Atla

Boşanma Davası Velayet


Boşanma Davası Velayet

Boşanma Davası Velayet

Boşanma Davası Velayet

Boşanma Davası Velayet Nedir Boşanma evlilik gibi eşlerin kanuni olarak hakkı olmakla birlikte. Önceden kurularak birlikte yaşamak üzerine inşa edilmiş bir yaşamın sonuçları olan çocuklar için, yaşamlarını olumsuz olarak etkileyen bir psikolojik sürecin oluşmasına neden olur. Boşanmanın zaruri olduğu durumlarda bile varsa çocuklar bu olaydan en fazla etkilenen taraflar olur. Velayet, 18 yaşın altında ve kısıtlı olan eşlerin çocuklarının, kanuni temsilcisinin. Boşanmadan önce anne ve babanın birlikte sürdürdüğü temsilciliğinin, boşanmanın sonrasında anne veya babaya verilmesidir. Velayet hakkının kimde kalacağına ilişkin davalarda mahkemeler tarafından basit yargılama usullerine uyularak bir süreç yürütülür.

Boşanma Davası Velayet Konusu

Velayet haklarına ilişkin davalarda görevli mahkeme statüsüne sahip olan mahkemeler aile mahkemeleri olmaktadır. Eğer kişilerin bulunduğu yerleşim yerinde aile mahkemesi bulunmuyorsa asliye hukuk mahkemelerinin aile mahkemesi adına davaları görmesi söz konusu olabilmektedir. Velayet haklarına ilişkin davalarda yetkili mahkemelerde. Eşlerin son altı aylık dönemde birlikte oturmakta olduğu yerlerdeki ya da eşlerden birinin bulunduğu yerdeki mahkememin yetkili mahkeme olarak belirlenmesi sağlanır. Kişiler bu yerleşim yeri mahkemelerinde boşanma davası açma haklarını kullanabilirler.Velayet davası ve  alınması ile ilgili hususlar boşanma davaları içinde karara bağlanan durumlardan olduğu için davalar harç ücretlerinin karşılanması ile açılmaktadır. Buna ek olarak avukatların tutulması halinde vekalet ücretlerinin verilmesi de söz konusu olabiliyor.
SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Avukat & Arabulucu İlkay Uyar Kaba
Avukat & Arabulucu İlkay Uyar Kaba

İlkay Uyar Kaba ; Aile Boşanma hukuku, Anlaşmalı Boşanma, İşçi Davalarında Arabuluculuk, Miras Hukuku Davaları, icra hukuku, İşçi Tazminat Davaları, Kıdem Ve İhbar Tazminatı, İşe İade, Miras hukuku, Tazminat Hukuku, İş Kazası Tazminat, Trafik Kazası Tazminat Davası gibi faaliyet gösterdiğimiz çalışma alanlarımızın, hukuk büroları arasında önemli bir yer sahibi olmamızı prensiplerimize borçluyuz.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
Yorum Bırak