Atla

Emeklilik Nedeniyle İş Sözleşmesinin Feshi


Emeklilik Nedeniyle İş Sözleşmesinin Feshi

Emeklilik Nedeniyle İş Sözleşmesinin Feshi

Emeklilik Nedeniyle İş Sözleşmesinin Feshi

A. Emeklilik Nedeniyle Kıdem Tazminat Hakkı, B. Emeklilik Nedeniyl İhbar Tazminat Hakkı YARGITAY KARARI: 9.Hukuk Dairesi Esas:  2010/28813 Karar: 2010/35898 Karar Tarihi: 03.12.2010
 • ÖZET: Haklı fesih nedenine rağmen işçi ya da işverenin yasada öngörülen hak düşürücü süre içinde fesih yoluna gitmemeleri halinde, sonraki fesihlerde karşı tarafa ihbar tazminatı ödeme yükümlülüğü doğacaktır. İşçinin emeklilik, muvazzaf askerlik, evlilik gibi nedenlerle iş sözleşmesini feshetmesi durumunda, ihbar tazminatı talep hakkı bulunmamaktadır. Anılan fesihlerde, işveren de ihbar tazminatı talep edemez. Davacı işçinin işbaşı yaptığına dair saat kartı listelerine göre davacının iş akdinin feshedildiğini iddia ettiği tarih itibarıyla işverence yapılmış bir fesih olmayıp, davacı işçinin bu tarihten sonra da çalışmaya devam ettiği anlaşılmakla, davacının iş sözleşmesinin feshi sonucunda talep edilebilecek kıdem ve ihbar tazminatı alacaklarının reddi gerekir.İhbar tazminatı, belirsiz süreli iş sözleşmesini haklı bir nedeni olmaksızın ve usulüne uygun bildirim öneli tanımadan fesheden tarafın, karşı tarafa ödemesi gereken bir tazminattır. Buna göre, öncelikle iş sözleşmesinin
 • Kanunun 24 ve 25. madde yazılı olan nedenlere dayanmaksızın feshedilmiş olması ve Kanunun 17. maddesinde belirtilen şekilde usulüne uygun olarak ihbar öneli tanınmamış olması halinde ihbar tazminatı söz konusu olacaktır. Yine haklı fesih nedenine rağmen işçi ya da işverenin 26. maddede öngörülen hak düşürücü süre içinde fesih yoluna gitmemeleri halinde sonraki fesihlerde karşı tarafa ihbar tazminatı ödeme yükümlülüğü doğacaktır.
 • İhbar tazminatı iş sözleşmesini fesheden tarafın karşı tarafa ödemesi gereken bir tazminat olduğu için, iş sözleşmesini fesheden tarafın feshi haklı bir nedene dayansa dahi, ihbar tazminatına hak kazanması mümkün olmaz. Yine, işçinin 1475 sayılı yasanın 14. maddesi hükümleri uyarınca emeklilik, muvazzaf askerlik, evlilik gibi nedenlerle iş sözleşmesini feshetmesi durumunda ihbar tazminatı talep hakkı bulunmamaktadır. Anılan fesihlerde işveren de ihbar tazminatı talep edemez.
 
SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Avukat & Arabulucu İlkay Uyar Kaba
Avukat & Arabulucu İlkay Uyar Kaba

İlkay Uyar Kaba ; Aile Boşanma hukuku, Anlaşmalı Boşanma, İşçi Davalarında Arabuluculuk, Miras Hukuku Davaları, icra hukuku, İşçi Tazminat Davaları, Kıdem Ve İhbar Tazminatı, İşe İade, Miras hukuku, Tazminat Hukuku, İş Kazası Tazminat, Trafik Kazası Tazminat Davası gibi faaliyet gösterdiğimiz çalışma alanlarımızın, hukuk büroları arasında önemli bir yer sahibi olmamızı prensiplerimize borçluyuz.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • TOYGUN DIŞBUDAK -
  5 Ağustos 2016

  Eğer yargı gücü, yasama ve yürütme güçlerinden ayrılmazsa özgürlük sözkonusu olamaz.

  Cevapla
 • MARAL ÜLGEN -
  7 Ağustos 2016

  Emeklilik Nedeniyle İş Sözleşmesinin Feshi Bu konu Hakkında güncel Yargıtay kararlarına ihtiyacım var, yardımcı olurmusunuz.

  Cevapla
 • MARAL ÜLGEN -
  7 Ağustos 2016

  Emeklilik Nedeniyle İş Sözleşmesinin Feshi Bu konu Hakkında güncel Yargıtay kararlarına ihtiyacım var, yardımcı olurmusunuz.

  Cevapla
 • İLKAY SAVCI -
  14 Ağustos 2016

  Emeklilik Nedeniyle İş Sözleşmesinin Feshi Davayı açmak istiyorum süreç ne olur en acil davayı siz alırsanız masraflarım ne kadar tutar.

  Cevapla
Yorum Bırak