Atla

Ayrılık Davası Nasıl Açılır


Ayrılık Davası Nasıl Açılır

Ayrılık Davası Nasıl Açılır

Ayrılık Davası Nasıl Açılır?

AYRILIK DAVASI, eşlerden her birinin açabileceği bir dava olup, boşanma sebeplerinden (zina ve akıl hastalığı dışında) birisinin olması durumunda açılan fakat boşanmadan farklı sonuçları olan bir davadır. Ayrılık davası açma şartlarını sıralayacak olursak, Boşanma sebeplerinden akıl hastalığı ve zina hariç biri olmalıdır.Tarafların barışmaları ihtimali kuvveti olmalıdır.Boşanma davası açmaya hakkı olan eş, dilerse boşanma, dilerse ayrılık isteyebilir. Ayrılığa 1 yıldan 3 yıla kadar bir süre için karar verilebilir. Bu süre ayrılık kararının kesinleşmesiyle işlemeye başlar.Süre bitince ayrılık durumu kendiliğinden sona erer. 

AYRILIK DAVASINDA boşanma kararı verilemez. AYRILIK DAVASINDA, eşlerin barışma ihtimalleri güçlü olmalıdır. Ayrılık kararı mahkemece 1 yıldan 3 yıla kadar olan bir süre için verilebilir. Ayrılık kararının kesinleşmesi ile bu süre işlemeye başlayacaktır. Süre bittiğinde ayrılık durumu kendiliğinden sona ermekte olup, eşlerden biri ortak hayat yeniden kurulamamış ise boşanma davası açabilir. AYRILIK DAVASINDA Aile Mahkemesi görevli olup, eşten birisinin yerleşim yeri mahkemesinde veya eşlerin davadan önceki son defa 6 aydan beri birlikte oturdukları yer  mahkemesinde açılır. 

Yargıtay Kararı - Ayrılık Davası Nasıl Açılır?

T.C. YARGITAY 2.Hukuk Dairesi Esas: 2015/18573 Karar: 2016/10789 Karar Tarihi: 01.06.2016

BOŞANMA DAVASI - TAZMİNATA ESAS OLAN FİİLİN AĞIRLIĞI İLE HAKKANİYET KURALLARI DİKKATE ALINARAK DAVALI ERKEK YARARINA UYGUN MİKTARDA MANEVİ TAZMİNATA HÜKMEDİLMESİ GEREĞİ - HÜKMÜN BOZULDUĞU

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

İlkay Uyar Kaba ; Aile Boşanma hukuku, Anlaşmalı Boşanma, İşçi Davalarında Arabuluculuk, Miras Hukuku Davaları, icra hukuku, İşçi Tazminat Davaları, Kıdem Ve İhbar Tazminatı, İşe İade, Miras hukuku, Tazminat Hukuku, İş Kazası Tazminat, Trafik Kazası Tazminat Davası gibi faaliyet gösterdiğimiz çalışma alanlarımızın, hukuk büroları arasında önemli bir yer sahibi olmamızı prensiplerimize borçluyuz.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • NEŞE MUTLU -
  10 Ağustos 2016

  Ayrılık Davası Nasıl Açılır Bu davanın Masrafı ne kadar? Bu dava maliyetli mi bilgi verirseniz sevinirim.

  Cevapla
 • ORHAN KILINÇ -
  11 Ağustos 2016

  Ayrılık Davası Nasıl Açılır Bu davanın sonuçlanması ve süresini merak ediyorum..

  Cevapla
Yorum Bırak