Hangi Sebepler Boşanma Nedenidir? | Ankara Avukat, Boşanma Avukatı, Miras Avukatları Ankara

Ankara Avukat

ANASAYFA

Hangi Sebepler Boşanma Nedenidir?

Hangi Sebepler Boşanma Nedenidir?

Hangi Sebepler Boşanma Nedenidir? | Boşanma kararının verilmesi bazen yeterli olmayabilir. Çünkü boşanma davası açılması için medeni kanunumuzda belirtilen genel ve özel boşanma sebeplerine dayanmış olması gerekiyor. Neler boşanma sebebi olabilir konusunda daha faydalı olması nedeniyle aşağıdaki kararlar incelenmiştir.

Hangi Sebepler Boşanma Nedenidir? | Hamile İken Baba Evine Bırakmak Nedeniyle Boşanma Davası

Hangi Sebepler Boşanma Nedenidir? | Kadın ve kocanın evlilik birliği içerisinde birbirlerine olan uzaklaştırmaya yönelik tavır ve davranışlarından en sık gerçekleşen hadiselerden ailesi yanına diğer ifade ile baba evine bırakma durumu eşin hamile iken gerçekleşen davranışlardandır.

Yargıtay örnek karar “davalı kocanın davacı kadını hamile iken baba evine bıraktığı, arayıp sormadığı, ilgilenmediği ve evlilik birliği sorumluluklarını yerine getirmediği anlaşılmaktadır. Bu durumda eşlerin arasında ortak yaşam temelinden sarsacak seviyede ve evlilik birliğin devamına olanak vermeyecek nitelikte bir şiddetli geçimsizlik mevcut ve sabittir”.

Örnek karar “yapılan araştırma, soruşturma ve toplanan kanıtlardan davalı kocanın hamile olan eşini, parası olmadığını söyleyerek baba evine gönderdiği ve doğum yapan eşiyle ilgilenmediği anlaşılmaktadır.

Bu durumda eşler arasında müşterek hayatı temelinden sarsacak seviyede ve aile birliğinin devamına imkan vermeyecek şekilde bir geçimsizlik mevcut ve sabittir. Olayların akışı karşısında davacı kadın dava açmakta haklıdır”.

Doğum Sonrası Baba Evine Bırakmak Nedeniyle Boşanma Davası

Hangi Sebepler Boşanma Nedenidir? | Kadın ve kocanın evlilik birliği içerisinde birbirlerine olan uzaklaştırmaya yönelik tavır ve davranışlarından en sık gerçekleşen hadiselerden ailesi yanına diğer ifade ile baba evine bırakma durumu eşin doğum sonrası gerçekleşen olaylardandır.

Kocanın doğumu bahane ederek karısını baba evine bırakıp daha sonra ilgilenmediği sık karşılaşılan eşlerin uzaklaşmalarına ve birliğin temelinden sarılmasına neden olan davranışlardandır. Evlilik birliğinin temelinden sarılmasına neden olan tavır ve davranışlar boşanma davasında boşanmaya gerekçe sayılan davranışlardandır.

Yargıtay örnek karar “davalı karşı davacı olan kocanın eşini doğumdan hemen sonra ailesi yanına bıraktığı, evlilik birlik sorumluluklarını yerine getirmediği anlaşılmaktadır. Bu durumda eşlerin arasında müşterek hayatı temelinden sarsacak seviyede ve evlilik birliğin devamına olanak vermeyecek nitelikte bir şiddetli geçimsizlik mevcut ve sabittir”.

Gece Yarısı Baba Evine Bırakmak Nedeniyle Boşanma Davası

Hangi Sebepler Boşanma Nedenidir? | Kadın ve kocanın birbirlerine olan uzaklaştırmaya yönelik davranışlarından en sık gerçekleşen hadise ailesi yanına ya da baba evine bırakma gece yarısı gerçekleşebiliyor. Birlikte yaşama ilkesinin ihlaline sebep olan davranış sahibi eş boşanma davasında boşanmaya sebep olur.

Yargıtay Örnek Karar : “kocanın gece yarısında karısını götürüp baba evine bıraktığı daha sonra arayıp sormadığı, ilgilenmediği ve ihtiyaçları ile gidermeye çalışmadığı anlaşılmaktadır. Bu durumda eşlerin arasında müşterek hayatı temelinden sarsacak seviyede ve evlilik birliğin devamına olanak vermeyecek nitelikte bir geçimsizlik mevcut ve sabittir”.

Örnek karar ” davacı kadına fiziksel şiddet uygulayan, gecenin bir yarısı babasının evine bırakan, evlilik birlik sorumluluk yerine getirmeyen davalı kocanın kusurlu olduğu anlaşılmaktadır. Bu durumda eşlerin arasında müşterek yaşam temelinden sarsacak seviyede ve evlilik birliğin devamına imkan vermeyecek nitelikte bir geçimsizlik mevcut ve sabittir”.

Bayram Bahanesiyle Baba Evine Bırakmak Nedeniyle Boşanma Davası

Hangi Sebepler Boşanma Nedenidir? | Kadın ve kocanın birbirlerine olan uzaklaştırmaya yönelik davranışlarından en sık gerçekleşen hadise ailesi yanına ya da baba evine bırakma bayram bahanesiyle gerçekleşebiliyor. Birlikte yaşama ilkesine aykırı hareket etmek boşanma davasında boşanmaya sebep olan kusurlu davranışlarından sayılır.

Yargıtay örnek karar “boşanma davası tarihinde açılmıştır. Toplanan kanıtlardan: davacı kocanın bayram ziyareti bahanesiyle davalı karısını ailesinin yanına götürüp bıraktığı ve ardından telefon ederek karısını istemediğini, ondan ayrılmaya karar verdiğini söylediği, evin kilidini değiştirip davalı kadını eve almadığı, davalı kadının da davadan önce Davacı kocaya istediği parayı vermezsen başına gelecekleri düşün, biz yapacağımızı biliriz diyerek tehdit ettiği, bu suçtan mahkum olduğu anlaşılmaktadır. Bu durumda eşlerin arasında müşterek hayatı temelinden sarsacak düzeyde ve evlilik birliğin devamına imkan vermeyecek nitelikte bir geçimsizlik mevcut ve sabittir”.

Akrabaları Yanına Bırakmak Nedeniyle Boşanma Davası

Hangi Sebepler Boşanma Nedenidir? | Kadın ve kocanın birbirlerine olan uzaklaştırmaya yönelik davranışlarından en sık gerçekleşen hadise akrabası yanına bırakma şeklinde gerçekleşebiliyor. Eşi uzaklaştırmaya yönelik davranışlar birlikte yaşama ilkesinin aykırı davranışlar nedeniyle  boşanma davasında boşanmaya gerekçe sayılan davranışlardandır.

Yargıtay örnek karar “davalı koca davacı karısını akrabalarına götürüp bıraktığı kızınızı alın dediği, evlilik birlik görevlerini yerine getirmediği anlaşılmaktadır. Bu durumda eşlerin arasında ortak hayatı temelinden sarsacak seviyede ve evlilik birliğin devamına imkan vermeyecek nitelikte bir şiddetli geçimsizlik mevcut ve sabittir”.

Üçüncü Kişilerin Yanına Bırakmak Nedeniyle Boşanma Davası

Hangi Sebepler Boşanma Nedenidir? | Kadın ve kocanın birbirlerine olan uzaklaştırmaya yönelik davranışlarından en sık gerçekleşen hadise üçüncü kişilerin yanına bırakma şeklinde gerçekleşebiliyor. Genellikle bu üçüncü kişiler komşular olmaktadır. Eşi uzaklaştırmaya yönelik hareketler birlikte yaşama ilkesinin aykırı davranışlar sebebiyle  boşanma davasında boşanmaya konusu sayılan davranışlardandır.

Eve Almamak Nedeniyle Boşanma Davası

Hangi Sebepler Boşanma Nedenidir? | Kadın ve kocanın birbirlerini eve almamaları evlilik birliğinin temelinden sarsılması nedeniyle boşanma davasında duygusal şiddet içeren bir davranış olduğundan dolayı boşanma hususu sayılan davranışlardandır.

Yargıtay örnek karar “davalı koca eşini eve almadığı ve ona karşı ağır hakaretlerde bulunduğu anlaşılmaktadır. Bu durumda eşlerin arasında ortak hayatı temelinden sarsacak düzeyde ve evlilik birliğin devamına olanak vermeyecek nitelikte bir şiddetli geçimsizlik mevcut ve sabittir”.

Toplanan kanıtlardan davacı kocanın bir başka kadın ile ilişkiye girdiği ve bu ilişkisini sürdürdüğü, davalı kadının da kocayı eve almadığı onu tırnakladığı anlaşılmaktadır. Evlilik birliğinin temelinden sarsılmasına neden olan olaylardaki kusurun ağırlığı kocadadır.

Kadının boşanmaya karşı çıkması hakkın kötüye kullanması olarak düşünülemez. Özelikle çocukların menfaati de dikkate alındığında evliliğin devamında yarar bulunmaktadır”.

Aile Konutunun Kilidini Değiştirmek Nedeniyle Boşanma Davası

Hangi Sebepler Boşanma Nedenidir? | Eşlerin kilit değiştirmek yoluyla birbirlerini evden uzaklaştırmak evlilik birliğinin temelinden sarsılması nedeniyle boşanma davasında duygusal şiddet içeren davranış olduğundan dolayı boşanmaya gerekçe sayılan davranışlardandır.

Yargıtay örnek karar “boşanma davasında toplanan kanıtlardan: kocanın bayram ziyareti gerekçesiyle davalı kadını ailesinin yanına götürüp bıraktığı ve ardından telefon ederek karısını istemediğini, ondan ayrılmaya karar verdiğini söylediği, evin kapısının  kilidini değiştirip davalı kadını eve almadığı, davalı kadının da davadan önce Davacı kocaya istediği parayı vermezsen başına gelecekleri düşün, biz yapacağımızı biliriz diyerek tehdit ettiği, bu suçtan mahkum olduğu anlaşılmaktadır. Bu durumda kadın koca arasında ortak hayatı sarsacak düzeyde ve evlilik birliğin devamına imkan vermeyecek özellikte bir geçimsizlik mevcut ve sabittir”.

284 Görüntülenme

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

AVUKATA SORU SOR

 

Telefon WhatsApp