Atla

Eşya İade Davası


Eşya İade Davası

Eşya İade Davası

Eşya İade Davası

  • Eşya İade Davası, Dava davalının yerleşim yeri aile mahkemesinde görülür. Evlilik 01.01.2002 tarihinden önce sonlanmışsa görevli mahkeme asliye hukuk mahkemesidir.
  • Eşya iadesi davası nın davacısı eşyaları rızası dışında elinden alınan/ verilmeyen eş, davalısı ise diğer eştir. Dava karı koca ile birlikte oturması, dava konusu eşyalar hakkında sataşma çıkarması veya sorumluluğuna dair delil bulunması hallerinde üçüncü kişiye karşı da yöneltilebilir.
  •  Eşya iadesi davası boşanmanın feri niteliğinde değildir ve nisbi harca tabidir.
  •  Hakimin taleple bağlılığı kuralı gereği aynen iadeyle birlikte eşyaların bedellerinin tazmini açıkça istenmemişse hakim resen bu konuda bir karar veremez. Bu nedenle tüm istemler açıkça ortaya konulmalıdır. İadesi istenen eşyaların cinsi, niteliği, miktarı ve değerleri ayrı ayrı belirtilmelidir.
  • İspat yükü davacıya aittir.
  • Eşya iadesi davasının açılması için mal rejiminin sona ermiş olmasına gerek yoktur.
 
SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
Yorum Bırak