Atla

Haksız İcra Takibi


Haksız İcra Takibi

Haksız İcra Takibi

Haksız İcra Takibi

HAKSIZ İCRA TAZMİNATI, HAKSIZ İCRA TAKİBİ NEDİR, HAKSIZ İCRA NEDENİYLE MADDİ MANEVİ TAZMİNAT

Yargıtay Kararı: Haksız İcra Takibi

T.C. YARGITAY Hukuk Genel Kurulu Esas:  2013/19-469 Karar: 2014/45 Karar Tarihi: 29.01.2014

İTİRAZIN İPTALİ DAVASI - DAVACI BANKANIN İCRA TAKİBİ BAŞLATMAKTA KÖTÜNİYETLİ OLDUĞU KABUL EDİLEREK DAVACI ALEYHİNE KÖTÜNİYET TAZMİNATINA HÜKMETMEK GEREĞİ - DİRENME KARARININ BOZULMASI

ÖZET: Davacı bankanın icra takibi başlatmakta kötü amaçlı olduğu kabul edilerek davacı aleyhine kötüniyet tazminatına hükmetmek gerektiğinden Hukuk Genel Kurulu'nca da benimsenen Özel Daire bozma kararına uyulmak gerekirken, önceki kararda direnilmesi usul ve yasaya aykırıdır. Direnme kararı bu nedenden dolayı bozulmalıdır.  

İtirazın iptali davası, 2004 sayılı İcra ve İflas Kanunu (İİK)'nun 67. maddesinde düzenlenmiş olup,  Bu davada borçlunun itirazının haksızlığına karar verilirse borçlu; takibinde haksız ve kötü niyetli görülürse alacaklı; diğer tarafın talebi üzerine iki tarafın durumuna, davanın ve hükmolunan şeyin tahammülüne göre, red veya hükmolunan meblağın yüzde yirmisinden aşağı olmamak üzere, uygun bir tazminatla mahkum edilir.

 

 2004 Sayılı İİK'nun 67.maddesinin 2.fıkrasında; hükmüne yer verilmiştir. Bu hüküm uyarınca, alacaklının kötüniyet tazminatına mahkûm edilebilmesi için takibin haksız ve kötü niyetle yapılmış olması gerekir. Hemen belirtilmelidir ki, alacaklının icra takibini kötü niyetli olarak yaptığı hususu, borçlu tarafından kanıtlanmalıdır.

 

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

İlkay Uyar Kaba ; Aile Boşanma hukuku, Anlaşmalı Boşanma, İşçi Davalarında Arabuluculuk, Miras Hukuku Davaları, icra hukuku, İşçi Tazminat Davaları, Kıdem Ve İhbar Tazminatı, İşe İade, Miras hukuku, Tazminat Hukuku, İş Kazası Tazminat, Trafik Kazası Tazminat Davası gibi faaliyet gösterdiğimiz çalışma alanlarımızın, hukuk büroları arasında önemli bir yer sahibi olmamızı prensiplerimize borçluyuz.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • IŞILAY SELÇUK -
  12 Ağustos 2016

  Haksız İcra Takibi hukuk mahkemesine başvuru dilekçe örneği bulabilirmiyim..

  Cevapla
 • İLKNUR DEMİRALP -
  14 Ağustos 2016

  iyi günler kolay gelsin. Haksız İcra Takibi hakkında sorum olucaktı ? Bilgi verebilirmisiniz.

  Cevapla
Yorum Bırak