Atla

Boşanmada Velayet - Boşanma Velayet


Boşanmada Velayet - Boşanma Velayet

Boşanmada Velayet - Boşanma Velayet

Boşanmada Velayet - Boşanma Velayet

Bir evlilik birliği devam ederken beklenmedik şekilde gelişen boşanma kararları hem evlilik birliğinin bozulması hem de taraflar arasındaki ortak her şeyin paylaşılması anlamına gelir.

Eşya ya da gayrimenkul paylaşımları bir şekilde anlaşmaya varılabilecek bir konudur ama evlilik devam ederken bir bebek dünyaya gelmişse ve her iki ebeveyn de bu bebeğin yanlarında kalmasını istiyorsa velayet davası için gerekli başvuruları yapmaları gerekecektir.

Bazı evliliklerde taraflar bu konuyu aralarında hallederek anlaşma şekillerini mahkemeye sunar ve bebeğin bu süreçte sıkıntı yaşamadan hayatını devam ettirmesini sağlarlar.

Bazı durumlarda ise taraflar yalnızca birbirlerine zarar vermek, boşanmadan vazgeçilmesini sağlamak ya da çocuğun en iyi kendi yanında bakılacağını düşündüğünden velayet hakkını istemektedirler.

Her iki durumda da en önemli şey bebek olduğu bilinmelidir, mahkeme de bu şekilde bebeğin yüksek yararını gözeterek bir karar vermek için gerekli tüm araştırmaları gerçekleştirecektir.

Yargıtay Kararları - Boşanmada Velayet - Boşanma Velayet

ÖZET: Her ne kadar mahkemece müşterek çocuğun velayetinin babaya verilmesine karar verilmiş ise de, tüm dosya kapsamı ile istinaf aşamasında düzenlenen sosyal inceleme raporu içeriğindeki tespitler ve küçüğün psiko-sosyal gelişimine yönelik menfaatleri gözetilerek velayetin anneye verilmesinin uygun olacağı sonucuna varılmıştır.

Bu değerlendirme neticesinde velayeti anneye verilen çocuk ile baba arasında kişisel ilişki düzenlemesi yapılırken tarafların ekonomik ve sosyal durumları ile küçüğün ihtiyaçları gözetilmek suretiyle çocuk lehine tedbir ve iştirak nafakası belirlenmiştir.

Boşanma Davası Çocuğun Velayeti

BOŞANMA DAVASI - ANNENİN VELAYET GÖREVİNİ YERİNE GETİRMEDİĞİ SAVSADIĞI KORUMA VE YETİŞTİRME GÖREVİNİ DE İHMAL ETTİĞİ İDDİA VE İSPAT EDİLMEDİĞİ - VELAYETE YÖNELİK İSTİNAF İTİRAZLARI YERİNDE GÖRÜLMEDİĞİ

ÖZET: Dosya kapsamındaki delillere, velayetin tevdii ile ilgili alman uzman raporu idrak çağındaki müşterek çocuklar V.. ve C..'in velayet tercihleri, diğer müşterek çocuk N..’ın anne bakım ve şefkatine ihtiyaç yaşında olması, müşterek çocukların tarafların ayrı yaşamaya başladıkları dönemden itibaren anneleri yanında kaldıkları,

Annenin velayet görevini yerine getirmediği, savsadığı, koruma ve yetiştirme görevini de ihmal ettiği iddia ve ispat edilmediğinden müşterek çocuk C..'in velayetinin babaya verilmesini haklı gösterecek bir sebep ve çocuğun menfaatti de iddia ve ispat edilemediğinden velayete yönelik istinaf itirazları yerinde görülmemiştir.

Makaleler için diğer konular da Ankara Avukat sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

SIKÇA SORULAN SORULAR

Mahkemece, davalı kadın tam kusurlu kabul edilerek erkeğin boşanma davasının kabulü ile tarafların boşanmalarına karar verilmiş ise de; yapılan yargılama ve toplanan delillerden,

Davalı kadının mahkemece tespit edilen ve meydana gelen kusurlu davranışları ile davacı erkeğin de eşine "fiziksel şiddet uyguladığı, ailesi ile görüşmesine izin vermediği zaman zaman ailesinden para istemesi için baskı yaptığı " anlaşılmaktadır.

Gerçekleşen duruma göre boşanmaya sebep olan olaylarda taraflar eşit kusurludur. Eşit kusurlu tarafın yararına maddi ve manevi tazminata karar verilemez.

Gerçekleşen bu durum karşısında davacı erkeğin maddi ve manevi tazminat taleplerinin reddine karar vermek gerekirken, hatalı kusur belirlemesinin sonucu olarak yazılı şekilde karar verilmesi doğru olmayıp, bozmayı gerektirmiştir.

Mahkemece velayeti babaya verilen ortak çocuklar H., H. ve Ü. E. ile anne arasında kişisel ilişki kurulurken; kız ve erkek çocuklarının ayrı ayrı günlerde anne ile görüşmelerine karar verilmesi ve ortak çocukların birbirlerini görme imkanının ortadan kaldırılması doğru görülmemiştir. Çocuklar ile anne arasında yeniden çocukların birbirlerini görecek şekilde daha uygun kişisel ilişki kurulmak üzere hükmün bozulması gerekmiştir.


BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
  • Boşanmada Velayet - Boşanma Velayet - Yorum
    OĞULCAN EBİNÇ -
    6 Kasım 2016

    Boşanmada Velayet, Boşanma Velayet Şahitlerim mevcuttur ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkür ederim ..

    Cevapla
Yorum Bırak