Atla

Çocuk Teslimine Dair İlamın Yerine Getirilmemesi


Çocuk Teslimine Dair İlamın Yerine Getirilmemesi

Çocuk Teslimine Dair İlamın Yerine Getirilmemesi

Çocuk Teslimine Dair İlamın Yerine Getirilmemesi

İcra emri borçlu kişiye tebliğ edildikten sonra, yedi gün içinde borçlu kişi çocuğu alacaklıya teslime edebilmektedir. Yapılan bu uygulama ile ilâmlı icra takibi amacına ulaşır. Amaca ulaşıldığından dolayı da icra takibi son bulur. Borçlu, alacaklı icra dairesindeyken çocuğu alacaklıya teslim edebilir ve bu hususu tutanağa geçirtebilir. Eğer alacaklı hazır bir şekilde icra dairesinde değilse, çocuk asla icra dairesinde bırakılamaz.

Borçlu çocuğu, alacaklının yerleşim yerinde de teslim edebilir. Bu durumda teslim işleminin tamamlanmış olabilmesi için ya alacaklıdan, çocuğun teslim alındığına dair bir kağıt alınmalı ya da alacaklı, icra dairesine çocuğu teslim aldığını bildirmelidir.

Çocuk Teslimine Dair İlamın Yerine Getirilmesi Nedir

İcra emri borçluya tebliğ olduktan sonra, borçlu yedi gün içinde gerekeni yapmazsa alacaklının talebi üzerine, icra müdürü aracılığıyla çocuk borçludan alınıp alacaklıya teslim edilir. Bu teslimin yapılabilmesi için borçlunun ikametgâhına gidilir ve icra emrinin yerine getirilmesi sağlanır. Eğer çocuk üçüncü bir kişinin (yakın biri veya bakıcı) yanında ya da bir kurumdaysa (kreş, okul, hastane) , bu yerlere gidilerek çocuğun alacaklıya teslimi sağlanır.

Konuyla ilgili olarak İcra ve İflas Kanunu, 25/I maddedeki ikinci cümle, yeteri kadar açıktır. Bu cümlede, çocuk nerde olursa olsun ilam hükmünün zorla icrasından bahsedilir. Bu ifadeden anlaşılacağı üzere, çocuğun bulunduğu yere gidildiğinde borçlu tarafından veya üçüncü kişi tarafından herhangi bir zorluk çıkarılmamalıdır. Çocuk teslimi esnasında icra müdürüne direnme olursa, icra müdürü zor kullanma yetkisine sahiptir.

Bahsi geçen zor kullanma yetkisi, sadece borçluya veya üçüncü kişiye uygulanabilmektedir. Tabi ki bu zor kullanmanın bir ölçüsü olmalıdır. Ölçülülük ilkesi gözetilirken malvarlığına ilişkin olmayan takiplerde daha ağır müdahaleler söz konusu olabilmektedir. Malvarlığına ilişkin takiplerde müdahaleler daha hafiftir. Tüm bunların yanı sıra bahsi geçen çocuğun iç hukuka ve uluslar arası hukuka göre de korunduğunu unutmamak lazımdır.

İcra müdürü, eğer ilamın icrasında direnme ile karşılaşırsa kolluk kuvvetlerinden de faydalanabilmektedir. (İİK m 81/1) Eğer ki çocuk kilitli bir yerdeyse, icra müdürü çilingir hizmeti ile kilidi açtırma ve alacaklıya çocuğu teslim etme hakkına sahiptir.

Çocuk Teslimine Dair İlamın Yerine Getirilmemesi Suçu ve Cezası

Bahsi geçen suçun tespiti, şikâyetin suç işlenilen günden itibaren 3 ay içinde olup olmadığına bakılarak yapılır. Konuyla ilgili icra dosyası getirtilir ve ilgili taraflar dinlenir. Suç sabit bulunursa, çocuk teslim ilamını veya ara kararı yerine getirmeyen veya yerine getirilmeyi engelleyen kişi ceza alır. Bu ceza lehine hüküm verilen kişinin şikâyeti üzerine oluşur. Ceza iki aydan altı aya kadar tazyik hapsi şeklindedir. Hapis tatbikine başlanıldıktan sonra kişi gerekli ilamın veya ara kararın gereğini yerine getirirse, tahliye olur. 

Ankara avukat

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • Çocuk Teslimine Dair İlamın Yerine Getirilmemesi - Yorum
  TAHSİN DERE -
  5 Ağustos 2016

  En yıkıcı, en öldürücü yara haksızlık yarasıdır.

  Cevapla
 • Çocuk Teslimine Dair İlamın Yerine Getirilmemesi - Yorum
  DORUK GÖZÜYUKARI -
  11 Ağustos 2016

  Çocuk Teslimine Dair İlamın Yerine Getirilmemesi dava açarken izlenecek yol, dava açma masrafı nedir.

  Cevapla
 • Çocuk Teslimine Dair İlamın Yerine Getirilmemesi - Yorum
  UFUKCAN KURTULDU -
  16 Ağustos 2016

  Çocuk Teslimine Dair İlamın Yerine Getirilmemesi Konuda belirttiğiniz dava hakkındaki makaleyi beğendim.

  Cevapla
 • Çocuk Teslimine Dair İlamın Yerine Getirilmemesi - Yorum
  Hazar -
  21 Ocak 2017

  Çocuk Teslimine Dair İlamın Yerine Getirilmemesi Konuda belirttiğiniz dava hakkındaki makaleyi beğendim.

  Cevapla
Yorum Bırak