Atla

Boşanma Davasında Karşı Dava


Boşanma Davasında Karşı Dava

Boşanma Davasında Karşı Dava

Boşanma Davasında Karşı Dava

A. BOŞANMA DAVASINDA KARŞI DAVA AÇMA, B. BOŞANMA DAVASINDA KARŞI DAVA AÇMA  SÜRESİ, C. BOŞANMA DAVASINDA KARŞI DAVA DİLEKÇESİ

Boşanma Davasında Karşı Dava, hakkında açılmış olan boşanma davasında karşı iddiaları değil kendi iddialarını savunmak adına açacakları davayı ifade etmektedir. Boşanma Davasında Karşı Dava açılabilmesi için, asıl davanın açılmış ve halen görülmekte olması ve karşı davada ileri sürülecek olan talep ile asıl davada ileri sürülen talep arasında takas veya mahsup ilişkisinin bulunması yahut bu davalar arasında bağlantının mevcut olması, şarttır.  

YARGITAY: BOŞANMA DAVASINDA KARŞI DAVA T.C. YARGITAY 2.Hukuk Dairesi Esas:  2013/21288 Karar: 2014/4048 Karar Tarihi: 27.02.2014 BOŞANMA DAVASI - TERK SEBEBİNE DAYANAN BOŞANMA - KOCANIN İHTAR İSTEĞİNİN SAMİMİ OLMADIĞINI GÖSTEREN DELİL BULUNMADIĞI - KADININ İHTARA RAĞMEN DÖNMEMEKTE HAKLI OLDUĞUNU İSPATLAYAMADIĞI - KOCANIN BOŞANMA DAVASININ KABULÜ GEREĞİ

ÖZET: Kadının ihtar tebliği üzerine boşanma davası açmış olması, ihtar süresi içinde dava açmasını haklı kılan başka sebep ve olgular bulunmadıkça, dürüstlük kuralına aykırı olup, bu davanın açılmış olması, onu ayrı yaşamakta haklı kılmaz. O halde, Türk Medeni Kanununun ilgili maddesinde yer alan boşanma sebebinin gerçekleştiği gözetilerek kocanın boşanma davasının kabulü, kadının boşanma davasının ise reddi gerekir.  

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Avukat & Arabulucu İlkay Uyar Kaba
Avukat & Arabulucu İlkay Uyar Kaba

İlkay Uyar Kaba ; Aile Boşanma hukuku, Anlaşmalı Boşanma, İşçi Davalarında Arabuluculuk, Miras Hukuku Davaları, icra hukuku, İşçi Tazminat Davaları, Kıdem Ve İhbar Tazminatı, İşe İade, Miras hukuku, Tazminat Hukuku, İş Kazası Tazminat, Trafik Kazası Tazminat Davası gibi faaliyet gösterdiğimiz çalışma alanlarımızın, hukuk büroları arasında önemli bir yer sahibi olmamızı prensiplerimize borçluyuz.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
  • Ceyhun -
    5 Ocak 2017

    Boşanmada karşı dava açma süresi. Mesaj: Davayı tebelluğ ettikten sonra( araya giren tatiller ,hafta sonları)karşı dava açma süresi olan 15 günün icine giriyormu? Teşekkürler ederim.

    Cevapla
Yorum Bırak