Atla

Borca Ve İmzaya İtiraz Davası


Borca Ve İmzaya İtiraz Davası

Borca Ve İmzaya İtiraz Davası

Borca Ve İmzaya İtiraz Davası

Borca ve İmzaya İtiraz Davları Tarafınıza tebliğ edilmiş olan bir ödeme emrinde borca, yetkiye, imzaya, sözleşmeye, senede ve faize itiraz edilmesi mümkün olabilmektedir. Tüm bu itirazlar birbirinden farklı şekillerde ve hukuki açıdan farklı yollar ile yapılabilmektedir. Borca itiraz edilmesi konusunda, söz konusu olan borcun aslında olmadığı, alacaklı ile tebliğ alan tarafında bire borç ilişkisinin olmadığının savunulması söz konusu olmaktadır.

İmzaya itiraz konusunda, tebliğ edilen belgede belirtilen borcun ortaya çıktığı senet veya sözleşmedeki imzanın tebliğ alan ve borcu olduğu söylenen tarafa ait olmadığının savunulması söz konusudur. Yetkiye itiraz konusunda, yapılan ödeme emrinin yetkisiz bir icra müdürlüğünden başlatıldığının savunulması söz konusu olmaktadır. Yapılan ödeme emrinin İstanbul İcra Müdürlüğünden başlatılmasının gerekmesi halinde Ankara İcra Dairesinden başlatılması durumunda bu itiraz yapılabilmektedir.

Faize itiraz konusunda, tebliğ edilen borca yapılan faizin yasal olmadığı, geçersiz olduğu veya gereken orandan ve rakamdan fazla olduğunun savunulması söz konusudur. Senede veya sözleşmeye itiraz konusunda, ödeme emrini doğuran senet veya sözleşmenin var olmadığının savunulması söz konusudur.

 

Borca Ve İmzaya İtiraz Davası Nasıl Görülür

İmzaya İtiraz Edilmesi

Alacaklı olan kişinin başlattığı takibin dayanağı adli bir senet ise ve bu senet üzerinde bulunan imzanın borçlu tarafından kendisine ait olmadığının iddia edilmesi durumunda imzaya itiraz edilebilmektedir. Bu durumda adli senetlerin ne olduğunu bilinmelidir.

 

Adli senetler resmi bir makam veya memurun katılımı olmadan düzenlenen senetlere denmektedir. İmzaya itiraz konusunda dikkat edilmesi gereken bazı konular bulunmaktadır. İmzaya itiraz edecek olan kişinin imzaya itiraz ettiğini açıkça ve anlaşılır bir şekilde belirtmesi zorunludur. Bu durumda şöyle ifadelerin kullanılması gerekmektedir.

Senet altında bulunan imza bana ait değildir.

Ben böyle bir imza atmadım.

Bu imzaya itiraz ediyorum

İmzaya itiraz edecek olan kişinin imzaya net bir şekilde itiraz ettiğini belirtmemesi durumunda imzayı kabul etmiş sayılmaktadır. Yani imzanın kendisine ait olmadığını bilen ve düşünen kişinin "böyle bir borcum yok" demesi imzaya itiraz olmayacak ve imzayı kabul etmiş olacaktır.

İmzaya itiraz edilmesi sadece senetli takip işlemlerinde yapılabilmektedir. İcra dairesinde imzaların noterce tasdik edilmiş senede dayanması durumunda, senetlerin adli bir senet olmaması durumunda borçlu imzaya itiraz edememektedir. Böyle bir itiraz icra müdürlüğü tarafından incelenememektedir. Böyle bir senetteki imzanın kendisine ait olmadığını düşünen kişiler sahtekarlık davalsı açmalıdır. Bu durum imzaya itiraz konusu dışında olan bir konudur.

 

Borca İtiraz Edilmesi

Borçlunun imzaya itiraz etmesi dışında kalan tüm itirazları borca itiraz şeklinde olmaktadır. Borcun ödendiği, zamanaşımına uğradığı, müeccel olduğu yani vadesinin gelmediği, icra dairesinin yetkisiz olduğu ve buna benzer yapılacak tüm itirazlar borca itiraz şeklindedir.

Böyle durumlarda sadece itiraz ediyorum veya itiraz hakkımı kullanıyorum diyerek itiraz edilebilmektedir. Ancak bu konuda dikkat edilmesi gereken bazı konular bulunmaktadır. Yapılan itirazda kişilerin hakları belirtilen sebepler ile sınırlı kalmaktadır.

 

Borca Ve İmzaya İtiraz Davası Nedir, Nasıl İspat Edilir

Yapılan itirazlarda herhangi bir sebep belirtmeden genel bir itiraz yapılmış ise bu durumda senedin adli bir senet olması ile imza kabul edilmiş olacaktır. Borca yapılan itirazlarda belirtilen sebepler borçlu için sınırlayıcıdır. Sonradan bu sebeplerin daraltılması ve genişletilmesi mümkün olmayacaktır.

Bu konuda borca itiraz konusunda yapılan itiraz için borcun vadesinin gelmediğinin belirtilmesi durumunda imzaya itiraz edilmesi, yetkiye itiraz edilmesi bu vadesinin dışında kalan tüm itirazların önü kapanmış olacaktır. İtiraz sebebine bağlı kalma kuralı, itirazın kesin bir şekilde kaldırılması istendiğinde icra mahkemelerinde geçerlidir.

 

Ancak alacaklının itirazın iptali davası açması durumunda bunun genel mahkemelerde açacağı için borçlu burada itiraz sırasına ve belirttiği sebeplere bağlı olmayacaktır. Makalede Borca Ve İmzaya İtiraz Davası bilgi amaçlı yazılmıştır. Borca Ve İmzaya İtiraz Davası konusunda avukat desteği alınmasını tavsiye ediyoruz.

Yargıtay Kararı - Borca Ve İmzaya İtiraz Davası

T.C. YARGITAY 12.Hukuk Dairesi Esas: 2016/22205 Karar: 2016/19220 Karar Tarihi: 20.09.2016 İMZAYA İTİRAZ - KANUN MADDESİNDE TAZMİNAT VE PARA CEZASI ÖNGÖRÜLMEDİĞİNDEN MAHKEMECE ALACAKLI ALEYHİNE TAZMİNATA VE PARA CEZASINA HÜKMEDİLMESİNİN İSABETSİZ OLDUĞU - DÜZELTEREK ONAMA  

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • Borca Ve İmzaya İtiraz Davası - Yorum
  BELGİN CELTEMEN -
  13 Ağustos 2016

  Borca Ve İmzaya İtiraz Davası Bu davada ben nasıl bir yol izlemeliyim lütfen yardımcı olurmusunuz ?

  Cevapla
 • Borca Ve İmzaya İtiraz Davası - Yorum
  EMRULLAH HAKSEVER -
  25 Ağustos 2016

  Borca Ve İmzaya İtiraz Davası hukuk mahkemesine başvuru dilekçe örneği bulabilirmiyim..

  Cevapla
 • Borca Ve İmzaya İtiraz Davası - Yorum
  BURÇE ÇAKIROGLU -
  4 Eylül 2016

  Borca Ve İmzaya İtiraz Davası hukuk mahkemesine başvuru dilekçe örneği bulabilirmiyim..

  Cevapla
 • Borca Ve İmzaya İtiraz Davası - Yorum
  PEYVENT ALMAK -
  18 Eylül 2016

  Borca Ve İmzaya İtiraz Davası Davayı açma şartları nelerdir..

  Cevapla
Yorum Bırak