Atla

Boşanma Davalarında Kadının Hakları


Boşanma Davalarında Kadının Hakları

Boşanma Davalarında Kadının Hakları

Boşanma Davalarında Kadının Hakları

Birçok insan eşleri ile yaşadıkları anlaşmazlık ve farklı sebepler ile boşanma davaları açarak boşanmak istemektedirler. Bu işlemin yapılmasında özelliklerin kadınların birçok hakları bulunmaktadır. Ancak birçok kadın boşanma sürecine gireceği dönemlerde bu haklarından haberdar olmadığı için bir talepte de bulunmazlar.

Boşanma davalarında kişilerin haklarını talep etmesi gerekmektedir. Mahkeme sadece talep edilen hakların verilmesi konusunda yetkili olmaktadır. Bunun dışında bir etkide bulunmayacaktır.

Bu sebeple boşanmada kadınların hakları konusunda bilgi sahibi olunması ve davaların bir avukat ile açılarak yürütülmesinde fayda vardır.

Kadınların Boşanma Davalarındaki Hakları Nelerdir?

Boşanma davaları anlaşmalı ve çekişmeli olarak açılabilmektedir. Anlaşmalı boşanma davalarında tüm haklar iki tarafın uzlaşısı içinde karar verilmektedir.

Bu uzlaşma mahkemeye iki tarafında imzaladığı bir protokol ile sunulmaktadır. Burada belirtilen nafaka, velayet ve tazminat gibi konular mahkeme tarafından kabul edilecektir.

Tarafların açacakları anlaşmalı boşanma davalarında tüm haklarını iyi bilmeleri ve boşanma sonrasında sorun yaşamamaları için bunları protokolde belirtmeleri önemlidir.

Boşanma davalarında kadının hakkı

Bu sebeple kadınların boşanma davalarında hakları konusunda inceleme yapılmalıdır. Kadınlar boşanma sonrasında maddi veya manevi tazminat talep edebilmektedirler.

Boşanma sonrasında yaşanacak hak kayıpları konusunda ve taşınma ile yeni eve çıkma gibi birçok maliyet konusunda tazminat talep edilebilmektedir. Bunun yanında çocuğun bakımı konusunda ve maddi imkansızlık durumunda geçimin sağlanması için tazminat talep edilebilmektedir. Bunların hepsi anlaşmalı boşanma protokolünde belirtilmelidir.

Çekişmeli olarak açılacak ve görülecek boşanma davalarında tazminat talepleri kusur durumuna göre belirlenecektir. Ancak yine de tazminat talebinde bulunabilmektedir.

Bunlar kusurlu olan tarafın yarattığı maddi ve manevi durumlar nedeni ile olabilmektedir. Bunun yanında çocukların velayeti konusunda da hakları bulunmaktadır.

Boşanma davasında kadının hakları 2018

Boşanma davasında kadının hakları 2018

Davalarda boşanma konusunda kadın hakları konusunda bilgili olunması ile birçok hakkın talep edileceği görülecektir. Bu konularda bir avukata danışılarak davaların bu şekilde yürütülmesi daha faydalı olabilmektedir.

Boşanma davalarında kadınlar çocuğun velayetini aldıklarında bir daha evlenene kadar çocuğun bakımı için iştirak nafakası talep edebilmektedir.

Bunun yanında boşanma sonrasında çalışmıyor olan eşlerin geçimi konusunda da nafaka talep etme hakları olabilmektedir. Boşanma hakkında diğermakaleler için Ankara Avukat sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
Yorum Bırak