Atla

Eş Ve Babadan Ölüm Maaş Aylığı Alma


Eş Ve Babadan Ölüm Maaş Aylığı Alma

Eş Ve Babadan Ölüm Maaş Aylığı Alma

Eş Ve Babadan Ölüm Maaş Aylığı Alma

Sosyal Güvenlik Kurumuna eş ve babadan ölüm maaş aylığı için müracaat halinde maaşların bir tanesi bağlanmaktadır. Bu durumda diğer aylık için SGK red kararı vermektedir. Bu durumda İş mahkemesine dava açılması durumunda aşağıda verilen örnek yargıtay kararı ışığında mahkeme olumlu karar vermektedir.EŞ VE BABADAN ÖLÜM MAAŞ AYLIĞI ALMA İLE İLGİLİ ÖRNEK YARGITAY KARARLARIT.C. YARGITAY Hukuk Genel Kurulu Esas: 2012 / 21-21 Karar: 2012 / 223 Karar Tarihi: 21.03.2012 Konu: TESPİT DAVASI - ÖLEN BABASI NEDENİYLE HAK SAHİBİ OLAN DAVACININ EŞİNDEN ÖLÜM AYLIĞI ALMAKTA OLSA DAHİ EVLİLİĞİNİN ÖLÜM NEDENİYLE SON BULMASINDAN SONRA BABASINDAN DA ÖLÜM AYLIĞI TALEP ETME HAKKINA SAHİP OLDUĞU - HÜKMÜN BOZULMASI GEREĞİ ÖZET: Uyuşmazlık, ölen eşinden dolayı ölüm aylığı almakta olan davacının babasından da ölüm aylığına hak kazanıp kazanmadığı noktasında toplanmaktadır. Somut olayda, davacı, 01.10.2003 tarihinden itibaren ölen eşinden ölüm aylığı almaktadır. Davacı, 01.04.1996 tarihinde ölen babasından dolayı ölüm aylığı talebini 04.01.2008 tarihinde dile getirmiştir. Davacının evli olması nedeniyle eşinin ölüm tarihi olan 27.08.2003 tarihinden önce ölüm aylığı talep etmesi mümkün değildir. Ancak yapılan mevzuat değişikliği ile getirilen düzenlemeye göre 06.08.2003 tarihinden önce ölen babası nedeniyle hak sahibi olan davacı, eşinden ölüm aylığı almakta olsa dahi evliliğinin ölüm nedeniyle son bulmasından sonra babasından da ölüm aylığı talep etme hakkına sahiptir. Mahkemece bu maddi ve hukuki olgular gözetilmeksizin davanın kabulü yerine reddine karar verilmesi usul ve yasaya aykırı olup bozma nedenidir.506 sayılı Yasa'nın 65, 66 ve 68. maddelerine göre aylık bağlama koşulları bulunduğu takdirde ölen sigortalının eşine, çocuklarına, ana ve babasına ölüm sigortasından aylık bağlanır. Davacıya, eşi M. A. Y.'in 27.08.2003 tarihinde vefat etmesi üzerine 01.10.2003 tarihinden itibaren ölüm aylığı bağlanmıştır. Davacı, bu davada, eşi yanında babasından da ölüm aylığı bağlanmasını talep etmektedir.

Eş Ve Babadan Ölüm Maaş Aylığı Alma

EŞ VE BABADAN ÖLÜM MAAŞ AYLIĞI ALMA İLE İLGİLİ ÖRNEK YARGITAY KARARLARIT.C. YARGITAY 21.Hukuk Dairesi Esas: 2010 / 1954 Karar: 2011 / 2938 Karar Tarihi: 29.03.2011 Konu: TESPİT DAVASI - YETİM AYLIĞI ALMAYA HAK KAZANILDIĞININ TESPİTİ İSTEMİ - EŞİNDEN ÖLÜM AYLIĞI ALAN KADININ EVLİLİĞİNİN ÖLÜM SEBEBİYLE SON BULMASINDAN SONRA BABASINDAN DA ÖLÜM AYLIĞI TALEP ETME HAKKINA SAHİP OLDUĞU - DAVANIN REDDİNİN İSABETSİZ OLUŞU ÖZET: Somut olayda, davacı, 1.10.2003 tarihinden itibaren ölen eşinden ölüm aylığı almaktadır. Davacı, 1.4.1996 tarihinde ölen babasından dolayı ölüm aylığı talebini 4.1.2008 tarihinde dile getirmiştir. Davacının evli olması sebebiyle eşinin ölüm tarihi olan 27.8.2003 tarihinden önce ölüm aylığı talep etmesi mümkün değildir. Ancak 506 Sayılı Sosyal Sigortalar Kanununa eklenen maddeyle getirilen düzenlemeye göre 6.8.2003 tarihinden önce ölen babası sebebiyle hak sahibi olan davacı, eşinden ölüm aylığı almakta olsa dahi evliliğinin ölüm sebebiyle son bulmasından sonra babasından da ölüm aylığı talep etme hakkına sahiptir.Uyuşmazlık, ölen eşinden dolayı ölüm aylığı almakta olan davacının babasından da ölüm aylığına hak kazanıp kazanmadığı noktasında toplanmaktadır.
SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Avukat & Arabulucu İlkay Uyar Kaba
Avukat & Arabulucu İlkay Uyar Kaba

İlkay Uyar Kaba ; Aile Boşanma hukuku, Anlaşmalı Boşanma, İşçi Davalarında Arabuluculuk, Miras Hukuku Davaları, icra hukuku, İşçi Tazminat Davaları, Kıdem Ve İhbar Tazminatı, İşe İade, Miras hukuku, Tazminat Hukuku, İş Kazası Tazminat, Trafik Kazası Tazminat Davası gibi faaliyet gösterdiğimiz çalışma alanlarımızın, hukuk büroları arasında önemli bir yer sahibi olmamızı prensiplerimize borçluyuz.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
  • ZÜRBİYE KARAGÖLLÜ -
    15 Ağustos 2016

    Eş Ve Babadan Ölüm Maaş Aylığı Alma Merhabalar. Garip bir durumumuz var size danışmak istiyorum.

    Cevapla
Yorum Bırak