Haksız İşten Çıkarılma Tazminatı

İlkay Hukuk Bürosu Makaleler
İlkay Hukuk Bürosu > İş Hukuku  > Haksız İşten Çıkarılma Tazminatı

Haksız İşten Çıkarılma Tazminatı

Haksız İşten Çıkarılma Tazminatı

Haksız İşten Çıkarılma Tazminatı

A. Haksız İşten Çıkarılma Tazminatı, B. Haksız İşten Çıkarılma Durumunda Kıdem İhbar Tazminatı, C. Haksız Yere İşten Çıkarılma Tazminatı. Haksız Yere İşten Çıkarılmak Her zaman iş hayatında normal bir işleyiş bulunmaz. Bazen işveren ve işçi arasında bir patronla çalışan arasında olmaması gereken diyaloglar geçebilir. Bu noktada hem işçi hem de işveren bulunduğu ortamda rahat edemeyecek işten ayrılmanın ya da işten çıkarmanın yollarını arayacaktır. Bahane ne olursa olsun her iki tarafında haksızlığa uğramaması için çeşitli kanun hükümleri bulunur. Bir kişi bu kanuna göre işten haksız yere isteği dışında çıkarılmışsa dava açma hakkına sahiptir. Eğer mahkeme işçinin haklılığını kanıtlarsa işveren de onu eski işine ve aynı pozisyona oturtmakla yükümlüdür. İşveren mahkeme kararına uygun davranmazsa işçinin yeniden dava açarak işe başlatmama tazminatı alma hakkı doğacaktır. İşe Başlatmama Tazminatı Hak Edilmesi İş her insanın beslenebilmesi, barınabilmesi kısacası hayatını idame ettirebilmesi adına karşılığında para kazanmak zorunda olduğu bir şeydir. Herkes yaşamın gidişatı içerisinde bir işte çalışmak zorunda ve bu şekilde yaşamını devam ettirmektedir. İş ortamında bazen çalışanın hak etmediği şekilde muamele görmesi ya da haksız yere işten çıkarılması sık görülen bir durumdur. İşte böyle durumlarda kişi işinin peşinden gider ve haksızlık karşısında mahkemeye başvurursa işini yeniden kazanma hakkı doğacaktır. İşçinin haklı görüldüğü ve işverene yeniden işe alma sorumluluğu getirildiği karadan sonra aşağıdaki adımları izleyerek işe geri dönmeniz mümkündür:

  • Mahkemeyi kazanmanız durumunda 10 gün içerisinde işvereninize avukatınız aracılığıyla ya da kendiniz bireysel olarak işe başlatması için bir uyarı yaparsınız.
  • Uyarıyı izleyen 1 ay içerisinde işinize geri kabul edilmezseniz tekrar mahkemeye başvurarak işe başlatmama tazminatından yararlanmak istediğinizi söylersiniz.
  • İşe başlatmama tazminatı 4 ve 8 ay arasında değişen bir ödemedir. Aylık olarak ödenecektir.
  • Hakim bazı davalarda bu tazminatın içerisine işsizlik dönemindeki mağduriyetinizi de ekleyerek bir miktar belirleyecektir.
  • 6 aydan 5 yıla kadar çalışma süresi bulunanlar 4 ay tazminat alırken 5 yıldan fazla süredir aynı iş yerinde çalışan kişiler 8 aya kadar işe iade tazminatı alabileceklerdir. İşverenin karşılayacağı bu tazminat ödenmemesi durumunda icra yoluyla da tahsil edilebilir.
  • İş hukuku dava ve tazminat hakkında geniş bilgi için göz atınız.

Yargıtay Kararı – Haksız İşten Çıkarılma Tazminatı

T.C. YARGITAY 22.Hukuk Dairesi Esas:  2014/153 Karar: 2014/6458 Karar Tarihi: 18.03.2014   YARGITAY: HAKSIZ YERE İŞTEN ÇIKARILMA, HAKSIZ FESİH VE TAZMİNATI T.C. YARGITAY 9.Hukuk Dairesi Esas:  2011/32378 Karar: 2013/28996 Karar Tarihi: 12.11.2013 İŞÇİLİK ALACAKLARI DAVASI – DAVALI İŞVEREN TARAFINDAN İŞ SÖZLEŞMESİNİN EYLEMLİ OLARAK SONA ERDİRİLDİĞİ – DAVACININ İŞ SÖZLEŞMESİNİN HAKSIZ ŞEKİLDE FESHEDİLDİĞİNDEN KIDEM VE İHBAR TAZMİNATI TALEPLERİNİN KABULÜ GEREĞİ – HÜKMÜN BOZULMASI ÖZET: Davalı işveren tarafından iş sözleşmesi … tarihinde eylemli olarak sona erdirilmiştir. Bu tarihten sonra işçinin … tarihinde yaptığı fesih hukuki sonuç doğurmaz. Davacının iş sözleşmesi … tarihinde işverence eylemli olarak haksız şekilde feshedildiğinden kıdem ve ihbar tazminatı taleplerinin kabulü gerekirken, bu taleplerin reddi hatalıdır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
'

Avukata İlk Soruyu Siz Sormak İster Misiniz?

Avukata Soru Sor