Atla

Askerlik Sebebiyle İş Sözleşmesinin Feshi


Askerlik Sebebiyle İş Sözleşmesinin Feshi

Askerlik Sebebiyle İş Sözleşmesinin Feshi

Askerlik Sebebiyle İş Sözleşmesinin Feshi

Askerlik Nedeniyle İş Sözleşmesinin Feshi, Muvazzaf askerlik ödevi dışında manevra ya da herhangi bir sebeple silah altına alınan ya daherhangi bir kanundan doğan çalışma ödevi sebebinden işinden bölünenişçinin iş sözleşmesi işinden ayrıldığı günden başlayarak doğrultu maaşardından işverence feshedilmiş sayılır. 

İş Kanuna tabi işçilerin görev akitlerini alakalı kanunun 3. maddesinde belirtilen Muvazzaf askerlik hizmeti dolayısıyle iş sözleşmesini feshi edebilecekleri açık olarak belirtilmiştir. 

Bu halde işçi Askerlik hasebiyle işten ayrılacağına değin başvuru etmesihalinde, o işyerinde  en kısa bir sene çalışmış olması durumunda kıdem tazminatı talep edebilir.

Askerlik Nedeniyle İş Sözleşmesinin Feshi - Kıdem Tazminatı

İşçinin askerlik hasebiyle hakkından faydalanabilmesi içersinde o işteminimum bir sene çalışmış olması kuraldır. 
Askerlik nedeniyle Kıdem Tazminat, hizmet aktinin devamı müddetinceher geride bıraktığımız tam sene içersinde işverence işçiye 30 günlükfiyatı tutarında kıdem tazminatı ödenir. Bir seneden çoğalan süreler içersinde de aynı miktar üstünden ödeme yapılır.

ASKERLİK İŞ SÖZLEŞMESİ FESİH HALİNDE İŞVEREN ÖDEMEZ İSE

Askerlik Nedeniyle İş Sözleşmesinin Feshi eden işçi usule makul işverene başvurusu durumunda, işverence kıdem Tazminatı ödenmez ise, işçi iş mahkemesine dava açarak bütün haklarını alabilir. 

İşçinin kıdem tazminatı dışında, senelik destur ücret alacağı, çok mesai alacağı olması halinde iş mahkemesine açacağı davada bütün alacaklarını talep edebilir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
  • Askerlik Sebebiyle İş Sözleşmesinin Feshi - Yorum
    Vatan Benim -
    22 Eylül 2018

    Merhaba...Benim sorum askere gitmeden kaç gün önce tazminatımı alarak işimden ayrılabilirim.Tüm haklarımı alabilmek için sülüsümün kopyasını iş yerime teslim mi etmem gerekiyor.Bazı kaynaklarda 3 ay önceden işimden ayrılabileceğim yazıyor.Bunun doğrusu nedir ? Cevabınızı merakla bekliyorum...

    Cevapla
Yorum Bırak