Atla

Hisseli Tapularda Önalım Hakkı


Hisseli Tapularda Önalım Hakkı

Hisseli Tapularda Önalım Hakkı

Hisseli Tapularda Önalım Hakkı 

Arsa ve tarla gibi hisseli gayrimenkullerden hisse satın alımı gerçekleştirerek, gayrimenkul sahibi olan kişilerin mutlak suret ile dikkat etmeleri gereken temel noktalar bulunuyor.

Hisseli Tapularda Önalım Hakkı'nın kullanılması dolayısı ile kişinin almış olduğu gayrimenkulün çok düşük meblağlara elinden çıkması gibi bir durum ile karşı karşıya kalabilmesi olası oluyor.

Günümüz modern yüzyıl Türkiye' sinde özellikle de şufa hakkı dolayısı ile mağduriyet yaşayan kişilerin sayısı açısından çok ciddi seviyelerde artışların yaşanmakta olduğu görülüyor.

Hisseli Tapuların - Arsaların Satışı Nasıl Olur?

Türkiye' de son yıllarda büyük bir hız ile artış gösteren gayrimenkul fiyatlarının dışında özellikle İstanbul metropolünde gayrimenkul fiyatları yönünden artışın çok yüksek hızda olduğu da gözlemleniyor.

 

hisseli tapuda önalım hakkı

 

Türkiye' de özellikle de devlet tarafından gerçekleştirilen bir bölgeye yönelik olarak yatırım duyurusunun ardından gayrimenkul fiyatlarında bölge geneli içerisinde önemli artışlar gözlenirken, bu duruma ilave olarak söylentilerinde dahil olması ile birlikte artışların çok yüksek seviyelerde olmasına yol açıyor.
 

Bu kapsamda da yatırım gibi hedefler doğrultusunda elinde birikimi ile bir bölgedeki gayrimenkule yönelik olarak yatırım gerçekleştiren pek çok kişi yeterli düzeyde bilgis sahibi olmaması nedenle mağduriyetler yaşanmaktadır.

Hisseli Tapularda Önalım Hakkı'nın bilinmemesi, bu gayrimenkullerin taşımakta olduğu rizikolara dair bilgi sahibi olmaması nedeni ile satışta aracılık gerçekleştiren kişilerin yalnızca satışa odaklı olarak bilgi aktarımı gerçekleştiriyor. Satış sonrasında satın alınan hisseli gayrimenkuller dolayısı ile çok ciddi seviyelerde zararlar ile karşı karşıya kalabiliyor.

Hisseli Tapularda Önalım Hakkının Kullanılmasında Mağdur Olabilirsiniz

Şufa hakkı ile ilgili olarak hisseli tapularda önalım hakkı bilgilendirilmeden satış yapılabilinmektedir. Gayrimenkul hakkında bilgilendirilmemiş olunan kişiler, şufa hakkının değerlendirilmesi sonucunda bazı hallerde çok ciddi zararlar ile karşı karşıya kalabiliyor. Ayrıca kentin oldukça dış bölgesi içerisinde tarla niteliği gayrimenkullerin satış resmi rayiçe bakılmaktadır.

Emlak resmi rayiç bedelleri minimum seviyede olmasından tapu kapsamındaki satış bedeli de düşük olarak gösterilebiliyor. Tapudan düşük bedel ile hisse satışının gerçekleştirildiğini gören hissedarlar tarafından şufa davası açılmaktadır. Tapuda gösterilmiş olan satış bedelinden hisseyi kendisine devri talep edilebilinmektedir.

 

önalım hakkı nasıl kullanılır

 

4271 sayılı Türk Medeni Kanunu' nun 734. Maddesi çerçevesinde Hisseli Tapularda Önalım Hakkı değerlendirilir. Bu değerlendirme sonucu mahkeme söz konusu alınan tapu düşük bedel ile hisseyi almış kişinin elinden geri iadesine karar verebilmektedir. Bu halde de önemli mağduriyet ve zararlar ile karşı karşıya kalınması da çok yüksek bir olasılık haline geliyor.

Satışı Yapılan Hisseli Tapularda Önalım Hakkı Nasıl Kullanılır?

Hisse alımı gerçekleştiren bireylerin ya da alımı gerçekleştirmesinin ardından çıkacak sorunlara karşı hazırlıklı olunmalıdır.

Buda  şufa hakkı davası ile karşı karşıya kalan kişilerin hakları, dava süreci detayları hakkında bilgi önemlidir. Şufa davaları ile ilgili olarak deneyim ve bilgi sahibi olan profesyonel avukata danışarak bilgi sahibi olabilirler.

Avukata Danışma  hizmeti menfaatleri ve haklarının korunabilmesi yönünden çok büyük bir önem ve elzemlik taşımaktadır. 4271 sayılı Türk Medeni Kanunu' nun 732. Maddesi ile 736. Maddesi arasında şufa hakkı ile ilgili olarak düzenlemelere yer verilmektedir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
Yorum Bırak