Askerlik Sebebiyle İş Sözleşmesinin Feshi | Ankara Avukat | İlkay Hukuk Bürosu

Askerlik Sebebiyle İş Sözleşmesinin Feshi

Askerlik Sebebiyle İş Sözleşmesinin Feshi

Askerlik Sebebiyle İş Sözleşmesinin Feshi, İş hayatında karşı karşıya kalabileceğimiz bazı özel durumlar, kanunlarda kendisine yer bularak hem işveren hem de çalışanlar için özel haklar sağlayabilir.

Askerlik Sebebiyle İş Sözleşmesinin Feshi

Erkek çalışanlar için vatani hizmetlerini yaptıkları askerlik dönemi, kadın çalışanlar için bir tür pozitif ayrımcılık olarak nitelen dirileceğimiz evlilik dönemleri ve doğum süreçleri bunlara en güzel örneklerdir. Bu yazımızda erkek çalışanlar için çok büyük önem arz eden askerlik sebebiyle iş sözleşmesinin feshi süreçlerini inceleyeceğiz.

Her celp dönemi yaklaşırken İnternet yapılan askerlik nedeniyle iş sözleşmesinin feshi ve kıdem tazminatı için yapılan aramaların sayısında bir artış gözlemleniyor.

Bunun sebebi ise İş Kanun’unun erkek çalışanlara tanıdığı askerlik nedeniyle iş akdi fesih hakkıdır. Yani çalışan bir erkek, vatani görevi nedeniyle iş yerinden ayrılmak zorunda kalırsa, kıdem tazminatı almaya hak kazanır.

Ancak askerlik nedeniyle kazanılan hak sadece kıdem tazminatıdır, ihbar tazminatı söz konusu değildir. Ayrıca eğer çalışan talep ederse; kıdem tazminatını almayıp, askerlik dönüşü aynı iş yerinde tüm hakları kaldığı yerden devam etmek koşuluyla çalışmaya devam edebilir. Ancak askerde olduğu dönemde hakları dondurulmuş gibi yorumlanır, yıllık izin gibi haklar işletilmez. Yani askerde geçen 6 ay neticesinde yıllık izin elde edilemez. | Askerlik Sebebiyle İş Sözleşmesinin Feshi

Askerlik Nedeniyle Kıdem Tazminatı Nasıl Alınır?

Askere gidecek olan adayın, bu durumu işverene yazılı olarak bildirmesi ve askerlik görevini ispatlaması gerekir. Askerliğin ispatı için işverene askerlik sevk belgesinin sunulması yeterlidir.

Kanunda belirtildiği üzere askerlik nedeniyle iş akdi fesihleri makul sürede yazılı olarak işverene yapılmalıdır.

Bu bildirimlerde söz konusu olan makul süreler için Yargıtay kararları incelendiğinde 5 aylık bir dönemden bahsedilebilir.

Bu hakkını garantiye almak isteyen erkek çalışanlar, fesih dilekçesiyle birlikte sevk belgesini noter aracılığıyla hazırlayacağı ihtarname ile işverene bildirebilir. Ancak birçok durumda sevk belgesinin aslının çalışılan şirketin insan kaynakları birimine iletilmesi ve fesih dilekçesi yazılması yeterlidir. | Askerlik Sebebiyle İş Sözleşmesinin Feshi

Bir Önceki İş Kanunu Hükümleri Uygulanıyor

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan her erkek için askerlik görevi zorunlu olduğu için bu durum İş Kanunu 14. maddesinde ayrıca belirtilmiştir.

Ancak burada söz konusu olan İş Kanunu ilginç bir şekilde yürürlükteki kanun değil bir önceki iş kanunudur.

İş hayatına yönelik tüm hukuki süreçler, haklar ve sorumluluklar 2003 yılından bu yana yürürlükte olan 4857 sayılı İş Kanunu ile düzenlenirken, erkek çalışanların askerlik dönemindeki kıdem tazminatı hakları bir önceki İş Kanunu olan 1475 sayılı İş Kanun’unun 14. maddesine göre belirlenir. | Askerlik Sebebiyle İş Sözleşmesinin Feshi

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri