Atla

İbranamenin Geçerlilik Şartları


İbranamenin Geçerlilik Şartları

İbranamenin Geçerlilik Şartları

İbranamenin Geçerlilik Şartları

İşçi İşe Alınırken Önceden Düzenlenen İbranameler

Bir işçi işe alındığı ilk gün tüm haklarımı aldım diye imzalatılan ibranamelerin hiçbir hukuki geçerliliği yoktur.

İşçiyi Korkutarak yada Aldatarak Alınan İbranameler

İşçinin korkutularak alınan ibranamelerde hukuken geçersiz sayılmaktadır.İşçiye ibraname adı verilmeden bir belgeye imza alınması ve daha sonra bu belgeyi ibra olarak kullanılması da geçersizdir.

İşçinin alacaklarının düzenlenmediği tamamen aldatmaya dayalı ise ibraname geçerli sayılmayacaktır. İşveren bu bilgiyi bilerek kağıt ortamına dökmüş ise bu durumda işçi aldatılmış sayılacaktır.

Aldatılarak, korkutularak ya da hile ile işçinin elinden ibraname alındığı durumlarda işçi aldatılmayı, hileyi öğrendiği ya da baskının kalktığı tarihten itibaren bir yıl içerisinde ibranamenin hükümsüzlüğünü ileri sürebilir.

Bir yılı geçtikten sonra işçi ibranamenin hükümsüzlüğünü ileri süremez.  

İbranamenin Geçerlilik Şartları - Yargıtay ve İstinaf Kararları

ALACAK DAVASI - 2 YILDAN FAZLA HİZMETİ BULUNAN DAVACININ HAKLI NEDENLE DERHAL FESİH NEDENLERİ MEVCUT OLDUĞU VE BUNA UYGUN BİÇİMDE BİR FESİH YOLUNA GİDECEĞİ SIRADA İSTİFA DİLEKÇESİ VERMESİNİN HAYATIN OLAĞAN AKIŞINA UYGUN OLMADIĞI 

ÖZET: Davacı, bahse konu istifa dilekçesini haklarının ödeneceği inancıyla imzaladığını iddia etmiş olup, istifa dilekçesinin tanzim tarihi içermediği, 2 yıldan fazla hizmeti bulunan davacının haklı nedenle derhal fesih nedenleri mevcut olduğu ve buna uygun biçimde bir fesih yoluna gideceği sırada istifa dilekçesi vermesinin hayatın olağan akışına uygun olmadığı anlaşılmaktadır.

Bu nedenle mahkemece istifa dilekçesi ile yasal unsurları taşımayan ibranameye itibar edilmemesi yerindedir. Tüm dosya kapsamına göre ilk derece mahkemesinin vakıa ve hukuki değerlendirmesi bakımından usul ve yasaya aykırı bir durum bulunmadığından davalının istinaf başvurusunun esastan reddine karar vermek gerekmiştir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
  • İbranamenin Geçerlilik Şartları - Yorum
    SEMA ULUMERİÇ -
    13 Kasım 2016

    İbranamenin Geçerlilik Şartları Bu davada ben nasıl bir yol izlemeliyim lütfen yardımcı olurmusunuz ?

    Cevapla
Yorum Bırak