Cumhuriyet Savcılığına Şikayet Suç Duyurusu Nasıl Yapılır? | Ankara Avukat | İlkay Hukuk Bürosu

Cumhuriyet Savcılığına Şikayet Suç Duyurusu Nasıl Yapılır?

Cumhuriyet Savcılığına Şikayet Suç Duyurusu Nasıl Yapılır?

[vc_row triangle_shape=”no”][vc_column][vc_column_text]

Cumhuriyet Savcılığına Şikayet Suç Duyurusu Nasıl Yapılır? Şikayet dilekçesi ikamet ettiğiniz İl adliyesinde bulunan MÜRACAAT SAVCILIĞINA  verilir. Dilekçeniz savcılık kalemince kayıt edilir ve dilekçeye hazırlık numarası yazılır.

HAZIRLIK NUMARASI  dilekçenizi takip edebilmek, (kayıt yaptırdığınız yere gelip sorduğunuzda dilekçenizin hangi savcıda olduğunu veya dilekçenizin hangi mahkemeye gönderildiğini) öğrenmek açısından önemlidir.

Cumhuriyet başsavcılığına uygulanan suç ilanı üstüne, savcılık araştırma yaparak yasa maddesinde tespit edilen görevleri adına getirir. “5271 sayılı Kanun’un 160. maddesi uyarınca,

Cumhuriyet savcısının, ihbar ya da farklı bir suretle bir suçun işlendiği izlenimini veren bir hâli öğrenir öğrenmez kamu davasını açmaya yer çoğu olmadığına hüküm vermek üzere derhal işin gerçeğini incelemeye başlaması gerektiği.

Aynı Kanun’un 170/2. maddesi gereğince gerçekleştireceği değerlendirme neticesinde, toplanan kanıtların suçun işlendiği konusunda kafi kuşku meydana getirdiği kanısına ulaştığında iddia belgesi düzenleyerek kamu davası açacağı, ters durumda ise Kanun’un 172. maddesi gereği kovuşturma yapılmasına yer olmadığına hüküm vereceği, …..” şeklindedir.

Cumhuriyet Savcılığına Şikayet Suç Duyurusu ve Şikayet Hakkı Nedir?

Şikayet hakkı, diğer bir deyimle hak arama özgürlüğü; Anayasa’nın 36. maddesinde; “Herkes, meşru vasıta ve yollardan faydalanmak suretiyle yargı mercileri önünde davacı veya davalı olarak iddia ve savunma ile adil yargılanma hakkına sahiptir” şeklinde yer almıştır.

Hak arama özgürlüğü bu şekilde güvence altına alınmış olup; kişiler, gerek yargı mercileri önünde gerekse yetkili kurum ve kuruluşlara başvurmak suretiyle kendilerine zarar verenlere karşı haklarının korunmasını, yasal işlem yapılmasını ve cezalandırılmalarını isteme hak ve yetkilerine sahiptir.

Cumhuriyet Savcılığına Şikayet Suç Duyurusu Örnek Dilekçesi

CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI’NA YAKINAN :

VEKİLİ :

ŞÜPHELİ :

SUÇ : Mala Zarar Verme.

SUÇ TARİHİ : …/…/…

AÇIKLAMALAR : 1-) Şüpheli ile müvekkil kapı komşusu olup çocukların kavgasından doğan bir husumet içerisindedirler. Suç tarihinden bir gün önce bitişik olan bahçe kapıları önünde ağız dalaşına girmişler, bu durum mahalleli tarafından da görülmüştür.

2-) Suç tarihinde gece 23:30 sularında şüpheli müvekkilin bahçesine girerek şeftali ağaçlarını testereyle kesmeye başlamış, 24:05 gibi komşuların haber vermesi üzerine müvekkilin bahçeye çıkmasıyla eylemine son vererek kendi bahçesine kaçmıştır. Şüphelinin eylemi sonucunda 3 adet şeftali ağacı tahrip olmuş, maddi zarar meydana gelmiştir.

3-) Müvekkilimizin malına verilen zarar nedeniyle şüphelinin cezalandırılmasını sağlamak amacıyla makamınıza başvurma zorunluluğu doğmuştur.

HUKUKİ NEDENLER : 5237 S. K. m. 151 ve ilgili mevzuat.

HUKUKİ DELİLLER : Tanıklar ve diğer deliller.

Cumhuriyet Savcılığına Şikayet Suç Duyurusu Nasıl Yapılır Ankara Avukat genel sayfasından diğer konulara göz atabilirsiniz.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row triangle_shape=”no” css=”.vc_custom_1543921313934{padding-top: 20px !important;}”][vc_column][vc_column_text]

Cumhuriyet Savcılığına Şikayet Suç Duyurusu Nasıl Yapılır? | Sıkça Sorulan Sorular

[/vc_column_text][mkd_accordion style=”accordion”][mkd_accordion_tab title=”TAZMİNAT DAVASI – HAKSIZ ŞİKAYET VE İCRA TAKİBİ – ŞİKAYET HAKKINI HAK ARAMA ÖZGÜRLÜĞÜ KAPSAMINDA KULLANAN DAVALININ EYLEMİNİN DAVACININ KİŞİLİK HAKLARINA SALDIRI OLUŞTURMADIĞI – İSTEMİN TÜMDEN REDDEDİLMESİ GEREĞİ”][vc_column_text]ÖZET: Şikayet hakkını hak arama özgürlüğü kapsamında kullanan davalının eylemi, davacının kişilik haklarına saldırı oluşturmaz ve davalının manevi tazminat ile sorumlu tutulmasını gerektirmez.

Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilerek istemin tümden reddedilmesi gerekirken, yerinde olmayan gerekçeyle yazılı biçimde karar verilmiş olması usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir.[/vc_column_text][/mkd_accordion_tab][/mkd_accordion][/vc_column][/vc_row]

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri