Çocuklarda Koruma Kararının Kaldırılması

Çocuklarda Koruma Kararının Kaldırılması
Çocuklarda Koruma Kararının Kaldırılması, 5395 Sayılı Çocuk Koruma Kanununun 26/3. maddesinde mahkemeler ve çocuk hakiminin bu kanun ve diğer kanunlarda yer alan tedbir kararlarını almakla görevli olduğu düzenlendiğinden, 2828 Sayılı Yasamın maddesindeki tedbir kararlarında da çocuk mahkemeleri görevli bulunmaktadır. Yargıtay...
Çocuklarda Koruma Kararının Kaldırılması Nasıl Olur? Reşit olmayan çocuk için koruma kararı ülkemizde mahkemeye başvurarak gerçekleşen bir işlemdir. Herhangi bir vasisi bulunmayan muhtaç durumdaki çocuklar için ya da velayet görevini yerine getirecek anne babası olmayanlar ya da velayet hakkını kötüye kullanacakları düşüncesiyle velayet hakkı kaldıran çocuklara dair koruma kararı verilmektedir. Çocuklar için koruma kararının aldırılması;
  • Velayet hakkını elinde bulunduran anne ve babanın bu hakkının kaldırılması,
  • Çocuğun devlet korumasına ya da koruyucu aileye verilmesi
Şeklinde gerçekleşebilmektedir. Çocuklarda koruma kararının kaldırılması verilmiş olan koruma kararı nedenlerinin ortadan kalkması ya da anne babanın talepte bulunması üzerine hükmolunmaktadır.

Çocuklar Hangi Durumda Koruma Altına Alınır?

Çocukların koruma altına alınmasında medeni hukuk çocukların menfaatini temel almakta muhtaç durumda olan veya bakımları yeterince aile ortamında yeterince gerçekleşmeyen çocukların anne ve babadan alınması öngörülmektedir. Örneğin annenin hasta ve babanın cezaevinde olması velayetin kaldırılmasına sebep olabileceği gibi velayeti annede bulunan bir çocuğun bedensel ve ruhsal bakımının yeterince sağlanmaması gerekçesiyle çocuğun koruma altına alınmasına karar verilebilir. Koruma kararının verilmesi çocuğun aileden alınarak devlet yurduna yerleştirilmesi, sağlık koşullarının devlet tarafından sağlanması, çocuğun uygun koruyucu aileye teslim edilmesi gibi sonuçları ortaya çıkarmaktadır. Koruma kararına itiraz Yargıtay kararları çerçevesinde şekillenmiş ve ilk derece mahkemesinin vermiş olduğu karara karşı itirazda bulunulması ve kararın kaldırılması talebinde bulunulabilmektedir.

Çocuklarda Koruma Kararının Kaldırılması Davası Nasıl Açılır?

Çocuklar için verilmiş olan koruma kararının kaldırılması mahkemenin daha ince vermiş olduğu karara yöneliktir. Bu sebeple bu dava çeşidinde davalı bulunmamakta mahkemeden daha önce vermiş olduğu kararın ortadan kaldırılması talep edilmektedir. Çocuklarda koruma kararının kaldırılması için velayeti elinden alınan anne ve baba dava açma hakkına sahiptir Koruma kararının kaldırılması dilekçe örneği hazırlanırken daha önce aile mahkemesinin koruma kararı nedeninin ortadan kalkması delilleriyle ispatlanmalıdır. Örneğin velayeti kaldırılan kimsenin uyuşturucu bağımlısı olması sebebiyle çocuğa koruma kararı verilmesi halinde alınan tedaviler, iyileşmeye yönelik doktor raporları mahkemeye sunulmalı ve daha önce verilmiş koruma kararının kaldırılması talep edilmelidir. Koruma kararını haklı kılan nedenlerin varlığının ortadan kalktığının ispat edilememesi halinde davanın olumsuz sonuçlanabileceği unutulmamalı ve davadan etkili sonuç alabilmek için aile hukuku alanında uzman avukatlık bürolarından destek alınmalıdır.

Koruma Kararı Alınmasında Görevli ve Yetkili Mahkeme

Koruma kararları bedensel ve ruhsal bakımından kendini yeterince koruyamayacak durumda olan çocukların menfaatlerinin korunması için mahkeme tarafından talep üzerine verilmektedir. Velayet davalarında veya çocuğun bakımının, eğitiminin ya da sağlığının aile ortamında tehlikeye düştüğü durumlarda aile mahkemesi çocuklar için koruma kararı aldırılmasında görevlidir. Çocuğun ikametinin bulunduğu yerdeki aile mahkemesi bu konuda yetkili kılınmıştır. Koruma kararının alınması sonucunda korumayı gerektiren sebeplerin varlığının ortadan kalkması veya anne babanın korumanın kaldırılmasını talep etmesi halinde aynı mahkeme koruma kararıyla ilgili talepleri inceleyerek karar vermektedir.

Çocuklarda Koruma Kararının Kaldırılması

Aile mahkemeleri tarafında anne ve babanın yetersiz kaldığı durumlarda kanunda verilen basit ve nitelikli koruma önlemleri almakla görevlidir. Aile mahkemesinin çocuk hakkında aldığı basit koruma kararının yetersiz kaldığı durumlarda nitelikli ve özellik arz eden yeni koruma kararları alır.

Çocuklarda Koruma Kararı

Çocukların koruma altına alınması velayet sahibi anne ve babanın cezalandırılması amaç olmayıp, tamamen çocuğun çıkarları gözetilmektedir. Çocukların basit korumanın yetersiz kaldığı durumlarda aile hakimi nitelikli koruma önlemlerini şu şekilde sıralayabiliriz. Çocuğun Yerleştirilmesi; Çocuk gerekli görüldüğü takdirde çocuğun zihinsel ve bedensel gelişimi ile menfaatleri gözetilerek, çocuk velayet sahibi anne ve babadan alınarak, bir kuruma veya koruyucu aile yanına yerleştirme kararı verebilir. Çocuğun Velayetinin Kaldırılması ; Aile hakimi anne ve babanın deneyimsizliği, anne veya babanın hastalığı, anne veya babanın uzak bir yerde olması, çocuğa ilgi eksikliği olması, çocuğa karşı sorumluluklarını yerine getirmemesi durumunda tedbir ve koruma adına velayet kaldırılır.

Çocuklarda Koruma Kararının Kaldırılması

Çocuğun aile mahkemesi tarafından verilen koruma kararlarına karşı anne ve babanın itiraz hakkı bulunmaktadır. Aile hakimliğine yapılan itiraz değerlendirilerek, alınan koruma önlemini gerektiren durumun değişmesi halinde yeni karar verebilmektedir. Bu kararlar velayet kaldırılmış ise, velayet tekrar geri verilir veya çocuk bir kuruma yerleştirilmiş ise, kurumdan alınarak tekrar anne ve babaya geri verilmektedir. Çocukların korunması hukuk devletinin en önemli görevlerinden biri olup aynı zamanda sosyal devlet anlayışı olarak karşımıza çıkmaktadır. Medeni kanunumuzda aile ve çocuklara verilen önem gereği, özellik çocukların korunması, velayet kararında hakimler kamu yararı gözeterek kararlarını vermektedirler. Aile mahkemeleri aile verilen önem gereği özel yetkili mahkemeler olup, aile mahkemesi hakimlerine de bu konuda özel takdir ve kendiliğinden araştırma yetkisi verilmiştir. Çocuğun korumasına dair verilen kararlar, aile mahkemesi hakimi tarafından korumayı gerektiren şartlar ortadan kalmış ise kendiliğinden karar vereceği gibi, çocuğun anne veya babası tarafından koruma tedbirlerinin kaldırılması talebine karşılık da, koruma kararları kaldırılarak, velayet geri verile bilinir. Aile hakimi, koruma tedbirini çocuğun yararı dikkate alınarak verilir. Ancak kural olarak çocuğun ailesi yanında her zaman mutlu olacağı da her zaman değerlendirilmektedir. Velayetin değiştirilmesi davası hakkında bilgi almak için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Diğer makalelerimize Ankara Avukat sayfamızdan göz atabilirsiniz.

Bu haber toplam 1220 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara