Atla

En Kısa Çabuk Sürede Nasıl Boşanılır


En Kısa Çabuk Sürede Nasıl Boşanılır

En Kısa Çabuk Sürede Nasıl Boşanılır

Boşanma Davası Kısa Sürer Mi?

Eşler evliliklerinin yürümemesi, anlaşmazlıkların artması, şiddetli geçimin ve anlayışszılığın ortaya çıkması ve eşlerin hayatının artık evlilik süreci ile çekilmez bir hal alması durumunda, boşanmaya karar verebilirler. Boşanma aslında Evlilik işlemleri sürecinden daha zor bir süreçtir.

Bunun nedeni ise, evlilik ile ortaya çıkan bağların çoğalmasıdır. Bunların en önemlisi, çocuk, mal paylaşımı ve maddi konulardır. Aslında çekişmeli boşanmaların en çok sebeplerinde de velayet ve maddi konuların çözülemesinden kaynaklanmaktadır.

Peki kısa süren boşanma davası var mıdır sorusu ise en çok sorulan ve danışma konusudur. Çünkü bazı olumsuz durumlarda eşler boşanmaya karar vermeleri durumunda kendi aralarında anlaşarak daha kısa sürede sonuçlanmasına neden olabilmektedir.

Peki En Kısa Boşanma Süresi Nedir

Boşanma en kısa ne kadar sürer sorusundan önce boşanma davasında ki süreci bilmekte fayda vardır. En kısa sürede sonuçlanan boşanma davalarının genel olarak adı Anlaşmalı Boşanma davasıdır.

Anlaşmalı boşanmanın Avrupa Birliği hukuk komisyonunca belirlenen süreç ve süresi ortak ülkeler tarafından belirlenen tahmini süresi 60 gündür. Anlaşmalı boşanma davasında da diğer davalar gibi belirlenen ve kanuni haklar nedeniyle belirlenen süreler vardır. Bu sürelere davanın açılma, dilekçe ve protokolün hazırlanması yada nüfus müdürlüğüne kararın gönderilmesi dahil değildir.

Anlaşmalı boşanmada dilekçe ve protokolün hazırlanarak dava harç ve masraflar yatırıldıktan sonra tensip zaptının hazırlanması, duruşma günün verilmesi, ve duruşmanın yapılması 30 gündür. Diğer 30 günde aile mahkemesinin vermiş olduğu kararın gerekçeli yazılması onaylanması da 30 gündür. Bu süreler tebligatların elden alınması yada gerekçeli kararın erken yazılması ile süresinin kısalması mümkündür.

Anlaşmalı Boşanmanın Süresi Kısalır Mı ?

Anlaşmalı Boşanma Şartlarına uyduğu takdirde eşinizle çok çabuk bir sürede boşanabilirsiniz. Anlaşmalı Boşanmak için Evliliğin en az 1 yıl sürmüş olması gerekiyor. Duruşma Gününde Her iki tarafında bulunması, boşanma ve boşanmanın sonuçları üzerinde tarafların anlaşmış ve protokol imzalamış olmaları gerekir. ( Tazminat-Nafaka-Velayet v.b)

Boşanmak için Davanın Daha Çabuk sonuçlanabilmesi için davanın avukat vasıtasıyla yürütülmesinin daha faydalı olacaktır. Normal şartlarda usulüne uygun açılmış bir davada ilk duruşma günü genelde 2-3 ay arasında bir tarih verilmektedir. 

Herşey yolunda giderse dava açıldıktan 2-3 ay içinde boşanabilirsiniz. Davanın avukat ile takip edilmesinde süre  2 gün ile 30 gün arası bir zaman almaktadır. Bu durum davanın açıldığı yer mahkemelerinin iş yüküne göre değişmektedir.

Yargıtay Kararı - En Kısa Çabuk Sürede Nasıl Boşanılır

T.C. YARGITAY 2.Hukuk Dairesi Esas: 2015/342 Karar: 2015/3299 Karar Tarihi: 23.02.2015

BOŞANMA DAVASI - ANLAŞMALI BOŞANMA - ÖN İNCELEME YAPILARAK TAHKİKATA GEÇİLDİKTEN SONRA USULÜNE UYGUN ŞEKİLDE GÖSTERİLEN DELİLLER TOPLANARAK GERÇEKLEŞECEK SONUCU UYARINCA KARAR VERİLMESİ - HÜKMÜN BOZULDUĞU

ÖZET: Mahkemece taraflara iddia ve savunmalarının dayanağı bütün vakıaların sıra numarası altında açık özetlerini içeren beyan ile iddia ve savunmanın dayanağı olarak ileri sürülen her bir vakıanın ispatını sağlayacak delillerini sunmak ve dilekçelerin karşılıklı verilmesini sağlamak üzere süre verilip ön inceleme yapılarak tahkikata geçildikten sonra usulüne uygun şekilde gösterilen deliller toplanarak gerçekleşecek sonucu uyarınca karar verilmek üzere hükmün bozulmasına karar vermek gerekmiştir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • En Kısa Çabuk Sürede Nasıl Boşanılır - Yorum
  EDA ÖZER -
  10 Ağustos 2016

  En Kısa Çabuk Sürede Nasıl Boşanılır Ben yurtdışında yaşıyorum Türkiyeye gelmem dava sürecini etkilermi

  Cevapla
 • En Kısa Çabuk Sürede Nasıl Boşanılır - Yorum
  MİNE TINAZ -
  16 Ağustos 2016

  En Kısa Çabuk Sürede Nasıl Boşanılır Makaleniniz davası ile ilgili net bir yazı olmuş.. teşekkürler..

  Cevapla
 • En Kısa Çabuk Sürede Nasıl Boşanılır - Yorum
  ATAALP SÖZERİ -
  27 Ağustos 2016

  En Kısa Çabuk Sürede Nasıl Boşanılır Konuda belirttiğiniz dava hakkındaki makaleyi beğendim.

  Cevapla
Yorum Bırak