Boşanma Davası Tanıma Tenfiz

İlkay Hukuk Bürosu Makaleler
İlkay Hukuk Bürosu > Aile ve Boşanma Hukuku Davaları  > Boşanma Davası Tanıma Tenfiz

Boşanma Davası Tanıma Tenfiz

Boşanma Davası Tanıma Tenfiz

Boşanma Davası Tanıma Tenfiz,Türk vatandaşlarının Avrupa başta olmak üzere dünyanın çeşitli ülkelerine göç etmesi ve o ülkelerde evlenmesi, boşanması, Türkiye’de hukuki açıdan çeşitli uyuşmazlıkları da beraberinde getiriyor.

Yurt dışında boşandım ama Türkiye’de evli görünüyorum

Yurt dışında evlilik ve yurt dışında boşanma hususlar özellikle miras hukuku ve aile hukuku açısından çok kez dava konusu oluyor.  Özellikle miras davalarında mirasçıların ve miras paylarının belirlenmesi hususunda çok kez dava konusu olan yurt dışı evlilikleri ve boşanma süreçlerinde her zaman bildirim sorunu karşımıza çıkıyor.

Yurt dışında boşandım ama Türkiye’de evli görünüyorum” sorusunun yanıtı aslında çok basittir, Türkiye’de evliyken yurt dışına giden bir çift orada boşanması, Türkiye’de kayıtlarda da boşandığı anlamına gelmiyor.

Yabancı ülkede boşanma kararı alan Türk vatandaşlarının bu kararı Türkiye’de de tanınması için bildirimde bulunması gerekiyor.

Yurt dışında boşanmanın Türkiye’de tanınması için çiftlerin bulundukları ülkedeki Türkiye temsilciliklerine kesinleşmiş boşanma kararını bildirmesi gerekiyor. Birlikte bildirimde bulunamayacak çiftlerin bu durumda boşanma kararının Türkiye’de tanınması için tanıma ve tenfiz davası açması gerekiyor.

Yurt dışındaki evliliğini Türkiye’ye bildirip boşanmayı bildirmeyen Türk vatandaşları için “Yurt dışında boşandım ama Türkiye’de evli görünüyorum” demeleri çok normaldir. Çünkü, Türkiye’den bekarken yurt dışına gidip, orada evlenen ve bu evliliği Türkiye’ye bildiren çiftler, boşanmaları halinde boşanma kararını da Türkiye’ye bildirmeleri ya da tanıma tenfiz davaları açmaları gerekiyor.

Boşanma Davası Tanıma Tenfiz

  • Yurt dışındaki  vatandaşlarımızın yaşadıkları yer mahkemesinde anlaşamadıklarından dolayı yabancı mahkemeler başvuru yapılarak boşanma kararı almaktadır.
  • Tabi Boşanma Almanya ABD İngiltere  Fransa V.B ülkeler farklılıklar göstermektedir. Yurt dışında Alınan Boşanma Davasının Türkiye de Tanıma ve tenfiz davası açmadığı sürece bir geçerliliği yoktur.
  • Alınan boşanma Kararlarının Türkiye de de geçerli olması İçin Tanıma ve tenfiz davası açılması gerekmektedir. Boşanma Kararının Türkiye de Tanınması yapılmadıkça Resmi Kayıtlarda Hala evli görünmeye devam edecektir.
  • Alınan boşanma kararının uzun süreler sonra tanınmasını istenmesinde de bir çok zorluklarla karşılaşılmaktadır. Eski eşle Boşanmadan dolayı kopukluk olmak da farklı şehirlere taşınma vs. gibi sorunlar nedeniyle adreslerin bilinmemesi ilerde açılacak Tanıma davasında Taraflara yapılacak tebligatlar açısından önem arz etmektedir.

Türkiye’deki Tanıma Tenfiz Davaları Ne Kadar Sürer?

Aile Mahkemeleri ya da Asliye Hukuk Mahkemelerine açılan davaların süresi, tamamıyla mahkemelerin yoğunluğu ile ilgilidir.

Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarının Türkiye’deki tanıma ve tenfiz davası duruşmalarına katılmalarına gerek yoktur. Bir avukata vekalet vermeleri yeterlidir.

Tanıma tenfiz davaları ne kadar sürer” sorusuna olumlu yanıt alınabilmesi için tanıma tenfiz davasının İstanbul gibi mahkemelerin yoğun olmadığı şehirlerde açılması gerekir.

Diğer makalelerimize Ankara Avukat sayfamızdan göz atabilirsiniz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
'

Avukata İlk Soruyu Siz Sormak İster Misiniz?

Avukata Soru Sor