Atla

Ecrimisil İhbarnamesi Nedir Örnegi İtiraz


Ecrimisil İhbarnamesi Nedir Örnegi İtiraz

Ecrimisil İhbarnamesi Nedir Örnegi İtiraz

Ecrimisil İhbarnamesi Nedir Örnegi İtiraz

ecrimisil ihbarnamesi

Ecrimisil İhbarnamesi İtiraz Ve Örnek Dava

Ecrimisil davasında, ..... tarihleri arasında oluşan ecrimisil alacaklarının tahsilinin gerektiğini, ecrimisil alacağına kademeli faiz talepleri bulunduğunu, bu sebeple işbu davayı açtığını belirtmiştir.

Davalı vekili cevap dilekçesinde, taşınmazın 1307 m2'lik kısmının imar planında park alanında kaldığını, 280 m2'lik kısma ise vatandaşın talebi üzerine yol çalışması yapıldığını, belediyenin taşınmaza fiili el atmasının söz konusu olmadığını, belediyenin taşınmazda işgalci olmadığını, taşınmazın kira getiren bir taşınmaz olmadığını, bu sebeplerle ecrimisil şartlarının oluşmadığını, davanın reddinin gerektiğini belirtmiştir.

ECRİMİSİL DAVASI - SUNULAN VE HÜKME ESAS ALINAN BİLİRKİŞİ RAPORLARININ USUL VE YASAYA UYGUN OLDUĞU - İLK YIL İÇİN TESPİT EDİLEN KİRA BEDELİNİN SONRAKİ YILLAR İÇİN ÜFE ORANINDA ARTTIRILDIKLARI - MAHKEMENİN ECRİMİSİL UYGULAMASININ HUKUKA UYGUN OLDUĞU - İSTİNAF BAŞVURUSUNUN ESASTAN REDDİ

ÖZET: Taraf vekillerinin ecrimisil miktarına ve tespit yöntemine ilişkin istinaf istemlerine gelince; taşınmaz arsa vasfında olup, kira geliri üzerinden ecrimisil miktarının tespiti gerekir. Yerleşik Yargıtay uygulamasında ilke olarak kira geliri üzerinden ecrimisil belirlenmesinde; öncelikle taraflardan emsal göstermeleri istenmek (ya da resen emsal araştırması yapmak) suretiyle benzer yerlerin kira sözleşmeleri getirtilmeli,

Mahallinde oluşturulacak üç kişilik bilirkişi kurulu (inşaat, mülk ve emlak) ile keşif yapılarak, taşınmazın büyüklüğü ve çevre özellikleri de nazara alınarak emsaller de incelenmek suretiyle taşınmazın dava konusu ilk dönemde; mevcut haliyle serbest koşullarda getirebileceği kira parası rayice göre belirlenir, diğer yıllar için ise ilk dönem için belirlenen miktara TÜİK’in yayınladığı ÜFE artış oranının tamamının yansıtılması suretiyle bulunacak miktardan az olmamak koşuluyla ecrimisil bedeli rayiç değerlere göre takdir edilmelidir.

Sunulan ve hükme esas alınan bilirkişi raporlarının usul ve yasaya uygun olduğu, arsa vasfındaki taşınmazın davaya konu ilk dönemde mevcut haliyle serbest şartlarda getirebileceği kira parası, emsal kira sözleşmeleri ile karşılaştırılarak, taşınmazın büyüklüğü, niteliği ve çevre özellikleri de nazara alınarak yöredeki rayice göre belirlendiği, ilk yıl için tespit edilen kira bedelinin sonraki yıllar için ÜFE oranında arttırıldıkları, mahkemenin ecrimisil uygulamasının hukuka uygun olduğu anlaşılmakla istinaf başvurusunun esastan reddine karar verilmiştir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • Ecrimisil İhbarnamesi Nedir Örnegi İtiraz - Yorum
  İLAYDA KARACAKALE -
  5 Ağustos 2016

  Kötü yasalar, zulmün en berbat şeklidir. (Burke)

  Cevapla
 • Ecrimisil İhbarnamesi Nedir Örnegi İtiraz - Yorum
  NECMETTİN TAŞKESEN -
  11 Ağustos 2016

  Ecrimisil İhbarnamesi Nedir Örnegi İtiraz Bu davaların konusunda, zarar görmem nedeniyle maddi ve manevi tazminat Nasıl isterim..

  Cevapla
 • Ecrimisil İhbarnamesi Nedir Örnegi İtiraz - Yorum
  NADİDE BAHADIR -
  29 Eylül 2016

  Ecrimisil İhbarnamesi Nedir Örnegi İtiraz Bu konu Hakkında güncel Yargıtay kararlarına ihtiyacım var, yardımcı olurmusunuz.

  Cevapla
 • Ecrimisil İhbarnamesi Nedir Örnegi İtiraz - Yorum
  BENAN DAYANÇ -
  10 Kasım 2016

  Ecrimisil İhbarnamesi Nedir Örnegi İtiraz Bu dava Hakkında bazı sorular aklıma takıldı.

  Cevapla
Yorum Bırak