Atla

Boşanmada Maddi Tazminat Davası


Boşanmada Maddi Tazminat Davası

Boşanmada Maddi Tazminat Davası

Boşanmada Maddi Tazminat Davası

4271 sayılı Türk Medeni Kanun’u çerçevesinde düzenlenen evlilik birliğinin sona erdirilmesi konusu ile ilgili olarak boşanma kararı almış olan kişilerin merak ettikleri çok önemli noktalar olduğu görülüyor.

Özellikle de boşanma kararının alınmasından sonra söz konusu olan evlilik birliğini sona erdirecek olan boşanma davası sürecinin nasıl ilerleyeceği konusu fazlasıyla merak ediliyor

Boşanma davasında istenen sonuçların alınabilmesi ve beraberinde hak kayıplarının önlenebilmesi için boşanma davaları ile ilgili olarak avukat danışmanlığından faydalanılması büyük bir avantaj sağlayacaktır.

Boşanma Davası İçin Hangi Mahkemeye Başvuru Yapılır?

Boşanma davası ile ilgili olarak Türk Medeni Kanun’u çerçevesinde yetkili mahkeme olarak eşlerden birisinin ikamet yeri ya da boşanma davası öncesinde son 6 aylık periyot içerisinde ortak yaşamın sürdürüldüğü yerdeki Aile Mahkemesi’dir.

Ancak bu noktalarda Aile Mahkemesi bulunmaması halinde kişiler Aile Mahkemesi görevi üstlenen bu bölgedeki Asliye Hukuk Mahkemesi’ ne başvuru yapabiliyor.

Boşanma Davası Kim Tarafından Açılmalı?

Boşanma davaları ile ilgili olarak en çok merak edilen konulardan birisi olan boşanma davasının kim tarafından açılması gerektiği konusunda genel olarak yanlış bir algı ile davanın karşı tarafın açılmasının beklenmesi gerektiği düşünülüyor.

Ancak boşanma davalarında kesinlikle hangi tarafın dava başvurusunun yaptığının ne dava işleyişi ne de dava sonucu ile olumlu ya da olumsuz bir etkisi bulunmamaktadır.

Anlaşmalı ve Çekişmeli Boşanma Arasındaki Farklar

TMK kapsamında düzenlenen boşanma konusunda iki farklı mahkeme türü bulunuyor. Bu boşanma davası türleri anlaşmalı boşanma davası ve çekişmeli boşanma davası şeklindedir.

Anlaşmalı boşanma adını almış olduğu gibi boşanma kararı alan eşlerin boşanma davası öncesinde boşanma ile ilgili olarak her konuya ilişkin olarak anlaşma sağlamaları ve bu doğrultuda protokol oluşturmaları ve bu yöndeki iradelerini hâkim karşısında beyan etmeleri şeklinde işler.

Ancak 1 yılı doldurmamış evlilik birliğinde anlaşmalı boşanma söz konusu olamaz. Anlaşmalı boşanma tek celse de tamamlanmaktadır.

Çekişmeli boşanma davasında ise boşanma veya boşanmanın mali neticeleri konusunda tarafların anlaşma sağlayamamaları durumunda veya 1 yılını doldurmamış evliliklerde uygulanır.

Bu davalarda tarafların söz konusu iddialarını ispat etmeleri gerekir ve boşanma davası süreci bu dava türünde çok daha uzun olabilir.

boşanmada tazminat örnekleri ve alanlar

Boşanma Davaları Süreleri Nelerdir?

Boşanma davaları iki farklı türde uygulanır. Çekişmeli boşanma davası ve anlaşmalı boşanma davası şeklinde iki türde uygulanan boşanma davalarında her iki boşanma davasında da dava süreleri farklılık gösterir.

Buna göre anlaşmalı boşanma davası süresi tek celse ile sınırlı kalabilirken, çekişmeli boşanma davası ise en iyi olasılık ile 5 ila 6 celse sürebilir ki bu durumda en iyi 8 ay süre anlamına gelir. Çekişmeli boşanma davalarında mahkeme iş yükü de süre açısından önemli bir faktördür.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • Boşanmada Maddi Tazminat Davası - Yorum
  TEOMAN KOÇKAR -
  6 Ağustos 2016

  Yasama, yürütme yargı içiçe geçmişse, özgürlükler garantide değilse, anayasa yok demektir

  Cevapla
 • Boşanmada Maddi Tazminat Davası - Yorum
  TARIK DUĞAN -
  6 Ağustos 2016

  İki insan arasında hüküm edecek olan hakim, sakın asabi bir halde hüküm etmesin

  Cevapla
 • Boşanmada Maddi Tazminat Davası - Yorum
  MEHMETCAN GENÇER -
  7 Ağustos 2016

  Adalet bütün ahlaki görevlerin toplamıdır. (William Godwin)

  Cevapla
 • Boşanmada Maddi Tazminat Davası - Yorum
  TURGAY GÜROCAK -
  16 Ağustos 2016

  Boşanmada Maddi Tazminat Davası Acaba bu davayı avukatsız takip edebilirmiyim? Davanın dilekçe örneğini bulabilirmiyim..

  Cevapla
Yorum Bırak