Atla

Boşanma Davası Tedbir Kararı


Boşanma Davası Tedbir Kararı

Boşanma Davası Tedbir Kararı

Boşanma Davası Tedbir Kararı

Boşanma davası tedbir kararlarının nasıl olacağı hakkında bilgiden önce kısaca evlilik ve mal rejimi hakkında bilgi verilmesi gerekmektedir.

Mal Rejimi, evli olan çiftlerin boşandıktan sonra malların eşit olarak bölüştürülmesi olarak adlandırılmaktadır. Mal Rejimi Nedir? diye merak eden birisi için bu açıklama yeterli olacaktır.

Eşlerin evlenmeden önceki malları bu dağılıma dahil edilmezken evlendikten sonraki ortak alınan mallar dahil edilir.

Yani Edinilmiş Malların Katılma Rejimi uygulanır. Edinilmiş mallar ise eşlerin kendilerine ait yani maaşı, özel eşyası gibi şeyler olarak adlandırılmaktadır.

Evli olan çiftler boşandıktan sonra Mal Rejimi Davası açma hakkına sahip olabilmektedirler. Eşlerin bu ve buna benzer olan tüm hakları Türk Medeni Kanunu tarafından korunmaktadır.

Boşanma Mal Paylaşımı anlaşmalı olarak yapılabilmektedir. Ancak anlaşma sağlanmadığı durumlarda ise Mal Rejimi Pratik yapılarak dava açılmaktadır. Ayrıca taraflar evlenmeden önce Mal Rejimi Sözleşmesi imzalayarak her şeyi önceden de belirleyebilirler.

Sizde tüm bunlar ve Mal Rejimi Tasfiyesi için bizimle irtibata geçerek avukatlarımızdan gerekli bilgileri almalısınız. Avukat desteği ile tüm sorularınıza büyük bir titizlikle cevap verecek ve sorunlarınızı kalıcı olarak çözeceklerdir. Sizde doğru yol almanız için avukatlık ve danışmanlık hizmet almanız faydalı olacaktır.

Boşanma Davasında Hangi Konuda Tedbir İstenir

Boşanma davalarında edinilmiş malların kaçırılmasını önlemek adına aile mahkemesinde tedbir kararı istenebilir. Boşanma davasında bu yeterli olmaması sebebiyle, mal rejiminden kaynaklı, mal paylaşım, katkı payı gibi davalarda tedbir istenmesi daha doğru olmaktadır.

Bunun dışında boşanma dava sürecinde tedbir nafakası istenebilir. Ayrıca çocuğun geçici olarak tedbiren velayeti istenebilir.

Boşanma Davası Tedbir Kararı - Yargıtay Kararı

ÖZET:  Olayda, tarafların ekonomik ve sosyal durumları da gözetilerek boşanma dava tarihinden boşanma hükmünün kesinleşmesine kadar geçerli olacak ve davacı-davalı kocanın askerde olduğu dönemler hariç tutulmak üzere kadın yararına uygun miktarda tedbir nafakasına hükmedilmesi gerekir.

Sadakatsizlik Nedeniyle Boşanma Avukat Ve Danışmanlık

ÖZET: Somut olayda; davacı, düğünde takılan ziynet eşyalarının, davalının ailesi tarafından alındığını iddia etmiş, davalı ise, ziynet eşyalarının İzmir'de davacının annesinde kaldığını, davacının bu altınlar ile yurt dışına çıkmasının mümkün olmadığını savunmuştur.

Davalı tanığı M. Ü. duruşmada alınan beyanında "... biz eve birisinin girdiğinden şüphelendik, bu nedenle daha önce muhafaza etmek amacı ile bizim evimizde bulunan taraflara ait ziynet eşyalarını ben oğluma teslim ettim.

Ziynet eşyalarının tamamını davalıya verdim ..." şeklinde ve davalı tanığı E. Ü. ise duruşmada alınan beyanında "... Ben altınların ne olduğu konusunda bilgi sahibi değilim.

Altınlar oğluma teslim edilmişti..." şeklinde beyanda bulundukları anlaşılmakla, davacı kadın, ziynet eşyalarının, davalı tarafın zilyetlik ve korumasına terk edildiğini davalı tanık beyanları ile ispat etmiştir. Bu durumda ispat yükü davalıda olup, davalı ziynet eşyalarının iade edilmemek üzere kendisine verildiği yolunda bir savunmada bulunmamıştır.

Dosyadaki yazılara, kararın dayandığı delillerle kanuni gerektirici sebeplere ve özellikle delillerin takdirinde ve yapılan bilirkişi incelemesinde bir yanlışlık görülmemesine göre, ilk derece mahkemesince verilen kararın usul ve yasaya uygun olduğu anlaşılmakla, davalının istinaf talebinin esastan reddine karar vermek gerekmiştir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

TALEP: Davacı vekili dava dilekçesinde özetle; müvekkili ile davalı Ö. K. arasında boşanma davası olduğunu, Ö.’in boşanma sonucu müvekkili lehine hükmedilecek alacaklardan mal kaçırmak amacı ile kendisine ait taşınmazı diğer davalı F. K.’e sattığını öne sürerek davalılar arasındaki işlemin BK.nın 19. maddesi uyarınca iptaline ve dava konusu taşınmaz üzerine ihtiyati tedbir konulmasını talep ve dava etmiştir.

ÖZET: İhtiyati tedbir konulması talep edilen taşınmaz malın mülkiyeti (aynı) dava konusu bulunmamaktadır. Bu durumda mahkemece ihtiyati tedbir talebinin reddine karar verilmesinde usul ve yasaya aykırı bir durum olmadığından davacı vekilinin istinaf itirazlarının reddine karar verilmesi gerekmiş bu nedenle davacı vekilinin istinaf başvurusunun uyarınca esastan reddine karar verilmiştir.


BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • Boşanma Davası Tedbir Kararı - Yorum
  NAZİFE YILDIZ -
  14 Ağustos 2016

  Boşanma Davası Tedbir Kararı Bu dava için gerekli belgeler nelerdir..

  Cevapla
 • Boşanma Davası Tedbir Kararı - Yorum
  DİDAR BİLGİLİ -
  16 Ağustos 2016

  Boşanma Davası Tedbir Kararı Davanın açılabilmesi için avukata vekalet versek daha hızlı sonuçlanır mı?

  Cevapla
 • Boşanma Davası Tedbir Kararı - Yorum
  MAKBULE İLTER -
  17 Ağustos 2016

  Boşanma Davası Tedbir Kararı Davanın açılabilmesi için avukata vekalet versek daha hızlı sonuçlanır mı?

  Cevapla
Yorum Bırak