Atla

Boşanma Davası Çocuğun Velayeti


Boşanma Davası Çocuğun Velayeti

Boşanma Davası Çocuğun Velayeti

Boşanma Davası Çocuğun Velayeti

Velayet nedir? Velayet anne veya babanın evlilik birliği içerisindeyken her ikisinin de yetişkin olmayan daha doğrusu ergin olamayan çocuğu korumak, gözetmek için kendilerine hukukun tanıdığı bir haktır.

Velayet anne ve baba evlilik birliği içerisindeyken sadece bir tarafa ait değildir. Yani anne ve baba velayet haklarını evlilerken beraber kullanmaktadırlar. Fakat boşanma sürecine geldiklerinde ve evlilik birliğini sonlandırdıklarında velayet sadece birisine geçmek zorundadır.

Velayet Nedir? Velayetin Kime Verileceği Kesin Midir?

Bu nedenle bireyler boşanma davaları sırasında velayet davası da açmaktadırlar. Velayet davaları boşanma davasının en büyük ve en karmaşık sonuçlarından biridir.

Bunun nedeni ise çiftler yani anne ve baba genelde velayetin kendilerinde kalmasını istediklerinden bir türlü anlaşmaya varamazlar ve bu hem boşanma sürecini hem de velayet davası sürecini zorunda olarak uzatmaktadır.

Boşanma davasından kişisel olarak da etkilenen çocuk artık sadece bir ebeveynin gözetimi altında hayatını idame ettirecek diğer ebeveyni ile de hakimin öngördüğü süreler içerisinde ya da anne ile baba arasındaki ilişki karmaşık ve sürtüşmeli bir hal almamışsa öngörülen süreler dışında da rahatlıkla görüşecektir. Hakim davadan etkilenecek olan çocuğun yararına göre hareket etmek zorundadır.

Boşanma Davası Çocuğun Velayeti

Hem Çocuk Koruma Kanununda hem Çocuk Hakları Yasasında hakimin çocuğu ilgilendiren davalarda çocuğun lehine kararlar vermesi gerektiği vurgulanmıştır ve hatta bu bir kural haline gelmiştir.

Velayet davalarında özellikle çekişmeli boşanma davaları sonucunda ortaya çıkan velayet davalarında hakim çocuğa hangi ebeveynin daha iyi bakabileceği ve daha iyi eğitim verebileceği gibi birtakım hususları dikkate alarak velayeti bir ebeveyne vermektedir.

Boşanma Davası Çocuğun Velayeti

Boşanma davasında Çocuğun Velayeti sorunu Hakkında Genel Bilgiler

Boşanma hukukun öngördüğü şekilde evlilik birliğini gerçekleştiren bireylerin yine hukuk sisteminin öngördüğü kurallar çerçevesinde evlilik birliklerini sonlandırmalarına denir.

Boşanma davasının hukuki, ekonomik ve buna benzer sonuçları bulunmaktadır. Yani çiftlerin sadece evlilik birliğini sonlandıran bir müessese değildir boşanma. Boşanma davanın en büyük sonuçlarından biri de velayettir. Velayet çekişmesiz yargı işi olarak adlandırılan bir süreç olsa da genelde anne ve baba çocuklarının velayetinin kendi üstlerinde kalmasını isterler.

Velayetin Kime Verileceği Hususunda Dikkat Edilen Hususlar

Ergin olmayan çocuğun korunmaya ihtiyacı vardır. Hakim öncelikle bunu dikkate alır. Hangi ebeveyn çocuğu hayatın kötü şartlarına ve diğer olumsuz koşullarına karşı kim daha iyi koruyacaktır hakimin dikkat edeceği ve araştıracağı husus budur.

Çocuğun yaşı velayetin verilmesinde oldukça önemlidir. Bunun nedeni ise özellikle bakıma muhtaç olunan yaşlarda -bu kızlar için 14,  erkekler için genelde 11 olarak belirlenmektedir.- anneye daha fazla ihtiyaçları olmaktadır. Bu nedenle eğer hakim anne diğer şartlar altında da olumlu özellikler sergiliyorsa velayeti bu husus nedeni ile almaktadır. Eğitim konusu hakimin dikkat edeceği diğer bir husustur.

Anne veya babanın kötü alışkanlıkları mevcut ise ve bu alışkanlıklar çocuğun karakterinde zarar meydana getiriyorsa hakim bu hususlara dikkat etmek zorundadır. Örneğin anne uyuşturucu bağımlısı ise bir çocuğu sahip olamayacak nitelikte olduğundan velayet anneye verilmeyecektir. Kısacası çocuğun düzenli ve sağlıklı bir hayat süreceği taraf bu ve bunlara benzer birçok husus dikkate alınarak belirlenerek velayet anne veya babaya verilmektedir.

Velayetin Verilmesinde Çocuğun Kararı

Velayet davalarında çocuğu bir şeyleri anlayabilecek yaşta ve konuşarak isteklerini belirtebilecek bir hususta ise hakim çocuğun psikolojisine ve kişilik gelişimine zarar gelmeyecek bir şekilde çocuğa annesini veya babasını hangisini tercih etmek istediğini sorar çocuğun fikirlerini de öğrenir. 

Hakim için çocuğun fikri her ne kadar önemli olsa da yukarıda sayılan hususlar eğer çocuğun seçtiği ebeveynde çocuğun aleyhine durum teşkil ediyorsa hakim her atta çocuğun lehine olacak şekli seçmek zorundadır.

Boşanma Davasında Çocuğun Velayeti nasıl belirlenir

Velayet Kararı Kesin Karar Mıdır?

Velayet çekişmesiz yargı işi olduğu için kesi bir karar verilmemektedir. Yani hakim velayeti anneye veya babaya verdiğinde bu karar kesinleşmemekte ve hakim çocuğun hayatını kontrol ederek ebeveynin davranışlarını incelemektedir.

Eğer çocuğun aleyhine gelişen durumlar fazla ve çocuğun hayatı olumsuz yönde ilerliyorsa hakim velayeti diğer tarafa da verebilir. Bu konuda hakime takdir yetkisi tanıyan hukuk sistemi ayrıca velayeti alamayan tarafa da daha sonradan ayrıca velayet davası açma hakkı tanımaktadır.

Boşanma Davası Çocuğun Velayeti Düzenlenmesi İlkeleri

Çocuğun Özellikleri :  Çocuğun cinsiyeti, doğum tarihi, Eğitim Durumu, Nüfus Kaydı, Sağlık Durumu, Yaşı ( Bir Tehlikenin varlığı kanıtlanmadıkça 0-3 yaş grubu çocuklar mutlaka anneye verilmelidir)

Anne Ve Babaının Özellikleri : Çocuğa yönelik özellikler (Başkasına bırakılması, ihmal edilmesi, kaçırılması, terk edilmesi, yönlendirilmesi, dilendirilmesi), Anne ve Babaın Özellikleri ( Dengesiz olması, sadakatsiz olması, şiddet uygulaması, tutuklu olması, meslekleri, istemiyor olması, alkol bağımlısı olması),

Sosyal Özellikler  : Din veya Mezhep ,  Değer yargıları

Çevresel Özellikler : Alıştığı ortamı değiştirmeme, kardeşlerinden ayrılmaması, Fiziki Çevrenin etkisi

Bütüncül Özellikler  : Velayet kademeli verilemez, Velayet bütün olarak verilmelidir, velayet koşullu verilemez

Hukuki Özellikler :  Boşanmadaki kusur, Soybağı ilişkisi, Boşanma protokolü varsa, Çocuk için koruma kararı varsa, Evlatlık olarak verilme.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • Boşanma Davası Çocuğun Velayeti - Yorum
  ŞÜKRÜ AFŞAR -
  5 Ağustos 2016

  Adalet olmadan düzen olmaz. (Albert Camus)

  Cevapla
 • Boşanma Davası Çocuğun Velayeti - Yorum
  İLAYDA KARACAKALE -
  5 Ağustos 2016

  Ceza kaldırılabilir; ama suç insanın içinde sonsuza kadar yaşar

  Cevapla
 • Boşanma Davası Çocuğun Velayeti - Yorum
  B.E. -
  5 Mayıs 2017

  Merhabalar:oglum yabancı uyruklu bayanla anlaşmalı boşandı 5 yaşındaki torunumun velayetini aldı ancak 4 ay sonra hernedense şimdi bize göstermiyor diyorki icra orda polis orda bununla alırsın.bu yaşa kadar biz baktik herşeyiyle kendisi yurt dışına gidiyor bakıcıya bırakıyorum diyor çocuğumuz anaokuluna gidiyordu aldı 20 gündür görmüyoruz özel okula gönderiyprum diyor biz bu durumda ne yapabiliriz.şimdiden teşekkürler

  Cevapla
   - Yorum
  İlkay Uyar Kaba -
  6 Mayıs 2017

  Velayet ile anlattığınız konular velayetin değiştirilmesi için bir sebeptir.

  Cevapla
 • Boşanma Davası Çocuğun Velayeti - Yorum
  Aylin VURAL -
  31 Ocak 2018

  Iyi gunler ben anlasmali bosandim 2 oglumun velayeti bende yaslari 6 ve 10 bosandigim kisi cocuklari gormek icin alinca onlara ulasamiyorum nerde olduklarini bilmiyorum ayrica beni surekli velayetleri alicam diyerek ve babami surekli tehdit ediyor kanunen ne yapabilirim haklarim nedir lutfen yardimci olun tesekkurler

  Cevapla
Yorum Bırak