Atla

Cumhuriyet Savcılığına Şikayet Suç Duyurusu Nasıl Yapılır


Cumhuriyet Savcılığına Şikayet Suç Duyurusu Nasıl Yapılır

Cumhuriyet Savcılığına Şikayet Suç Duyurusu Nasıl Yapılır

Cumhuriyet Savcılığına Şikayet Suç Duyurusu Nasıl Yapılır

Şikayet dilekçesi ikamet ettiğiniz İl adliyesinde bulunan MÜRACAAT SAVCILIĞINA  verilir. Dilekceniz savcılık kalemince kayıt edilir ve dilekçeye hazırlık numarası yazılır. HAZIRLIK NUMARASI  dilekçenizi takip edebilmek, (kayıt yaptırdığınız yere gelip sorduğunuzda dilekçenizin hangi savcıda olduğunu veya dilekçenizin hangi mahkemeye gönderildiğini) öğrenmek açısından önemlidir.

Cumhuriyet başsavcılığına yapılan suç duyurusu üzerine, savcılık inceleme yaparak kanun maddesinde bulunan görevleri yerine getirir. "5271 sayılı Kanun'un 160. maddesi uyarınca, Cumhuriyet savcısının, ihbar veya başka bir suretle bir suçun işlendiği izlenimini veren bir hâli öğrenir öğrenmez kamu davasını açmaya yer olup olmadığına karar vermek üzere hemen işin gerçeğini araştırmaya başlaması gerektiği,

Aynı Kanun'un 170/2. maddesi gereğince yapacağı değerlendirme sonucunda, toplanan delillerin suçun işlendiği hususunda yeterli şüphe oluşturduğu kanısına ulaştığında iddianame düzenleyerek kamu davası açacağı, aksi halde ise anılan Kanun'un 172. maddesi gereği kovuşturma yapılmasına yer olmadığına dair karar vereceği, ....." şeklindedir.

Cumhuriyet Savcılığına Şikayet Suç Duyurusu Örnek Dilekçesi

CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI'NA YAKINAN :

VEKİLİ :

ŞÜPHELİ :

SUÇ : Mala Zarar Verme.

SUÇ TARİHİ : …/…/…

AÇIKLAMALAR : 1-) Şüpheli ile müvekkil kapı komşusu olup çocukların kavgasından doğan bir husumet içerisindedirler. Suç tarihinden bir gün önce bitişik olan bahçe kapıları önünde ağız dalaşına girmişler, bu durum mahalleli tarafından da görülmüştür.

2-) Suç tarihinde gece 23:30 sularında şüpheli müvekkilin bahçesine girerek şeftali ağaçlarını testereyle kesmeye başlamış, 24:05 gibi komşuların haber vermesi üzerine müvekkilin bahçeye çıkmasıyla eylemine son vererek kendi bahçesine kaçmıştır. Şüphelinin eylemi sonucunda 3 adet şeftali ağacı tahrip olmuş, maddi zarar meydana gelmiştir.

3-) Müvekkilimizin malına verilen zarar nedeniyle şüphelinin cezalandırılmasını sağlamak amacıyla makamınıza başvurma zorunluluğu doğmuştur.

HUKUKİ NEDENLER : 5237 S. K. m. 151 ve ilgili mevzuat.

HUKUKİ DELİLLER : Tanıklar ve diğer deliller.

SONUÇ VE İSTEM : Yukarıda açıklanan nedenlerle şüphelinin mala zarar verme suçundan cezalandırılması için gerekli soruşturmanın yapılarak hakkında kamu davası açılmasını, müvekkilimiz adına saygıyla talep ederiz. …/ …/

Yakınan Vekili Cumhuriyet Savcılığına Şikayet Suç Duyurusu Nasıl Yapılır Cumhuriyet Savcılığına Şikayet Suç Duyurusu Nasıl Yapılır Avukat genel sayfasından diğer konulara göz atabilirsiniz.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Avukat & Arabulucu İlkay Uyar Kaba
Avukat & Arabulucu İlkay Uyar Kaba

İlkay Uyar Kaba ; Aile Boşanma hukuku, Anlaşmalı Boşanma, İşçi Davalarında Arabuluculuk, Miras Hukuku Davaları, icra hukuku, İşçi Tazminat Davaları, Kıdem Ve İhbar Tazminatı, İşe İade, Miras hukuku, Tazminat Hukuku, İş Kazası Tazminat, Trafik Kazası Tazminat Davası gibi faaliyet gösterdiğimiz çalışma alanlarımızın, hukuk büroları arasında önemli bir yer sahibi olmamızı prensiplerimize borçluyuz.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • FIRAT KIZILCIK -
  7 Ağustos 2016

  Cumhuriyet Savcılığına Şikayet Suç Duyurusu Nasıl Yapılır. Bilgilendirmeniz için teşekkür ederim.

  Cevapla
 • ATAALP ATASEVER -
  10 Ağustos 2016

  Cumhuriyet Savcılığına Şikayet bulundum. Bu durumda nasıl bir inceleme olur. Dava açılması durumunda bana bilgi verilir mi

  Cevapla
 • ZEHRA YÜZYIL -
  16 Ağustos 2016

  Cumhuriyet Savcılığına Şikayet Suç Duyurusu Nasıl Yapılır Davanın açılabilmesi için avukata vekalet versek daha hızlı sonuçlanır mı?

  Cevapla
 • TUĞRA ÜNLÜ -
  17 Eylül 2016

  Cumhuriyet Savcılığına Şikayet Suç Duyurusu Nasıl Yapılır Sözleşme var nasıl bir yasal işlem başvurusunda bulunabilirim ikametim adana yalnız..

  Cevapla
 • SEYİT ALTAY -
  8 Kasım 2016

  Cumhuriyet Savcılığına Şikayet Suç Duyurusu Nasıl Yapılır Bu dava açmak için bilmeniz gerekenler nelerdir. dava açmak için nasıl bir yol izlenir

  Cevapla
 • Tarık -
  12 Şubat 2017

  Cumhuriyet Savcılığına Şikayet Suç Duyurusu Nasıl Yapılır bu konu hakkında geri dönüş yaparsanız sevinirim iyi çalışmalar.

  Cevapla
 • Kullanıcı2 -
  3 Nisan 2017

  Telefon faturamı ödemek istiyorum müşteri hizmetleri hattı mı kısıtladı telefon şirketine gidiyorum borçun yok diyor

  Cevapla
 • Anonim -
  24 Eylül 2017

  Denetim serbestliğine uymadığından tekrar ceza evine gönderilmesine bile razıyız. veya tedavisi için her hangi bir hastaneye yatırmak gerekiyorsa o konuda da yardımcı olmanızı . saygılarımla arz ederim

  Cevapla
Yorum Bırak