Atla

Boşanma Davası Nafaka


Boşanma Davası Nafaka

Boşanma Davası Nafaka

Boşanma Davası Nafaka

 Boşanma Davası Nafaka, Boşanma Davası Nafaka Talebi

Boşanma davaları sıkıntı bir sürecin yaşandığı bir dönemdir. Bu sürecin daha az sürede sonuçlanması, yaşanılan sıkıntılı dönemden daha erken çıkmanıza sebep olacaktır. Boşanma sürecinde sürenin azalması tamamen, boşanmaya konu olan nafaka, tazminat, mal paylaşım, velayet konularında ortak bir çözüm üretilerek kısa sürede sonuçlanmasına sebep olunabilinir.

Boşanma davasında da en önemli konu ise şüphesiz, eşe ve çocuğa ödenecek nafaka durumu, nafaka miktarıdır. Nafakanın ödenmesindeki asıl kural, maddi durumu iyi olanın, iyi olmayana destek olmasıdır. Ayrıca boşanma ile yaşam standartları değişmesi muhtemel olaylara önceden tedbir alınmasıdır. Ayrıca çocuğa ödenen nafaka, gelişim, eğitim ve öğretim için kullanılacağından önemlidir.

Boşanma davasında boşanan eş eğer nafaka istemiyorsa ilerde bir daha istemesi mümkün değildir. Bu nedenle nafaka konusunda sakin ve geleceği düşünerek karar verilmesi gerekmektedir. Ancak boşanma davalarında çocuğa nafaka istenmemesi tekrara istenmeyeceği anlamına gelemez. Çocuk için nafaka herzaman, boşandıktan sonra dahi istenebilir.

Aile mahkemesi boşanma davası sonucu nafaka bağlayacağı tarafı tespit ederken boşanmaya sebep kusuru ağır olması durumunda eş için nafaka ödenmesine karar vermeyebilir. Yada eşlerin gelir düzeyi eşit ise yine eş için nafakaya karar vermeyecektir.Nafakanın bağlanması durumu kadın ve erkek olması değişmez, her ikiside talep ettiği zaman aile hakimi inceleyerek karar verir.

Boşanma davasında nafaka miktarı belirlenirken, öncelikle eşlerin sosyal durum ve ekonomik durum araştırılır. Bu yapılan araştırmalara sonrası ödemeler ve borçlar hesaplanarak, nafaka bağlanacak eş ve çocuğun ihtiyaçları belirlenerek ortak bir miktar bağlanmaktadır.

Boşanma Davası Sonrası Nafaka Durumu Değişebilir Mi

Boşanma davası sonuçlanması sonrası ekonomi kazançda değişiklik olması yada ihtiyaçların değişmesi, örneğin çocuğun büyümesi, okula başlaması, yada nafaka ödeyen kişinin ekonoi durumunda değişiklik olması evlenmesi, çocuğunun olması, gibi nedenlerden dolayı nafakanın yükseltilmesi veya azaltılması için dava açılabilinmektedir. Konusu geldiği için belirtmekte fayda var, asgari ücretli olarak nafaka alan tarafın çalışması nafakanın ortadan kaldırılması için bir sebep değildir.

 

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
Yorum Bırak