Eş ve Babadan Ölüm Maaş Aylığı Alma | Ankara Avukat, Boşanma Avukatı, Miras Avukatları Ankara

Ankara Avukat

ANASAYFA

Eş ve Babadan Ölüm Maaş Aylığı Alma

Eş ve Babadan Ölüm Maaş Aylığı Alma

Eş ve Babadan Ölüm Maaş Aylığı Alma Nasıl Olur? Eş ve babanın vefatının ardından ölüm maaşı için müracaat yapılabilir. Hem eşin hem de babanın ölümün ardından maaş talebinde bulunan kişilere bu maaşlardan birisi bağlanır.

Hem eşten hem de babadan aynı anda ölüm aylığının alınabilmesinin de bazı istisnalarları mevcuttur. Bu istisnaların olmadığı zamanlarda yalnızca bir kişinin ölüm aylığınına alınabilmesi mümkündür.

Örneğin eğer bir kişi babasının ölüm aylığını alıyorsa, eşten de ölüm maaşı bağlanması halinde babasından gelen maaşı kesilir.

Ölen Babanın Maaşı

Ölen babanın emekli maaşı kime kalır sorusunun cevabı çocuk ve eş gibi hak sahipleridir. Bu kişiler başvurularını gerçekleştirerek ölen kişinin maaşından yararlanabilir.

Bu aylıktan yararlanılabilmesi için bazı şartların da sağlanması gerekir. Bu şartların sağlanmasının ardından hem dul maaşı hem de yetim maaşının bağlanabilmesi mümkündür.

Yetim Maaşı Almanın Şartları Nelerdir?

Ölüm maşının alınabilmesi için dul bir kadın ya da hiç evlenmemiş kız çocuğu olması gerekir. Bir başka şart ise maaşı alan sigortalının bizzat ölen kişi olmasıdır.

Yani bir kadın eşinden dolayı maaş alıyorsa, o kadının vefatının ardından ölüm aylığı alınamayacaktır.  Şayet bir kız çocuğu ailesinin vefatının ardından ölüm aylığı alıyorsa da evlenmesinin ardından bu aylık otomatik olarak kesilecektir.

Yetim Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Babadan kalan emekli maaşı için nereye başvurulur sorunun cevabı vefat eden kişinin hayattayken bağlı olduğu sosyal güvenlik kurumuna göre değişir.

Vefat eden kişi SSK’lı ya da Bağkurlu ise bu durumda başvurular Sosyal Güvenlik Kurumu’na yapılmalıdır. Ancak Emekli Sandığına bağlı çalışmış olan kişilerin ölüm aylığının alınabilmesi için ise başvuru adresi Kamu Görevlileri Emeklilik Daire Başkanlığıdır.

Hem Eşten Hem Baban Ölüm Aylığı Alabilmek Mümkün Mü?

Bir kadının hem ölen babasından hem de eşinden aynı anda ölüm aylığı alabilmesinin tek bir yolu mevcuttur. O da babanın ve eşin farklı Sosyal Güvenlik Kurumlarına bağlı olmasıdır.

Eş ve babadan ölüm maaş aylığı alma eş ve babanın aynı Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı olması durumunda ise mümkün değildir.

Makalede Eş ve Babadan Ölüm Maaş Aylığı Alma konusuna yer verilmiştir. Diğer bilgilendirici makaleler için Ankara Avukat ve Miras Hukuku Avukatı ve danışma konularında sayfaları ziyaret edebilirsiniz.

Eş ve Babadan Ölüm Maaş Aylığı Alma İle İlgili Yargıtay Kararları

TESPİT DAVASI – ÖLEN BABASI NEDENİYLE HAK SAHİBİ OLAN DAVACININ EŞİNDEN ÖLÜM AYLIĞI ALMAKTA OLSA DAHİ EVLİLİĞİNİN ÖLÜM NEDENİYLE SON BULMASINDAN SONRA BABASINDAN DA ÖLÜM AYLIĞI TALEP ETME HAKKINA SAHİP OLDUĞU.

ÖZET: Uyuşmazlık, ölen eşinden dolayı ölüm aylığı almakta olan davacının babasından da ölüm aylığına hak kazanıp kazanmadığı noktasında toplanmaktadır.

Somut olayda, davacı, 01.10.2003 tarihinden itibaren ölen eşinden ölüm aylığı almaktadır. Davacı, 01.04.1996 tarihinde ölen babasından dolayı ölüm aylığı talebini 04.01.2008 tarihinde dile getirmiştir. Davacının evli olması nedeniyle eşinin ölüm tarihi olan 27.08.2003 tarihinden önce ölüm aylığı talep etmesi mümkün değildir. Ancak yapılan mevzuat değişikliği ile getirilen düzenlemeye göre 06.08.2003 tarihinden önce ölen babası nedeniyle hak sahibi olan davacı, eşinden ölüm aylığı almakta olsa dahi evliliğinin ölüm nedeniyle son bulmasından sonra babasından da ölüm aylığı talep etme hakkına sahiptir.

Mahkemece bu maddi ve hukuki olgular gözetilmeksizin davanın kabulü yerine reddine karar verilmesi usul ve yasaya aykırı olup bozma nedenidir.506 sayılı Yasa’nın 65, 66 ve 68. maddelerine göre aylık bağlama koşulları bulunduğu takdirde ölen sigortalının eşine, çocuklarına, ana ve babasına ölüm sigortasından aylık bağlanır. Davacıya, eşi M. A. Y.’in 27.08.2003 tarihinde vefat etmesi üzerine 01.10.2003 tarihinden itibaren ölüm aylığı bağlanmıştır. Davacı, bu davada, eşi yanında babasından da ölüm aylığı bağlanmasını talep etmektedir. (Eş ve Babadan Ölüm Maaş Aylığı Alma)

Eş ve Babadan Ölüm Maaş Aylığı Alma Yargı Kararı

TESPİT DAVASI – YETİM AYLIĞI ALMAYA HAK KAZANILDIĞININ TESPİTİ İSTEMİ – EŞİNDEN ÖLÜM AYLIĞI ALAN KADININ EVLİLİĞİNİN ÖLÜM SEBEBİYLE SON BULMASINDAN SONRA BABASINDAN DA ÖLÜM AYLIĞI TALEP ETME HAKKINA SAHİP OLDUĞU.

ÖZET: Somut olayda, davacı, 1.10.2003 tarihinden itibaren ölen eşinden ölüm aylığı almaktadır. Davacı, 1.4.1996 tarihinde ölen babasından dolayı ölüm aylığı talebini 4.1.2008 tarihinde dile getirmiştir.

Davacının evli olması sebebiyle eşinin ölüm tarihi olan 27.8.2003 tarihinden önce ölüm aylığı talep etmesi mümkün değildir. Ancak 506 Sayılı Sosyal Sigortalar Kanununa eklenen maddeyle getirilen düzenlemeye göre 6.8.2003 tarihinden önce ölen babası sebebiyle hak sahibi olan davacı, eşinden ölüm aylığı almakta olsa dahi evliliğinin ölüm sebebiyle son bulmasından sonra babasından da ölüm aylığı talep etme hakkına sahiptir.

Uyuşmazlık, ölen eşinden dolayı ölüm aylığı almakta olan davacının babasından da ölüm aylığına hak kazanıp kazanmadığı noktasında toplanmaktadır. (Eş ve Babadan Ölüm Maaş Aylığı Alma)

3.770 Görüntülenme

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

AVUKATA SORU SOR

 

Telefon WhatsApp