Atla

Çocuğun Velayetinin Babaya Verilmesi


Çocuğun Velayetinin Babaya Verilmesi

Çocuğun Velayetinin Babaya Verilmesi

Çocuğun Velayetinin Babaya Verilmesi

Küçük çocukların anneye verilmesi konusunda bir uygulama söz konusu olduğu gibi aynı zamanda küçük yaştaki annelerin de çocuklarının velayetini alması mümkün değildir.

Velayet kararlarının verilmesinin ardından hakimler ve avukatlar tarafından kişisel ilişki düzenlemelerinin yapılmasına mutlaka önem verilmelidir. Bu sayede çocukların velayet hakkını almamış ebeveynleri ve diğer kardeşleri ile görüşmesi de korunma altına alınmaktadır.

Hangi Durumlarda Velayet Babaya Verilmektedir?

Velayet konusunda yaşı küçük ve anne bakımına ihtiyaç duyan çocukların velayetinin babaya verilmesi genel olarak istisna durumlar olmaktadır.

Velayetin babaya verilmesi durumu genel olarak annenin çocuğun sağlığına zarar verici davranışlar yapıyor olması, annenin çocuğa bakmaktan aciz olması ve annenin sağlık durumunun kötü olması ile mümkün olabilmektedir.

Çocuğun Velayetinin Babaya Verilmesi Şartları nelerdir

Çocuğun velayetinin verilmesi konusunda hakimler annenin veya babanın duygularının tatmininden daha fazla olarak çocuğun menfaatlerini düşünmektedir.

Hakimler için ilk olarak dikkat edilen ve bakılan konu çocuğun menfaati ve geleceği olmaktadır. Velayet konusunda başarılı bir avukatı ile velayet davasının görülmesi avantaj sağlamaktadır.

Velayetin Değiştirilmesi Mümkün Mü?

Çocuğun velayeti konusunda en çok ilgilenilen konulardan biriside velayetin sonradan değiştirilebilmesidir.

Velayet konusunda çok sıklıkla rastlanılan durumlardan biriside velayeti alan tarafın çocuğu diğer eşe göstermekten kaçınmasıdır. Böyle bir durumda yasal olarak devlet gücünün kullanılması ile bu hakkın alınması mümkün olabilmektedir.

Velayeti almayan taraf mahkeme tarafından belirtilen sürelerde çocuğu görülebilmektedir. Aksi durumda mahkeme kararı ile icra dairesine başvuru yapılabilmektedir.

Çocuğunu mahkeme kararı ile görmek isteyen tarafın yasal yollardan yaptığı girişimler sonucunda bile velayeti alan tarafın çocuğu göstermekten kaçınması durumunda mahkemeye başvurarak velayetin kendisine verilmesini talep edebilmektedir.

Çocuğun Velayetinin Babaya Verilmesi Nasıl Olur

Anne ve Babanın boşanması Sonrasında Velayetin İki Tarafa Birden Verilmesi Mümkün Mü?

Dünyanın bazı ülkelerindeki hukuk sistemlerinde standart olarak uygulanmakta olan velayetin birlikte kullanılması durumu ülkemizdeki hukuk sistemlerinde yer almamaktadır.

Medeni Kanun içerisinde açık bir şekilde yapılan düzenlemeler ile boşanma durumunda velayetin birlikte kullanılması mümkün olmamaktadır.

Boşanmaların anlaşmalı boşanma olması durumunda bile velayetin ortak kullanılması mümkün olmamaktadır. Velayet eşlerden sadece birisine verilmektedir. Diğer eş çocuğu görebilme konusunda mahkemenin verdiği zamanlar ve süreler ile bunu yapabilmektedir.

Babanın Çocuğa Bakma Yaşı Ne Kadardır?

Mahkeme tarafından verilen velayetler çocukların bakımı, eğitimi ve öğretimi ile korunmasını kapsamakta ve velayeti alan kişiler bu görevlerden sorumlu olan kişiler olmaktadır.

Anne ve babanın çocuklara karşı bakım borçları ergin yani reşit oluncaya kadar sürmektedir. Ancak Yargıtay'ın verdiği karar göre çocuğun ergin olmasından sonra eğitim hayatının sürmesi durumunda anne ve babanın durumuna göre kendilerinden beklenecek şekilde çocuğun eğitim hayatının sürdüğü süre içinde bakımını sağlaması gerekmektedir.

Velayetin verildiği Annenin Gelirinin Yüksek Olmasında Nafaka Nasıl Hesaplanır?

Velayetin verilmesinden sonra diğer bir konuda nafaka olmaktadır. Velayeti alamayan eş bakım için nafaka ödemektedir.

Bu nafaka eşler arasında anlaşma ile belirlenebilmektedir. Eğer bir anlaşmaları yok ise mahkeme iki tarafından gelirlerini sıkı bir şekilde araştırmakta ve buna göre bir karar vermektedir.

Velayet davası nedir, velayetin değiştirilmesi, velayetin alınması hakkında bilgi velayet avukatı ankara için göz atınız.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • Çocuğun Velayetinin Babaya Verilmesi - Yorum
  BATURHAN SERTDEMİR -
  7 Ağustos 2016

  Boşanalı 10 yıl oldu. Eski eşimin uygun olmayan bir düzende yaşadığını öğrendim sürekli, 9 yasindaki kızımı evde bırakıp otellerde farklı durumları oluyormuş. Elime birtakım görüntüler var. Kizlarimin hayatının tehlikede olduğunu düşünerek velayetini almak istiyorum Bu durumda mahkeme kızımın kararına saygı duyar mı çocuğumu oradan kurtarabilir miyim.

  Cevapla
 • Çocuğun Velayetinin Babaya Verilmesi - Yorum
  YUNUS SARAL -
  24 Ağustos 2016

  Çocuğun Velayetinin Babaya Verilmesi dava açarken izlenecek yol, dava açma masrafı nedir.

  Cevapla
 • Çocuğun Velayetinin Babaya Verilmesi - Yorum
  Velayet şartlarına Uygunum Çocuğum Beni İstiyor -
  26 Aralık 2016

  Çocuğun Velayetinin Babaya Verilmesi şartlarını araştırıyorum. Velayet davalarında çocuğun tercihi ve beyanı önemli olduğunu okudum, çocuğum beni talep etse aile mahkemesi bana verir mi?

  Cevapla
 • Çocuğun Velayetinin Babaya Verilmesi - Yorum
  Velayeti Almak İstiyorum Bu Mümkün Mü ? - ISTANBUL
  16 Şubat 2018

  Benim oglum 10 yasinda eski esim evlendi su anda cocuguma dedesi bakiyor beem almak istiyorum annesi vermiyor kendiside baska biriyle evle kendisi bakmiyor cocugumu bana karsi doldurmuslar cocuk ben burda kalmak istiyorum diyor ne yapmam gerekir

  Cevapla
Yorum Bırak