Boşanmada Tedbir Nafakası - Tedbir Nafakası ve Şartları | Ankara Avukat

Ankara Avukat

Boşanmada Tedbir Nafakası

Boşanmada Tedbir Nafakası - Boşanma Tedbir Kararı

Boşanmada Tedbir Nafakası konusu, boşanma davasının açılması ile aile mahkemesi hakimin davada öncelikli alacağı kararların en önemlisidir.

Yardım nafakası boşanma davası açılırken yapılan ilk incelemede yardım nafakası bağlanacağına karar verileceği gibi, yapılan sosyo ekonomik araştırma sonrası da karar verebilir.

Yardım nafakasına da kararın verilmesi değiştirilmesi kararları davanın her aşamasında verilecek kararlardandır.

Boşanmada Yardım Nafakası Nedir?

Boşanma davalarında taraflar açısından ortaya çıkacak sonuçlardan bir tanesi de nafaka hususudur. Anlaşmalı boşanma davaları için her iki tarafın üzerinde mutabık olduğu nafaka konusunun hukuka uygun olduğu durumlarda, üzerinde anlaşılan tutarlar nafaka olarak ödenebilir.

Çekişmeli boşanma davalarında ise hangi tarafın, ne kadar nafaka ödeyeceğine, hangi tür nafakanın söz konusu olduğuna hakimler karar verir. Bu nafaka türleri Türk Medeni Kanunu ile tanımlanmış olup, bazı nafaka türlerinden yoksulluk nafakası talep edilmesi durumunda;  iştirak ve tedbir nafakaları ise talep edilmese dahi hakim tarafından hükmedilen nafaka türleridir.

Yoksulluk Nafakası ve İştirak Nafakası Ayrı Mı Nedir?

Yoksulluk nafakası, boşanma süreçlerinde karşı tarafa göre daha az kusurlu olan ve boşanmanın getirdiği sonuçlar nedeniyle yoksulluğa düşecek tarafa, diğer tarafın ödenmesi kararlaştırılan nafakadır. Boşanma dilekçesinde talep edilmiş olması halinde görüşülürken, kişinin hiçbir gelirinin olmadığını ve yoksulluğa düşeceğini ispatlaması gerekir.

İştirak nafakası, çocukların velayet hakkını alan tarafın, çocukların barınma, eğitim, sosyal haklarının sürdürülebilmesi için doğacak olan maddi zorluklara destek olabilmesi için, velayetin kendisinde bulunmayan tarafın ödedi nafaka türüdür.

Alt Soya Yardım Nafakası Nedir?

Yardım nafakası, genellikle sona eren iştirak nafakasının ardından uygulanıyor olsa da boşanma ya da evlilik ile doğrudan alakalı değildir.

Yardım nafakası, yardım edilmediği durumlarda yoksulluğa düşecek olan kişilerin alt soy, üst soy ve kardeşlere ödenebilir.

Yani alt soya yardım nafakası ödenebileceği gibi, kişinin yoksulluğa düştüğü durumlarda yardım nafakası talebiyle anne veya babasına hatta kardeşine bile yardım nafakası davası açabilir. Kardeşlere yardım nafakası davası açılabilmesi için, ilgili kardeşin refah içerisinde bir hayat sürdüğünün kanunen ispatlanması gerekir.

Tedbir Nafakası Kime Verilir?

Tedbir nafakasını kim alabilir dava sürecinde kusuru daha az olan ya da kusursuz olan kişi alabilmektedir. Tedbir nafakası kararı mahkeme tarafından verilmektedir ve dava sürecinde dezavantajlı olan tarafın yaşamını kötü etkilememek için verilmektedir. Özellikle çekişmeli boşanma davalarında sıkça tedbir nafakası kararı verilmektedir.

Çekişmeli boşanma davaları çok uzun sürebilen ve nerede ise 4 yıla kadar devam edebilen davalardır. Bu neden ile mahkeme tarafından haklı ya da kusursuz olan tarafa mahkeme bir karara bağlanana kadar verilmesi için tedbir nafakası kararı almaktadır. Tedbir nafakası kusurlu olan taraf tarafından ödenmektedir.

Tedbir Nafakası Nedir?

Tedbir nafakası mahkeme devam ederken verilen bir nafaka türüdür. Genellikle erkek tarafından verilen tedbir nafakası, mahkeme devam ederken verilmektedir.

Mahkeme bitiminde ise tedbir nafakası ödemesi bitmektedir. Ancak mahkemede eğer hakim tarafından farklı bir nafakanın ödenmesine yönelik karar çıkar ise ödeme yapacak tarafın bu nafakayı belirtilen şartlara göre ödeme zorunluluğu oluşacaktır.

Nafaka Hangi Durumda Kesilir?

Nafaka kesilmesi için bazı durumların gerçekleşmesi gerekmektedir ve bu durumlar arasında ise 18 yaş sınırı, nafaka alan kişinin gelir durumunun düzelmesi ya da tekrar evlenmesi bulunmaktadır. Ayrıca nafaka ödeyen kişinin itirazı ya da gelir durumunda bozulma olması gibi nedenlerden dolayı da nafaka ödemesi kesilebilmektedir.

Eğer nafaka alan biri gayrı meşru bir ilişki içerisine girer ise yine nafakanın kesilmesi söz konusudur. Nafaka iptali ya da nafaka kesilmesine yönelik yeni bir dava süreci başlatılabilmektedir. Eğer boşanma sürecinde ya da evli iken nafaka alacak olan taraf, karşı tarafı aldatmış ise de nafaka kesilmektedir. Nafaka alacak tarafın kusursuz ya da daha az kusurlu olması gerekmektedir.

Nafaka Kesintisi Nedenleri Nedir?

Nafakanın kesilmesinin nedenleri nafaka türüne göre değişmektedir. Tedbir nafakası alınıyor ise dava bitiminde kesinti yapılacaktır. Eğer yoksulluk nafakası alınıyor ise de kişi gelir elde etmeye başladığı takdirde mahkeme tarafından nafakanın kesilmesine yönelik karar verilebilmektedir.

Nafaka davası nasıl açılır konusunda bilgi almak için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

197 Görüntülenme

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri

AV.İLKAY UYAR KABA

AV.İLKAY UYAR KABA

  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram
Telefon WhatsApp