Atla

Haksız İşten Çıkarılma Tazminatı


Haksız İşten Çıkarılma Tazminatı

Haksız İşten Çıkarılma Tazminatı

Haksız İşten Çıkarılma Tazminatı

A. Haksız İşten Çıkarılma Tazminatı, B. Haksız İşten Çıkarılma Durumunda Kıdem İhbar Tazminatı, C. Haksız Yere İşten Çıkarılma Tazminatı. Haksız Yere İşten Çıkarılmak Her zaman iş hayatında normal bir işleyiş bulunmaz. Bazen işveren ve işçi arasında bir patronla çalışan arasında olmaması gereken diyaloglar geçebilir. Bu noktada hem işçi hem de işveren bulunduğu ortamda rahat edemeyecek işten ayrılmanın ya da işten çıkarmanın yollarını arayacaktır. Bahane ne olursa olsun her iki tarafında haksızlığa uğramaması için çeşitli kanun hükümleri bulunur. Bir kişi bu kanuna göre işten haksız yere isteği dışında çıkarılmışsa dava açma hakkına sahiptir. Eğer mahkeme işçinin haklılığını kanıtlarsa işveren de onu eski işine ve aynı pozisyona oturtmakla yükümlüdür. İşveren mahkeme kararına uygun davranmazsa işçinin yeniden dava açarak işe başlatmama tazminatı alma hakkı doğacaktır. İşe Başlatmama Tazminatı Hak Edilmesi İş her insanın beslenebilmesi, barınabilmesi kısacası hayatını idame ettirebilmesi adına karşılığında para kazanmak zorunda olduğu bir şeydir. Herkes yaşamın gidişatı içerisinde bir işte çalışmak zorunda ve bu şekilde yaşamını devam ettirmektedir. İş ortamında bazen çalışanın hak etmediği şekilde muamele görmesi ya da haksız yere işten çıkarılması sık görülen bir durumdur. İşte böyle durumlarda kişi işinin peşinden gider ve haksızlık karşısında mahkemeye başvurursa işini yeniden kazanma hakkı doğacaktır. İşçinin haklı görüldüğü ve işverene yeniden işe alma sorumluluğu getirildiği karadan sonra aşağıdaki adımları izleyerek işe geri dönmeniz mümkündür:

 • Mahkemeyi kazanmanız durumunda 10 gün içerisinde işvereninize avukatınız aracılığıyla ya da kendiniz bireysel olarak işe başlatması için bir uyarı yaparsınız.
 • Uyarıyı izleyen 1 ay içerisinde işinize geri kabul edilmezseniz tekrar mahkemeye başvurarak işe başlatmama tazminatından yararlanmak istediğinizi söylersiniz.
 • İşe başlatmama tazminatı 4 ve 8 ay arasında değişen bir ödemedir. Aylık olarak ödenecektir.
 • Hakim bazı davalarda bu tazminatın içerisine işsizlik dönemindeki mağduriyetinizi de ekleyerek bir miktar belirleyecektir.
 • 6 aydan 5 yıla kadar çalışma süresi bulunanlar 4 ay tazminat alırken 5 yıldan fazla süredir aynı iş yerinde çalışan kişiler 8 aya kadar işe iade tazminatı alabileceklerdir. İşverenin karşılayacağı bu tazminat ödenmemesi durumunda icra yoluyla da tahsil edilebilir.
 • İş hukuku dava ve tazminat hakkında geniş bilgi için göz atınız.

Yargıtay Kararı - Haksız İşten Çıkarılma Tazminatı

T.C. YARGITAY 22.Hukuk Dairesi Esas:  2014/153 Karar: 2014/6458 Karar Tarihi: 18.03.2014   YARGITAY: HAKSIZ YERE İŞTEN ÇIKARILMA, HAKSIZ FESİH VE TAZMİNATI T.C. YARGITAY 9.Hukuk Dairesi Esas:  2011/32378 Karar: 2013/28996 Karar Tarihi: 12.11.2013 İŞÇİLİK ALACAKLARI DAVASI - DAVALI İŞVEREN TARAFINDAN İŞ SÖZLEŞMESİNİN EYLEMLİ OLARAK SONA ERDİRİLDİĞİ - DAVACININ İŞ SÖZLEŞMESİNİN HAKSIZ ŞEKİLDE FESHEDİLDİĞİNDEN KIDEM VE İHBAR TAZMİNATI TALEPLERİNİN KABULÜ GEREĞİ - HÜKMÜN BOZULMASI ÖZET: Davalı işveren tarafından iş sözleşmesi ... tarihinde eylemli olarak sona erdirilmiştir. Bu tarihten sonra işçinin ... tarihinde yaptığı fesih hukuki sonuç doğurmaz. Davacının iş sözleşmesi ... tarihinde işverence eylemli olarak haksız şekilde feshedildiğinden kıdem ve ihbar tazminatı taleplerinin kabulü gerekirken, bu taleplerin reddi hatalıdır.  

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • Haksız İşten Çıkarılma Tazminatı - Yorum
  GAMZE ŞENVER -
  16 Ağustos 2016

  Haksız İşten Çıkarılma Tazminatı Öncelikle bu bizleri aydınlattığınız için teşekkür ederim. Ankara dışına hizmetiniz var mı?

  Cevapla
 • Haksız İşten Çıkarılma Tazminatı - Yorum
  ALEYNA ARK -
  25 Ağustos 2016

  Haksız İşten Çıkarılma Tazminatı Makalede belirttiğiniz dava Nasıl açılır? Süreci Hakkı'nda bilgi verirmisiniz.

  Cevapla
Yorum Bırak