Atla

Boşanmada Aldatma Ve Tazminat Davası


Boşanmada Aldatma Ve Tazminat Davası

Boşanmada Aldatma Ve Tazminat Davası

Boşanmada Aldatma Ve Tazminat Davası

Aldatma dolayısı ile açılacak olan aldatma nedeniyle boşanma davasında aldatıldığının kanıtlanması, manevi tazminat talebinin Aile Mahkemesi tarafından değerlendirilmesi yönünden de oldukça önemli etkilere yol açacaktır.

Eşin kusuru sebebi ile yaşanan üzüntü, keder, küçük düşme durumu, mahkeme tarafından karar verilecek manevi tazminat oranın belirlenmesini etkiler.

Aldatılmanın kişi üzerinde ciddi düzeyde yıpratma ve manevi zarar uğratan bir durum olması ve bu sebep ile daha yüksek oranlarda manevi tazminat alımı gerçekleştirilebiliyor.

Boşanmaya Konu Olan Aldatma Nedenleri

Modern toplum yaşantısında kurulan evlilik birliklerinin çok kısa zaman dilimleri içerisinde sona erme oranları her geçen gün büyük bir hız ile artış göstermeye devam ediyor.

Sürekli olarak artan oranlara sahip olan boşanma oranlarında boşanma nedenleri olarak ise ağırlıklı şekilde evlilik birliğindeki aldatma eylemi öne çıkıyor.

Taraflardan birisinin evlilik birliği dışındaki üçüncü bir şahıs ile olan cinsel yakınlaşması aldatma eylemini oluşturarak, boşanma davalarının en yaygın nedenlerinden birisini oluşturuyor.

Günümüzde aldatılan eş tarafından ‘aldatıldım boşanma davası açabilir miyim?’ sorusunun yanı sıra ‘ben niye aldatıldım?’ sorusunu dile getirebiliyor. Bu noktada hem erkeğin hem de kadının farklı aldatma nedenleri bulunur.

Evlilikte Aldatma Neden Yaşanır

Evlilik birliğinde kadın ile erkek taraflarının birbirlerini aldatmasına ilişkin öne çıkan nedenler farklılık gösterebilir. Buna göre;

*Erkek neden aldatır sorusu için:

-Uzun süreli aynı kadınla birlikte olmanın oluşturduğu sıkıntı

-Erkek egosu ve özgüven tatmini, seks hormonlarının aşırı yükselmesi

-Yüksek seviyede istek hissetme, yoğun stres, kaygı ve sıkıntının farklı insanlarla birlikte olarak atılma arzusu

-Eş ile cinsel isteklerin yanıt bulamaması

-İlerleyen yaş depresyonu

-Cinsel işlev bozukluğunun yarattığı psikolojik deformasyon

-Bekar hayatına duyulan özlem

-Psikolojik sıkıntılar

-Ekonomik ve sosyal statü değişimleri

-Aldatmaya karşı intikam güdüsü

-Evlilikteki yüksek kıskançlık baskısı şeklinde yanıtlar verilebilir.

Evlilikten Kadın Neden Aldatır

-Evlilikte farklı faktörlerden kaynaklı mutsuzluk oluşması

-Aile baskısıyla kurulmuş evlilik birliğinin etkisi

-Eşten sözlü veya fiziki şiddet gelmesi

boşanmalarda aldatma tazminatı

-Pasif, güvensiz ve sorumsuzluk durumlardan eşe olan güvenin sarsılması

-Eşten beklenen saygı ve sevginin alınmaması

-Eşten uzun süreli ayrı kalınması

-Aldatılmaya karşı intikam güdüsü

-Eşin çeşitli bağımlılıklarının psikolojik baskısı

-Eşin yüksek kıskançlığının baskısı

-Erkek bakımının yetersiz olması

-Evlilikteki duygu ve heyecanın hissedilememesi

-Ekonomik ve statü değişimi

-Evlilik birliğinin çok küçük yaşta kurulması şeklinde yanıtlar verilebilir.

Evlilikte aldatılma durumuna genel olarak bu yaklaşımın sergilenmesi görücü usulü evliliklerde görülür. Erkek tarafının aldatması ‘elinin kiri’ algısını oluşturur ve bu noktada kadın için durum kabullenme şeklinde olur.

Aldatma Nedeniyle Boşanma Davası Açılması

Daha çok eğitim seviyesi yüksek ve daha özgür bir yaşam olanağına sahip olunan evliliklerde görülür.

Aldatılan eş aldatıldığını öğrenmesinin ardından aldatma nedeniyle boşanma davası açarak, tüm haklarını kullanacağı bir dava süreci ile evlilik birliğini net şekilde sona erdirir.

Evlilik Birliğinin Sağlamlaştırılmasında Affetme 

Evlilikteki aldatma eyleminin etkenlerinin görülerek, evliliğin daha olumlu bir güzergaha girmesinin sağlanması da mümkündür.

Bu noktada kişilerin evliliklerini tekrar kurma arzusunda olması durumunda bunun ilk adımı olan evlilik problemlerini açık şekilde tespit etmeyi aldatma eyleminde değerlendirerek, evliliği açısından yeni şansa dönüştürebilir.

Bu itibarla Anlaşmalı Boşanmadan sonra artık boşanma sebebiyle tazminat istenemez. Bu bakımdan dava reddedilmelidir' denildi.

Bu itibarla Aldatmalı Boşanma sonra artık boşanma sebebiyle tazminat istenemez.

SIKÇA SORULAN SORULAR

ÖZET: Davacının manevi tazminat talebi, davalının evlilik birliğinde sadakat yükümlülüğünü ihlal etmiş olmasına dayanmaktadır. Tarafların anlaşmaları üzerine Türk Medeni Kanunu gereğince boşanmalarına karar verilmiş, boşanma kararı … tarihinde kesinleşmiştir. Boşanma kararı tarafların anlaşmalarına dayandığına göre, davacının boşanmadan sonra, boşanma sebebiyle artık manevi tazminat talep etmesi mümkün değildir.

Çünkü böyle bir durumda tarafların boşanmanın mali sonuçlarına ilişkin aralarındaki ihtilafı nihai olarak çözdükleri ve ilişkilerini tasfiye ettikleri kabul edilir. Bu itibarla Aldatmalı Boşanmadan sonra artık boşanma sebebiyle tazminat istenemez. Bu bakımdan dava reddedilmelidir. Bu husus nazara alınmadan hüküm kurulması doğru bulunmamıştır.

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi'nin kararında, tarafların boşanmalarına, anlaşmaları üzerine, Türk Medeni Kanunu'nun ilgili maddesi gereğince karar verildiği ve boşanma kararının kesinleştiği hatırlatıldı.

Boşanma kararı tarafların anlaşmasına dayandığına göre, davacının boşanmadan sonra boşanma sebebiyle artık manevi tazminat talep etmesinin mümkün olmadığının vurgulandığı kararda, 'Çünkü böyle bir durumda tarafların boşanmanın mali sonuçlarına ilişkin aralarındaki ihtilafı nihai olarak çözdükleri ve ilişkilerini tasfiye ettikleri kabul edilir.


BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
  • Boşanmada Aldatma Ve Tazminat Davası - Yorum
    TUĞRUL KARAMERCAN -
    5 Eylül 2016

    Boşanmada Aldatma Ve Tazminat Davası Dava ve avukat masrafları konusunda bilgi verebilir misiniz?

    Cevapla
Yorum Bırak