Atla

Boşanma Davasında Karşı Dava


Boşanma Davasında Karşı Dava

Boşanma Davasında Karşı Dava

Boşanma Davasında Karşı Dava

Boşanma Davasında Karşı Dava, hakkında açılmış olan boşanma davasında karşı iddiaları değil kendi iddialarını savunmak adına açacakları davayı ifade etmektedir.

Boşanma Davasında Karşı Dava açılabilmesi için, asıl davanın açılmış ve halen görülmekte olması ve karşı davada ileri sürülecek olan talep ile asıl davada ileri sürülen talep arasında takas veya mahsup ilişkisinin bulunması yahut bu davalar arasında bağlantının mevcut olması, şarttır.

Boşanma Davasında Karşı Dava Örnek Yargı Kararları

Bir diğer örnek karar "davalı kadının davacı kocaya şişko, bana hiç yakışmıyorsun diye hakaret ettiği anlaşmaktadır. Bu durumda karı koca arasında ortak yaşamı temelinden sarsacak seviyede ve evlilik birliğin devamına olanak vermeyecek şekilde şiddetli bir geçimsizlik mevcut ve sabittir". 

Bir diğer örnek karar "davalı kocanın davacı karısına sürekli olarak yiye yiye dana gibi oldun, bıktım senin pisliğinden, köpek diyerek hakaret ettiği anlaşılmaktadır. Bu durumda karı koca arasında ortak yaşamı temelinden sarsacak seviyede ve evlilik birliğin devamına olanak vermeyecek şekilde şiddetli bir geçimsizlik mevcut ve sabittir".

 Bir diğer örnek karar "Türk Borçlar Kanununu gereğince, ceza mahkemeleri yargılamalarında beraat kararları almaları hukuk mahkeme hâkimini bağlamaz.

Mahkemede görülen: hem davacı hem de davalı olan koca, hakkında açılan ceza davasında beraat kararı hükmettiği ve hem davacı hem de davalı olan kadının iddialarını kanıtlayamadığı gerekçesiyle boşanmaya sebep olan hadiselerde, davalı davacı kadının tamamen kusurlu bulunduğu kabul edilerek eşlerin boşanmalarına karar verilmiş ise de:

Yapılan araştırma, soruşturma ve toplanan kanıtlardan, davacı davalı kocanın karısına sen kilolusun, seni beğenmiyorum, altınları bana vermezsen seni boşarım diyerek hakarette bulunduğu, fiziki şiddet uyguladığı, karısına ve kayınvalidesine bıçak çekerek onları ölümle tehdit ettiği ve ortak evin eşyalarına zarar verdiği anlaşılmaktadır.

Bu durumda karı koca arasında ortak yaşamı temelinden sarsacak seviyede ve evlilik birliğin devamına olanak vermeyecek şekilde şiddetli bir geçimsizlik mevcut ve sabittir. Ancak davacı kadının boşanma davasının da kabulü gerekirken, yazılı olarak ret kararı verilmesi doğru bulunmamıştır.

boşanma davasında karşı dava neden açılır

Boşanma Davasında Karşı Dava Yargıtay Kararı

BOŞANMA DAVASI - TERK SEBEBİNE DAYANAN BOŞANMA - KOCANIN İHTAR İSTEĞİNİN SAMİMİ OLMADIĞINI GÖSTEREN DELİL BULUNMADIĞI - KADININ İHTARA RAĞMEN DÖNMEMEKTE HAKLI OLDUĞUNU İSPATLAYAMADIĞI - KOCANIN BOŞANMA DAVASININ KABULÜ GEREĞİ

ÖZET: Kadının ihtar tebliği üzerine boşanma davası açmış olması, ihtar süresi içinde dava açmasını haklı kılan başka sebep ve olgular bulunmadıkça, dürüstlük kuralına aykırı olup, bu davanın açılmış olması, onu ayrı yaşamakta haklı kılmaz.

O halde, Türk Medeni Kanununun ilgili maddesinde yer alan boşanma sebebinin gerçekleştiği gözetilerek kocanın boşanma davasının kabulü, kadının boşanma davasının ise reddi gerekir. 

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
  • Boşanma Davasında Karşı Dava - Yorum
    Ceyhun -
    5 Ocak 2017

    Boşanmada karşı dava açma süresi. Mesaj: Davayı tebelluğ ettikten sonra( araya giren tatiller ,hafta sonları)karşı dava açma süresi olan 15 günün icine giriyormu? Teşekkürler ederim.

    Cevapla
Yorum Bırak