Atla

Çocuğun Velayetinin Babaya Verilmesi


Çocuğun Velayetinin Babaya Verilmesi

Çocuğun Velayetinin Babaya Verilmesi

Çocuğun Velayetinin Babaya Verilmesi

Hangi Durumlarda Velayet Babaya Verilmektedir?

Velayet konusunda yaşı küçük ve anne bakımına ihtiyaç duyan çocukların velayetinin babaya verilmesi genel olarak istisna durumlar olmaktadır. Velayetin babaya verilmesi durumu genel olarak annenin çocuğun sağlığına zarar verici davranışlar yapıyor olması, annenin çocuğa bakmaktan aciz olması ve annenin sağlık durumunun kötü olması ile mümkün olabilmektedir.

 

Çocuğun Velayetinin Babaya Verilmesi Şartları nelerdir

 

Çocuğun velayetinin verilmesi konusunda hakimler annenin veya babanın duygularının tatmininden daha fazla olarak çocuğun menfaatlerini düşünmektedir. Hakimler için ilk olarak dikkat edilen ve bakılan konu çocuğun menfaati ve geleceği olmaktadır. Velayet konusunda başarılı bir avukatı ile davanın görülmesi avantaj sağlamaktadır.

Velayetin Değiştirilmesi Mümkün Mü?

Çocuğun velayeti konusunda en çok ilgilenilen konulardan biriside velayetin sonradan değiştirilebilmesidir. Velayet konusunda çok sıklıkla rastlanılan durumlardan biriside velayeti alan tarafın çocuğu diğer eşe göstermekten kaçınmasıdır. Böyle bir durumda yasal olarak devlet gücünün kullanılması ile bu hakkın alınması mümkün olabilmektedir.

 

 

Velayeti almayan taraf mahkeme tarafından belirtilen sürelerde çocuğu görülebilmektedir. Aksi durumda mahkeme kararı ile icra dairesine başvuru yapılabilmektedir. Çocuğunu mahkeme kararı ile görmek isteyen tarafın yasal yollardan yaptığı girişimler sonucunda bile velayeti alan tarafın çocuğu göstermekten kaçınması durumunda mahkemeye başvurarak velayetin kendisine verilmesini talep edebilmektedir.

 

Çocuğun Velayetinin Babaya Verilmesi Nasıl Olur

Anne ve Babanın boşanması Sonrasında Velayetin İki Tarafa Birden Verilmesi Mümkün Mü?

Dünyanın bazı ülkelerindeki hukuk sistemlerinde standart olarak uygulanmakta olan velayetin birlikte kullanılması durumu ülkemizdeki hukuk sistemlerinde yer almamaktadır.

Medeni Kanun içerisinde açık bir şekilde yapılan düzenlemeler ile boşanma durumunda velayetin birlikte kullanılması mümkün olmamaktadır. Boşanmaların anlaşmalı boşanma olması durumunda bile velayetin ortak kullanılması mümkün olmamaktadır. Velayet eşlerden sadece birisine verilmektedir. Diğer eş çocuğu görebilme konusunda mahkemenin verdiği zamanlar ve süreler ile bunu yapabilmektedir.

 

Babanın Çocuğa Bakma Yaşı Ne Kadardır?

Mahkeme tarafından verilen velayetler çocukların bakımı, eğitimi ve öğretimi ile korunmasını kapsamakta ve velayeti alan kişiler bu görevlerden sorumlu olan kişiler olmaktadır.

Anne ve babanın çocuklara karşı bakım borçları ergin yani reşit oluncaya kadar sürmektedir. Ancak Yargıtay'ın verdiği karar göre çocuğun ergin olmasından sonra eğitim hayatının sürmesi durumunda anne ve babanın durumuna göre kendilerinden beklenecek şekilde çocuğun eğitim hayatının sürdüğü süre içinde bakımını sağlaması gerekmektedir.

Velayetin verildiği Annenin Gelirinin Yüksek Olmasında Nafaka Nasıl Hesaplanır?

Velayetin verilmesinden sonra diğer bir konuda nafaka olmaktadır. Velayeti alamayan eş bakım için nafaka ödemektedir. Bu nafaka eşler arasında anlaşma ile belirlenebilmektedir. Eğer bir anlaşmaları yok ise mahkeme iki tarafından gelirlerini sıkı bir şekilde araştırmakta ve buna göre bir karar vermektedir.Velayet davası nedir, velayetin değiştirilmesi, velayetin alınması hakkında geniş bilgi için göz atınız.

 

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Avukat & Arabulucu İlkay Uyar Kaba
Avukat & Arabulucu İlkay Uyar Kaba

İlkay Uyar Kaba ; Aile Boşanma hukuku, Anlaşmalı Boşanma, İşçi Davalarında Arabuluculuk, Miras Hukuku Davaları, icra hukuku, İşçi Tazminat Davaları, Kıdem Ve İhbar Tazminatı, İşe İade, Miras hukuku, Tazminat Hukuku, İş Kazası Tazminat, Trafik Kazası Tazminat Davası gibi faaliyet gösterdiğimiz çalışma alanlarımızın, hukuk büroları arasında önemli bir yer sahibi olmamızı prensiplerimize borçluyuz.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • BATURHAN SERTDEMİR -
  7 Ağustos 2016

  Çocuğun Velayetinin Babaya Verilmesi Davayı açmak istiyorum süreç ne olur en acil davayı siz alırsanız masraflarım ne kadar tutar.

  Cevapla
 • YUNUS SARAL -
  24 Ağustos 2016

  Çocuğun Velayetinin Babaya Verilmesi dava açarken izlenecek yol, dava açma masrafı nedir.

  Cevapla
 • Yakup -
  26 Aralık 2016

  Çocuğun Velayetinin Babaya Verilmesi Ben yurtdışında yaşıyorum Türkiyeye gelmem dava sürecini etkilermi

  Cevapla
Yorum Bırak