Atla

Güveni Kötüye Kullanma Suç Duyurusu


Güveni Kötüye Kullanma Suç Duyurusu

Güveni Kötüye Kullanma Suç Duyurusu

Güveni Kötüye Kullanma Suç Duyurusu

A. Güveni Kötüye Kullanma Suç Duyurusu, B. Güveni Kötüye  Kullanma Suç Duyurusu Nereye Nasıl Yapılır

5237 SAYILI TÜRK CEZA KANUNU'NDA "GÜVENİ KÖTÜYE KULLANMA" SUÇU

Mülga 765 sayılı TCK'nın 508. maddesinde düzenlenen "Emniyeti Suiistimal" suçu ile 510. maddesinde düzenlenen "Hizmet Sebebiyle Emniyeti Suiistimal" suçu, 5237 sayılı TCK'da "Güveni Kötüye Kullanma" başlığı altında 155. maddede birleştirilerek düzenlenmiştir.

Güveni kötüye kullanma suçunun düzenlendiği 155. madde;

 Başkasına ait olup da, muhafaza etmek veya belirli bir şekilde kullanmak üzere zilyedliği (1) kendisine devredilmiş olan mal üzerinde, kendisinin veya başkasının yararına olarak, zilyedliğin devri amacı dışında tasarrufta bulunan veya bu devir olgusunu inkar eden kişi, şikayet üzerine, altı aydan iki yıla kadar hapis ve adli para cezası ile cezalandırılır.

 Güveni Kötüye Kullanma Suçu, meslek ve sanat, ticaret veya hizmet ilişkisinin ya da hangi nedenden doğmuş olursa olsun, başkasının mallarını idare etmek yetkisinin gereği olarak tevdi ve teslim edilmiş eşya hakkında işlenmesi halinde, bir yıldan yedi yıla kadar hapis ve üçbin güne kadar adli para cezasına hükmolunur." şeklindedir.

Maddenin birinci fıkrasında güveni kötüye kullanma suçunun temel şekli, ikinci fıkrasında ise nitelikli hali düzenlenmiştir.

güveni kötüye kullanma suçu zamanaşımı, görevi kötüye kullanma suçu, tck, güveni kötüye kullanma suçu unsurları, güveni kötüye kullanma suçu örnekleri, güveni kötüye kullanma suçu emniyeti suistimal, güveni kötüye kullanma şikayet dilekçesi 2012

Yargıtay Kararı - Güveni Kötüye Kullanma Suç Duyurusu

T.C. YARGITAY 15.Ceza Dairesi Esas:  2012/15652 Karar: 2014/7874 Karar Tarihi: 22.04.2014

GÜVENİ KÖTÜYE KULLANMA SUÇU - SANIĞIN MÜŞTEKİYE AİT LOKANTADA AHÇI OLARAK ÇALIŞTIĞI - SANIĞIN BANKAMATİK KARTI İLE ÇEKMİŞ OLDUĞU PARAYI VE İŞ YERİNE AİT MOTORSİKLETİ ALARAK KAÇTIĞI - HÜKMÜN ONANMASI

ÖZET: Somut olayda; sanığın, müştekiye ait lokantada ahçı olarak çalıştığı, müştekinin, mal aldığı kasaba ödeme yapması için bankamatik kartını sanığa teslim ettiği, sanığın bankamatik kartı ile çekmiş olduğu ….. TL parayı ve iş yerine ait motorsikleti alarak kaçtığı anlaşılmakla, atılı suçun sübut bulduğuna yönelik kabul ve uygulamada bir isabetsizlik görülmemiştir.

     YARGITAY: GÜVENİ KÖTÜYE KULLANMA SUÇU VE CEZASI

15.Ceza Dairesi Esas:  2012/17147 Karar: 2013/17348 Karar Tarihi: 12.11.2013

GÜVENİ KÖTÜYE KULLANMA SUÇU - SANIĞIN ŞİRKETTE SATIŞ ELEMANI OLARAK ÇALIŞMASI - SANIĞIN KENDİSİNE SATMASI İÇİN TESLİM EDİLEN EŞYALARI SATMIŞ GİBİ GÖSTEREREK UHDESİNE GEÇİRDİĞİ - EYLEMİN ZİNCİRLEME ŞEKİLDE İŞLENMESİNE YÖNELİK KABULDE İSABETSİZLİK OLMAMASI

ÖZET: Şikayetçi Ü...a ait ... Dayanıklı Tüketim Malları ve Ev Gereçleri Ticaret Pazarlama Şirketi'nde satış elemanı olarak çalışan sanığın, aynı suçu işleme kararının icrası kapsamında, değişik tarihlerde, kendisine satması için teslim edilen bazı eşyaları satmadığı halde, sahte satış sözleşmeleri ve senetler düzenlemek suretiyle satmış gibi göstererek uhdesine geçirdiği anlaşıldığından, sanığın eyleminin zincirleme şekilde hizmet nedeniyle güveni kötüye kullanma suçunu oluşturduğuna yönelik kabul ve uygulamada bir isabetsizlik görülmemiştir.

 

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • Güveni Kötüye Kullanma Suç Duyurusu - Yorum
  UMUTCAN HAKYEMEZ -
  7 Ağustos 2016

  Güveni Kötüye Kullanma Suç Duyurusu Öncelikle bu bizleri aydınlattığınız için teşekkür ederim. Ankara dışına hizmetiniz var mı?

  Cevapla
 • Güveni Kötüye Kullanma Suç Duyurusu - Yorum
  TOLGA SÜZEN -
  22 Ağustos 2016

  Güveni Kötüye Kullanma Suç Duyurusu Makaleniniz davası ile ilgili net bir yazı olmuş.. teşekkürler..

  Cevapla
Yorum Bırak