Atla

Boşanmada Aldatma Ve Tazminat Davası


Boşanmada Aldatma Ve Tazminat Davası

Boşanmada Aldatma Ve Tazminat Davası

Boşanmada Aldatma Ve Tazminat Davası

YARGITAY KARARI: BOŞANMADA ANLAŞMA VARSA TAZMİNAT OLMAZ

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, anlaşmalı olarak boşandıktan sonra kocasından kendisini aldattığı gerekçesiyle manevi tazminat isteyen kadının açtığı davayı reddetti.

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, anlaşmalı boşandıktan sonra boşanma nedeniyle manevi tazminat istenemeyeceğine hükmetti. M...'nın S... ilçesinde bir çift anlaşarak boşandı. Ancak kadın, davanın sonuçlanmasının ardından, kocasına evlilik birliğinde sadakat yükümlülüğünü ihlal ettiği gerekçesiyle manevi tazminat davası açtı. S... A... Mahkemesi, davayı kabul ederek, aldatan kocanın boşandığı karısına tazminat ödemesine hükmetti. Kararın temyiz edilmesi üzerine dosyayı görüşen Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, yerel mahkemenin kararını oybirliğiyle bozdu.

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi'nin kararında, tarafların boşanmalarına, anlaşmaları üzerine, Türk Medeni Kanunu'nun ilgili maddesi gereğince karar verildiği ve boşanma kararının kesinleştiği hatırlatıldı. Boşanma kararı tarafların anlaşmasına dayandığına göre, davacının boşanmadan sonra boşanma sebebiyle artık manevi tazminat talep etmesinin mümkün olmadığının vurgulandığı kararda, 'Çünkü böyle bir durumda tarafların boşanmanın mali sonuçlarına ilişkin aralarındaki ihtilafı nihai olarak çözdükleri ve ilişkilerini tasfiye ettikleri kabul edilir. Bu itibarla Anlaşmalı Boşanmadan sonra artık boşanma sebebiyle tazminat istenemez. Bu bakımdan dava reddedilmelidir' denildi.

Yargtay Kararları - Boşanmada Aldatma Ve Tazminat Davası

T.C. YARGITAY 2.Hukuk Dairesi Esas:  2011/11544 Karar: 2012/25372 Karar Tarihi: 19.10.2012

MANEVİ TAZMİNAT DAVASI - SADAKAT YÜKÜMLÜLÜĞÜNÜ İHLAL - TARAFLARIN BOŞANMANIN MALİ SONUÇLARINA İLİŞKİN ARALARINDAKİ İHTİLAFI NİHAİ OLARAK ÇÖZDÜKLERİ VE İLİŞKİLERİNİ TASFİYE ETTİKLERİNİN KABULÜ - HÜKMÜN BOZULMASI

ÖZET: Davacının manevi tazminat talebi, davalının evlilik birliğinde sadakat yükümlülüğünü ihlal etmiş olmasına dayanmaktadır. Tarafların anlaşmaları üzerine Türk Medeni Kanunu gereğince boşanmalarına karar verilmiş, boşanma kararı … tarihinde kesinleşmiştir. Boşanma kararı tarafların anlaşmalarına dayandığına göre, davacının boşanmadan sonra, boşanma sebebiyle artık manevi tazminat talep etmesi mümkün değildir.

Çünkü böyle bir durumda tarafların boşanmanın mali sonuçlarına ilişkin aralarındaki ihtilafı nihai olarak çözdükleri ve ilişkilerini tasfiye ettikleri kabul edilir. Bu itibarla Anlaşmalı Boşanmadan sonra artık boşanma sebebiyle tazminat istenemez. Bu bakımdan dava reddedilmelidir. Bu husus nazara alınmadan hüküm kurulması doğru bulunmamıştır.

Bu itibarla Anlaşmalı Boşanmadan sonra artık boşanma sebebiyle tazminat istenemez.

 

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Avukat & Arabulucu İlkay Uyar Kaba
Avukat & Arabulucu İlkay Uyar Kaba

İlkay Uyar Kaba ; Aile Boşanma hukuku, Anlaşmalı Boşanma, İşçi Davalarında Arabuluculuk, Miras Hukuku Davaları, icra hukuku, İşçi Tazminat Davaları, Kıdem Ve İhbar Tazminatı, İşe İade, Miras hukuku, Tazminat Hukuku, İş Kazası Tazminat, Trafik Kazası Tazminat Davası gibi faaliyet gösterdiğimiz çalışma alanlarımızın, hukuk büroları arasında önemli bir yer sahibi olmamızı prensiplerimize borçluyuz.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
  • TUĞRUL KARAMERCAN -
    5 Eylül 2016

    Boşanmada Aldatma Ve Tazminat Davası Dava ve avukat masrafları konusunda bilgi verebilir misiniz?

    Cevapla
Yorum Bırak