Boşanma Davası Nafaka

İlkay Hukuk Bürosu Makaleler

Boşanma Davası Nafaka

Boşanma Davası Nafaka

Boşanma Davası Nafaka

 Boşanma Davası Nafaka, Boşanma Davası Nafaka Talebi

Boşanma davaları sıkıntı bir sürecin yaşandığı bir dönemdir. Bu sürecin daha az sürede sonuçlanması, yaşanılan sıkıntılı dönemden daha erken çıkmanıza sebep olacaktır. Boşanma sürecinde sürenin azalması tamamen, boşanmaya konu olan nafaka, tazminat, mal paylaşım, velayet konularında ortak bir çözüm üretilerek kısa sürede sonuçlanmasına sebep olunabilinir.

Boşanma davasında da en önemli konu ise şüphesiz, eşe ve çocuğa ödenecek nafaka durumu, nafaka miktarıdır. Nafakanın ödenmesindeki asıl kural, maddi durumu iyi olanın, iyi olmayana destek olmasıdır. Ayrıca boşanma ile yaşam standartları değişmesi muhtemel olaylara önceden tedbir alınmasıdır. Ayrıca çocuğa ödenen nafaka, gelişim, eğitim ve öğretim için kullanılacağından önemlidir.

Boşanma davasında boşanan eş eğer nafaka istemiyorsa ilerde bir daha istemesi mümkün değildir. Bu nedenle nafaka konusunda sakin ve geleceği düşünerek karar verilmesi gerekmektedir. Ancak boşanma davalarında çocuğa nafaka istenmemesi tekrara istenmeyeceği anlamına gelemez. Çocuk için nafaka herzaman, boşandıktan sonra dahi istenebilir.

Aile mahkemesi boşanma davası sonucu nafaka bağlayacağı tarafı tespit ederken boşanmaya sebep kusuru ağır olması durumunda eş için nafaka ödenmesine karar vermeyebilir. Yada eşlerin gelir düzeyi eşit ise yine eş için nafakaya karar vermeyecektir.Nafakanın bağlanması durumu kadın ve erkek olması değişmez, her ikiside talep ettiği zaman aile hakimi inceleyerek karar verir.

Boşanma davasında nafaka miktarı belirlenirken, öncelikle eşlerin sosyal durum ve ekonomik durum araştırılır. Bu yapılan araştırmalara sonrası ödemeler ve borçlar hesaplanarak, nafaka bağlanacak eş ve çocuğun ihtiyaçları belirlenerek ortak bir miktar bağlanmaktadır.

Boşanma Davası Sonrası Nafaka Durumu Değişebilir Mi

Boşanma davası sonuçlanması sonrası ekonomi kazançda değişiklik olması yada ihtiyaçların değişmesi, örneğin çocuğun büyümesi, okula başlaması, yada nafaka ödeyen kişinin ekonoi durumunda değişiklik olması evlenmesi, çocuğunun olması, gibi nedenlerden dolayı nafakanın yükseltilmesi veya azaltılması için dava açılabilinmektedir. Konusu geldiği için belirtmekte fayda var, asgari ücretli olarak nafaka alan tarafın çalışması nafakanın ortadan kaldırılması için bir sebep değildir.

'

Avukata İlk Soruyu Siz Sormak İster Misiniz?

Avukata Soru Sor