Atla

Boşanma İçin Gereken Evraklar


Boşanma İçin Gereken Evraklar

Boşanma İçin Gereken Evraklar

Boşanma İçin Gereken Evraklar

Boşanmak davalarının açılabilmesi için bazı evraklara ihtiyaç duyulmaktadır. Yasal olarak belirlenen belgeler hukuki ve usul yönünden doğru şekilde hazırlanmalıdır.

Bu şekilde yapılacak başvurularda dava kabulü yapılabilir ve davanın sonuçlanması sağlanabilir. Boşanma davası açılabilmesi için öncelikle boşanmayı gerekli kılacak hukuki bir sebep ortaya konmalıdır.

Bu sebepte gerekli belgeler içerisinde belirtilmelidir. Hukuki olarak yasalarda belirtilen boşanma sebeplerinden birinin geçerli olmaması durumunda boşanma davasının açılması mümkün olmayacaktır.

Aynı şekilde mahkemeye sunulan evrakların hepsinin gerekli usul ve şekil şartlarına uygun olması da gerekmektedir. Bu sebeple boşanma davası gereken evraklar ve bunların hazırlanması oldukça önemlidir.

Boşanma Davası İçin Gereken Evraklar

Boşanma Dilekçesi Boşanma davalarının açılması için mahkemeye bir dilekçe verilmelidir. Bu dilekçede boşanmaya taraf olan eşlerin bilgileri ve boşanma konusundaki istek ile boşanmaya sebep olan durum belirtilmelidir.

Bunun yanında hangi tür boşanma davası açılacağı da dilekçede belirtilmelidir. Farklı türlerde açılacak boşanma davaları için farklı dilekçeler hazırlanmalıdır.

Bu dilekçeler yasalarda belirtilen hukuki ve usul ile şekil yönlerinden doğru şekilde hazırlanmış olmalıdır. Aksi durumlarda bu dilekçelerin kabulü mümkün olmayacaktır. Boşanma dilekçesi boşanma davası belgeleri içerisindeki ilk ve en önemli evraklardan birisidir.

Bunun hazırlanması konusunda boşanma davasının türü oldukça önemlidir. Anlaşmalı boşanma davalarında farklı bir boşanma dilekçesi hazırlanırken, çekişmeli boşanma davalarında farklı bir boşanma dilekçesi hazırlanmaktadır.

Bu dilekçeler usul yönünden belirli bir şekil ihtiva etse de içerik yönünden her dava için farklı olmaktadır. Bu sebeple internet üzerinden bulunan dilekçe örnekleri her zaman işe yaramayacaktır.

Özellikle çekişmeli boşanma davalarında dilekçeler boşanma durumuna ve sebebine oldukça farklı olabilmektedir. Bu sebeple bu dilekçelerin bir avukat ile doldurulması faydalı olacaktır. Dilekçelerde yapılan yanlışlıklar davanın reddedilmesine sebep olacaktır.

Anlaşmalı Boşanma Davaları İçin Anlaşmalı Boşanma Protokolü Evrakı

Anlaşmalı boşanma davaları için en önemli evrak anlaşmalı boşanma protokolü olmaktadır. Bu davalarda boşanma için gerekli evraklar arasında mahkemenin en çok dikkat edeceği ve sonucun alınmasına büyük etki edecek evrak bu protokol olmaktadır.

Bu protokol yasalara ve hukuka uygun şekilde hazırlanmalı ve her iki tarafında boşanma ve sonrasındaki haklarını bilerek hazırlaması gereken bir evraktır.

Bu evrak içerisinde çocuğun velayeti, nafaka, tazminat ve çocuğun velayetini almayan kişi ile görüşmesi konusundaki düzenlemeler bu evrak ile belirlenmektedir.

Bu sebeple de bu evrakın hazırlanması ve sunulması konusunda dikkatli ve özenli davranılmalıdır. Bu evrakta yapılan yanlış ve hatalar davanın uzamasına neden olmaktadır.

Boşanma Davasında Tanık Listesi Evrakı

Çekişmeli boşanma davasında boşanmayı isteyen tarafın geçerli bir hukuki sebep ortaya koyması gerekmektedir. Ayrıca bu hukuki sebebi ispatlaması da gerekmektedir.

Bu ispat yapılamadığı zaman dava düşecek ve boşanma gerçekleşmeyecektir. Bu sebeple boşanma için gerekli belgeler arasında boşanma sebebinin ispatına tanıklık edeceklerin listesi de bulunmaktadır.

Bu liste hazırlanırken tanıkların hangi olaya tanıklık ettikleri belirtilmelidir. Tanıkların ifadelerinin çelişkili olmaması da gerekmektedir.

boşanmak için gereken evraklar 2018
Boşanma Davasında Delillerin Sunulması ve Delil Evrakları

Boşanma davalarında davacı tarafın haklı gerekçesini ispat etmesi için yasal bazı delillerde ortaya koyabilmektedir. Bu delillerin mahkemeye sunulması da usul ve şekil yönü ile ve hukuki olması yönü ile oldukça önemlidir.

Birçok durumda hukuki olmayan delillerin sunulması davada haklılığın değişmesine neden olabilmektedir. Böyle bir duruma düşmemek için yasal olarak hukuka uygun şekilde delillerin mahkemeye sunulması gerekmektedir.

Bunlar için de bir avukattan yardım alınması oldukça önemli olacaktır. Davaların sorunsuz bir şekilde yürütülmesi konusunda evrak ve belgeler oldukça önemlidir. Bunların hukuki, usul ve şekil yönünden doğru olması gerekmektedir. Ankara Avukat sayfasında diğer makaleleri bulabilirsiniz.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
  • Boşanma İçin Gereken Evraklar - Yorum
    DEĞER BOZ -
    26 Ekim 2016

    Boşanma İçin Gereken Evraklar Sözleşme var nasıl bir yasal işlem başvurusunda bulunabilirim ikametim adana yalnız..

    Cevapla
Yorum Bırak