Atla

Boşanma Tenfiz Tanıma Davası


Boşanma Tenfiz Tanıma Davası

Boşanma Tenfiz Tanıma Davası

Boşanma Tenfiz Tanıma Davası

BOŞANMA DAVALARI, TANIMA DAVASI, TENFİZ DAVASI

YARGITAY KARARI: BOŞANMA TENFİZ TANIMA DAVASI

T.C. YARGITAY 2.Hukuk Dairesi Esas: 2012/616 Karar: 2012/26084 Karar Tarihi: 05.11.2012
TANIMA VE TENFİZ DAVASI - KARARLARIN TANINMASI HAKKINDAKİ SÖZLEŞMEYE ÜLKEMİZİN VE HÜKMÜ VEREN MAHKEMENİN MENSUP OLDUĞU - HÜKMÜN KAMU DÜZENİNE AÇIKÇA AYKIRI OLMADIĞI - HÜKMÜN BOZULDUĞU

ÖZET: Evlilik bağına ilişkin kararların tanıması hakkındaki sözleşmeye hükmü veren mahkemenin mensubu olduğu Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile Ülkemiz katılmışlardır. Verilen hükmün kamu düzenine açıkça aykırı bir yönü de yoktur Bu açıklamalar karşısında davanın kabulü gerekirken hüküm kurulması usul ve yasaya aykırıdır.

YARGITAY KARARI: BOŞANMA TENFİZ TANIMA DAVASI

T.C. YARGITAY 11.Hukuk Dairesi Esas: 2011/2822 Karar: 2012/9027 Karar Tarihi: 28.05.2012

TENFİZ DAVASI - DAVANIN TÜRK MAHKEMELERİNDE GÖRÜLMESİ HALİNDE FARKLI SONUCA VARILACAK OLMASININ TEK BAŞINA TANIMA VE TENFÎZ ENGELİ OLUŞTURMAYACAĞI - TEBLİĞ EVRAKLARININ SIHHATİ ARAŞTIRILIP KESİNLEŞİP KESİNLEŞMEDİĞİ DEĞERLENDİRİLEREK KARAR VERİLMESİ GEREĞİ

ÖZET: Somut uyuşmazlık yönünden asıl incelenmesi gereken husus, tarafları, konusu veya sebebi olan bir yabancı mahkeme kararının, Türk mahkemelerinden alınan kararlar ile bağdaşmaması halinin, Türk kamu düzenine aykırılık oluşturup oluşturmayacağı noktasıdır. Burada ilk olarak tanıma ve tenfiz hukukundaki kamu düzenine aykırılık kavramının, iç hukuktaki emredici kurallara aykırılık kavramından daha dar ve sınırlı bir anlama sahip olduğu gözden uzak tutulmamalıdır. Dolayısıyla kamu düzeni gerekçesiyle yabancı mahkeme kararının tenfizine istisnaen müdahale edilmelidir. Ayrıca somut uyuşmazlıkta yukarıda açıklanan revision au fond yasağından ayrılmayı gerektirecek bir özellik de bulunmamaktadır. Yine aynı davanın Türk mahkemelerinde görülmesi halinde farklı sonuca varılacak olması, tanıma ve tenfîz engeli oluşturmayacaktır. Zira, esasa uygulanacak yabancı hukuk gibi yabancı mahkeme kararlarının da Türk mahkemelerinden verilecek kararlarla aynı olması beklenemez. (6762 S. K. m. 329, 405, 445) (1086 S. K. m. 17, 445) (2675 S. K. m. 38)

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
Yorum Bırak