Çocuklarda Koruma Kararının Kaldırılması | Ankara Avukat | İlkay Hukuk Bürosu

Çocuklarda Koruma Kararının Kaldırılması

Çocuklarda Koruma Kararının Kaldırılması

Çocuklarda Koruma Kararının Kaldırılması, Aile mahkemeleri tarafında anne ve babanın yetersiz kaldığı durumlarda kanunda verilen basit ve nitelikli koruma önlemleri almakla görevlidir. Aile mahkemesinin çocuk hakkında aldığı basit koruma kararının yetersiz kaldığı durumlarda nitelikli ve özellik arz eden yeni koruma kararları alır.

Çocuklarda Koruma Kararı

Çocukların koruma altına alınması velayet sahibi anne ve babanın cezalandırılması amaç olmayıp, tamamen çocuğun çıkarları gözetilmektedir.

Çocukların basit korumanın yetersiz kaldığı durumlarda aile hakimi nitelikli koruma önlemlerini şu şekilde sıralayabiliriz.

Çocuğun Yerleştirilmesi; Çocuk gerekli görüldüğü takdirde çocuğun zihinsel ve bedensel gelişimi ile menfaatleri gözetilerek, çocuk velayet sahibi anne ve babadan alınarak, bir kuruma veya koruyucu aile yanına yerleştirme kararı verebilir.

Çocuğun Velayetinin Kaldırılması ; Aile hakimi anne ve babanın deneyimsizliği, anne veya babanın hastalığı, anne veya babanın uzak bir yerde olması, çocuğa ilgi eksikliği olması, çocuğa karşı sorumluluklarını yerine getirmemesi durumunda tedbir ve koruma adına velayet kaldırılır.

Çocuklarda Koruma Kararının Kaldırılması

Çocuğun aile mahkemesi tarafından verilen koruma kararlarına karşı anne ve babanın itiraz hakkı bulunmaktadır.

Aile hakimliğine yapılan itiraz değerlendirilerek, alınan koruma önlemini gerektiren durumun değişmesi halinde yeni karar verebilmektedir.

Bu kararlar velayet kaldırılmış ise, velayet tekrar geri verilir veya çocuk bir kuruma yerleştirilmiş ise, kurumdan alınarak tekrar anne ve babaya geri verilmektedir.

Çocukların korunması hukuk devletinin en önemli görevlerinden biri olup aynı zamanda sosyal devlet anlayışı olarak karşımıza çıkmaktadır.

Medeni kanunumuzda aile ve çocuklara verilen önem gereği, özellik çocukların korunması, velayet kararında hakimler kamu yararı gözeterek kararlarını vermektedirler. Aile mahkemeleri aile verilen önem gereği özel yetkili mahkemeler olup, aile mahkemesi hakimlerine de bu konuda özel takdir ve kendiliğinden araştırma yetkisi verilmiştir.

Çocuğun korumasına dair verilen kararlar, aile mahkemesi hakimi tarafından korumayı gerektiren şartlar ortadan kalmış ise kendiliğinden karar vereceği gibi, çocuğun anne veya babası tarafından koruma tedbirlerinin kaldırılması talebine karşılık da, koruma kararları kaldırılarak, velayet geri verile bilinir.

Aile hakimi, koruma tedbirini çocuğun yararı dikkate alınarak verilir. Ancak kural olarak çocuğun ailesi yanında her zaman mutlu olacağı da her zaman değerlendirilmektedir.

Velayetin değiştirilmesi davası hakkında bilgi almak için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Diğer makalelerimize Ankara Avukat sayfamızdan göz atabilirsiniz.

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri