Atla

Hafta Tatili Ücreti Nasıl Hesaplanır Alınır


Hafta Tatili Ücreti Nasıl Hesaplanır Alınır

Hafta Tatili Ücreti Nasıl Hesaplanır Alınır

Hafta Tatili Ücreti Nasıl Hesaplanır Alınır

 • Fazla sürelerle çalışma ise;Eğer haftalık çalışma süresi 45 saatin altında ise(bu iş sözleşmesi ile belirlenmiş olmak şartıyla)haftalık çalışma süresini aşan kırk beş saate kadar yapılan çalışmalardır. Fazla çalışmalarda her bir saat başına verilecek ücret normal çalışma ücretinin saat başına düşen miktarının yüzde yirmi beş (%25)yükseltilmesi suretiyle ödenir.
 • Hafta tatilinde çalışma ise; 394 sayılı Hafta Tatili Kanunu,hafta içindeki çalışma süresini 6 gün olarak belirlemiş ve her altı günlük çalışma sonucunda işçinin 24 saatten az olmamak üzere dinlendirilmesini hükmetmiştir. Yani,394 sayılı kanun gereğince haftanın altı günü çalışan işçiye bir gün hafta tatili verilmesi gerektiği açıktır.
 • Hafta Tatili ve çalışması hakkındaki bir düzenlemede 4857 sayılı kanunun 46 maddesinde yapılmıştır. ilgili kanun;belirlenmiş iş günlerinde çalışmış olmaları şartıyla yedi günlük zaman dilimi içinde kesintisiz en az 24 saat dinlenme verileceği belirtilmiştir. Hemen akabinde ise,çalışılmayan hafta tatili günü için ,işveren tarafından bir iş karşılığı olmaksızın o günün ücreti tam olarak ödenir denilmiştir.
 • Hafta Tatilinde çalışan işçiye ,kırk beş saati tamamlayan süre için çalışmaksızın hak ettiği normal ücretine ilaveten fazla sürelerle çalışma ücreti olarak %25 zamlı ücret ve bunu aşan bunu aşan çalışma süreleri için ise fazla çalışma ücreti olarak %50 zamlı ücret ödenir.
 • Hafta tatilinde çalışan işçi normal maaşına ilaveten ,bir günlük normal ücretinin 1,25 katı kadar ücrete hak kazanır.
 • işçinin hafta tatilinden önceki 6 iş gününde çalışmaması halinde hafta tatiline hak kazanamaz.
 • Bir işçi kazanmadığı hafta sonunda çalıştığını var sayarsak işçiye sadece hafta tatilinde çalışmış olmasından dolayı normal günlük ücreti ödenebilir.
 • Fiiliyatta bazı iş yerlerinde Ulusal Bayram ve genel tatil günü olarak kabul edilen günlerde çalışılması halinde fazla mesai ücretinin %100 zamlı ödendiği gözükmektedir. Halbuki; bahse konu alınan günlerde işçi çalışırsa normal günlük ücretinin yanında çalıştığı her gün için bir günlük maaşı ödenir.
 • Fazla saatlerle çalışmak için işçinin onayı gerekli olup,fazla çalışma süresinin toplamı yılda 270 saati geçemez
 
SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • İLKNUR DEMİRALP -
  12 Ağustos 2016

  Hafta Tatili Ücreti Nasıl Hesaplanır Alınır Davada zaman aşımı süresi var mı? Dava zaman aşımı süresini belirtirseniz sevinirim..

  Cevapla
 • İşgören -
  16 Aralık 2016

  Hafta Tatili Ücreti Nasıl Hesaplanır Alınır Bu davada bir çok talebim oldu ama sonuç alamadım bundan sonra ne yapılabilir.

  Cevapla
Yorum Bırak