Atla

Çocuk Teslimi İcra Takibi


Çocuk Teslimi İcra Takibi

Çocuk Teslimi İcra Takibi

Çocuk Teslimi İcra Takibi

Yapılan araştırmalara baktığımızda son yıllarda özellikle son 10 yıl içerisine baktığımızda boşanmalar oldukça artmış bulunmaktadır. Boşanma bir hukuku olay olmakla beraber sadece boşanacak olan eşler üzerinde bir durum yaratmamakta tarafların ortak çocukları olduğunda durum çocuğa da cereyan etmektedir. Boşanmanın sosyal ve psikolojik sorunlarına baktığımızda anne ve babasının boşanması nedeni ile birçok çocukluk travması yaşayan çocuk bulunmaktadır. Fakat bu makaledeki ana mesele çocukların travmalarından ya da bireylerin boşanmadan sonraki katlanacağı hukuki sonuçlardan ziyade velayetin bir ebeveyne bırakıldıktan sonra diğer ebeveyn ile çocuk arasındaki iletişimde çıkan aksaklıkların örneğin çocuğun zamanında ebeveyne teslim edilmemesi, çocuğun velayeti almayan ebeveyne hiç gösterilmemesi gibi hususlarda velayeti alamamış olan ebeveynin haklarından biri olan ve yapması gereken çocuk teslimi icra takibidir. İcra takibinden de anlaşılacağı üzere İcra İflas Hukuku alanında incelenecek olan bu husus yine kanun koyucu tarafından İcra İflas Kanunun ilgili maddelerinde hüküm altına alınmıştır.

Çocuk Teslimi İcra Takibi Nasıl Yapılır?

Çocuk teslimi icra takibini anlatmaya geçmeden önce genel hukuk düzeyi altında şunları ifade etmek gerekir: gerek Evrensel Çocuk hakları Beyannamesinde gerek Çocukları Koruma Kanununda gerekse diğer kanunlarda çocuğun menfaati her zaman önce tutulmaktadır. Ve hâkim eğer çocuğun velayeti almayan taraf ile görüşmesinde herhangi bir sakınca görmüyor ise çocuğun diğer ebeveyni ile görüşmesi her şeyden önce ebeveynin hakkından önce çocuğun hakkıdır. Kanun koyucu hem çocuğun gelişimi açısından hem de velayeti alamayan ebeveynin hak kaybına uğramaması açısından İcra İflas Kanununda hüküm altına almış bulunmaktadır bu durumu.

Çocuk Teslimi İcra Takibi Nedir?

Yukarıda da izah etmiş olduğumuz üzere velayeti alan ebeveynin velayeti almayan ebeveyne inat olması gibi daha çok psikolojik sorunlar dolayısı ile çocuk ile görüşme saatlerine ve zamanına engel olması ya da çocuğu göstermemesi gibi durumlarda ebeveynin çocuk ile görüşmesini sağlamak amacı ile kanunda var olan hükmün genel adıdır.

Çocuğu ile görüşülmesine engel olan ebeveynlerin hukuk bilgilerini de dikkate aldığımızda genel yaptıkları davranış savcılıklara ya da en yakınındaki kolluk kuvvetine başvurarak çocuğu ile görüşmeye çalışmasıdır. Bu durumda her şeyden önce kanundaki hüküm ile görüşmesi oldukça kolay hale getirilmiştir. Kanun hükmüne baktığımızda şunları görmekteyiz:

Kanun hükümlerini incelediğimizde kanun koyucunun velayeti almayan ebeveyn ile çocuk arasındaki iletişimi oldukça önemsediğini ve sıkı hükümler çerçevesinde de koruma altına aldığını görmekteyiz. Genel manada bireylerin hukuk bilgisi elbette ki bir avukat kadar olamayacaktır. Bu nedenle birey boşanma, velayet  ve velayetin sonrası için durumlar da avukatta hukuki konularda bilgi almalı ve daha bilinçli bir şekilde hareket etmelidir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
  • Çocuk Teslimi İcra Takibi - Yorum
    FATMANUR AYDINKAL -
    16 Ekim 2016

    Çocuk Teslimi İcra Takibi Davanın açılabilmesi için avukata vekalet versek daha hızlı sonuçlanır mı?

    Cevapla
Yorum Bırak