz konusu olduğunda bu durum geçerli bir sebep sayılmamaktadır. Kişilerin haklı bir gerekçeye sahip olmadan istifasını dile getirmesi durumu ortaya çıktığı için bu halde de kıdem tazminatı alması mümkün olmayacaktır. Kişilerin yasalardaki belirlenmiş bu detaylara hakim olması gerekmektedir.

Askerlik Nedeniyle Kıdem Tazminat

Askerlik nedeniyle kıdem tazminatı , Muvazzaf askerlik hizmetini  yedek subay veya er olarak yapılması için işçinin hizmet sözleşmesini feshederek işten ayrılması gerekir.

İş kanunun 14. Maddesi gereği muvazzaf askerlik hizmeti nedeniyle işten ayrılan işçinin bir tam yıl kıdeme sahip olması halinde işverenden kıdem tazminatı alma hakkı bulunmaktadır. İşçi askere giderken bu tazminatı almayıp asker dönüşü aynı işyerinde çalışması durumunda, işyerinden ayrıldığında askerlik öncesi için kıdem tazminatı alabilir. 

İşçinin askere gidişi işyerinden ayrılma süresi kısa ve makul bir süre içinde olmalıdır. Yargıtay uygulaması, kamu kurum ve kuruluşlarından emeklilik sebebiyle ayrılan işçi yönünden borçlanılan askerlik süresinin de kıdem süresine ekleneceği şeklindedir. İşçinin ölümü halinde de mirasçıların talep edebileceği kıdem tazminatı hesabında borçlanılan askerlik süresinin dikkate alınması gerekir.

Askerlik Nedeniyle Kıdem Tazminatı - İhbar Tazminatı Alınır Mı ?

Askerlik nedeniyle işten ayrılan işçi iş sözleşmesini askerlik nedeniyle kendisi sonlandırmış olması nedeniyle çalıştığı iş yerinden ihbar tazminatı alamaz.

Diğer güncel makaleler için Ankara Avukat ana sayfasını takip edebilirsiniz.  

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Avukat & Arabulucu İlkay Uyar Kaba
Avukat & Arabulucu İlkay Uyar Kaba

İlkay Uyar Kaba ; Aile Boşanma hukuku, Anlaşmalı Boşanma, İşçi Davalarında Arabuluculuk, Miras Hukuku Davaları, icra hukuku, İşçi Tazminat Davaları, Kıdem Ve İhbar Tazminatı, İşe İade, Miras hukuku, Tazminat Hukuku, İş Kazası Tazminat, Trafik Kazası Tazminat Davası gibi faaliyet gösterdiğimiz çalışma alanlarımızın, hukuk büroları arasında önemli bir yer sahibi olmamızı prensiplerimize borçluyuz.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • ATANUR KİRAZ -
  14 Ağustos 2016

  Askerlik Nedeniyle Kıdem Tazminatı Bu davaların konusunda, zarar görmem nedeniyle maddi ve manevi tazminat Nasıl isterim..

  Cevapla
 • İMREN AYDINCI -
  17 Ağustos 2016

  Askerlik Nedeniyle Kıdem Tazminatı Bu konu Hakkında güncel Yargıtay kararlarına ihtiyacım var, yardımcı olurmusunuz.

  Cevapla
 • OSMAN KARAKAŞ -
  17 Ağustos 2016

  Askerlik Nedeniyle Kıdem Tazminatı Bu duruma karşılık olarak dava açmak istiyorum.

  Cevapla
 • DOĞAÇ KETEN -
  25 Ağustos 2016

  Askerlik Nedeniyle Kıdem Tazminatı Bu dava için gerekli belgeler nelerdir..

  Cevapla
 • HALİS ATAN -
  28 Ağustos 2016

  Askerlik Nedeniyle Kıdem Tazminatı Davanın şekli zamanı ve basarı olanağımız tam olarak nedir sizden bilgi rica edebilirmiyim...

  Cevapla
 • Fazlı -
  4 Mart 2017

  Merhabalar Mayıs 2017 tarihinde askere gideceğim tecili bozdurdum bunu işverene ne zaman bildirmem gerekiyor . Birde 01.08.20130tarihinde işe başladım muhtemelen 01.05.2017 tarihinde işten ayrılacağım askerlik için ne kadar tazminat alabilirim

  Cevapla
 • Anonim -
  15 Nisan 2017

  merhaba iş sözleşmesini askerlik nedeniyle bitirmek ve tazminatlarımı almak istiyorum. Makalenizi faydalı buldum. teşekkürler

  Cevapla
 • ANONİM TAZMİNAT -
  20 Eylül 2017

  03.03.2016 TARIHLI GIRISIM VAR ASKERE GIDECEGIM KASIM AYIN DA 15.10.2017 TARIHINDE IŞTEN CIKICAM NE KADAR TAZMINAT ALIRIM NET 2000 BIN MAAŞIM VAR ARTI AGI OLUYOR CEVAP VERIRSENIZ TEŞEKKÜR EDERIM

  Cevapla
Yorum Bırak