Boşanmada Tedbir Nafakası | Ankara Avukat

Boşanmada Tedbir Nafakası

Boşanmada Tedbir Nafakası - Boşanma Tedbir Kararı

Boşanmada Tedbir Nafakası konusu, boşanma davasının açılması ile aile mahkemesi hakimin davada öncelikli alacağı kararların en önemlisidir.

Yardım nafakası boşanma davası açılırken yapılan ilk incelemede yardım nafakası bağlanacağına karar verileceği gibi, yapılan sosyo ekonomik araştırma sonrası da karar verebilir.

Yardım nafakasına da kararın verilmesi değiştirilmesi kararları davanın her aşamasında verilecek kararlardandır.

Boşanmada Yardım Nafakası Nedir?

Boşanma davalarında taraflar açısından ortaya çıkacak sonuçlardan bir tanesi de nafaka hususudur. Anlaşmalı boşanma davaları için her iki tarafın üzerinde mutabık olduğu nafaka konusunun hukuka uygun olduğu durumlarda, üzerinde anlaşılan tutarlar nafaka olarak ödenebilir.

Çekişmeli boşanma davalarında ise hangi tarafın, ne kadar nafaka ödeyeceğine, hangi tür nafakanın söz konusu olduğuna hakimler karar verir. Bu nafaka türleri Türk Medeni Kanunu ile tanımlanmış olup, bazı nafaka türlerinden yoksulluk nafakası talep edilmesi durumunda;  iştirak ve tedbir nafakaları ise talep edilmese dahi hakim tarafından hükmedilen nafaka türleridir.

Yoksulluk Nafakası ve İştirak Nafakası Ayrı Mı Nedir?

Yoksulluk nafakası, boşanma süreçlerinde karşı tarafa göre daha az kusurlu olan ve boşanmanın getirdiği sonuçlar nedeniyle yoksulluğa düşecek tarafa, diğer tarafın ödenmesi kararlaştırılan nafakadır. Boşanma dilekçesinde talep edilmiş olması halinde görüşülürken, kişinin hiçbir gelirinin olmadığını ve yoksulluğa düşeceğini ispatlaması gerekir.

İştirak nafakası, çocukların velayet hakkını alan tarafın, çocukların barınma, eğitim, sosyal haklarının sürdürülebilmesi için doğacak olan maddi zorluklara destek olabilmesi için, velayetin kendisinde bulunmayan tarafın ödedi nafaka türüdür.

Alt Soya Yardım Nafakası Nedir?

Yardım nafakası, genellikle sona eren iştirak nafakasının ardından uygulanıyor olsa da boşanma ya da evlilik ile doğrudan alakalı değildir.

Yardım nafakası, yardım edilmediği durumlarda yoksulluğa düşecek olan kişilerin alt soy, üst soy ve kardeşlere ödenebilir.

Yani alt soya yardım nafakası ödenebileceği gibi, kişinin yoksulluğa düştüğü durumlarda yardım nafakası talebiyle anne veya babasına hatta kardeşine bile yardım nafakası davası açabilir. Kardeşlere yardım nafakası davası açılabilmesi için, ilgili kardeşin refah içerisinde bir hayat sürdüğünün kanunen ispatlanması gerekir.

Nafaka davası nasıl açılır konusunda bilgi almak için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri