Atla

İhtiyati Tedbir Kararına İtiraz Temyiz


İhtiyati Tedbir Kararına İtiraz Temyiz

İhtiyati Tedbir Kararına İtiraz Temyiz

İhtiyati Tedbir Kararına İtiraz Temyiz

İhtiyati Tedbir Kararına İtiraz İhtiyati tedbir kararına itirazın nasıl yapılacağı ile ilgili hususlara geçmeden önce ihtiyati tedbir kararının niteliklerinden bahsetmek gerekmektedir. Yargılama süresince kesin hüküm elde edilene kadar para dışında kalan her türlü talep için söz konusu hükümlerde ortaya çıkabilecek icraları teminat altına almak veya bunların geçici bir şekilde ifa edilmesini sağlamak üzere alınan koruma tedbirleri ihtiyati tedbir kararı olarak değerlendirilmektedir. Hata uyuşmazlık hallerinde hukuki ilişkilerin geçici olarak düzenlemesini sağlamak için yapılan koruma tedbirleri de buna dahil edilmektedir. Tüm bu geniş perspektiften dolayı ihtiyati tedbir kararları icra davalarında, boşanma davalarında nafaka konusunda ya da velayetle ilgili durumlarda bile sıklıkla başvurulan bir durum olmaktadır.

İhtiyati Tedbir Kararına İtiraz Nasıl Yapılır?

Uyuşmazlık hallerinde veya bu konuyla alakalı olarak ihtiyati bir tedbir davasının açılmasının söz konusu olduğu durumlarda esasla ilgili olarak görevli ve yetkili mahkemeden davanın açılmasını takip eden süreçte asıl davanın görülmekte olduğu mahkemeden ihtiyati tedbir talep edilmektedir. İhtiyati tedbir kararı ile ilgili olarak bu kararın verilmesi talebinde bulunan kişinin bunu istemesinde hukuki açıdan bir yararının bulunması gerektiği şarttır. Bu karar kural olması itibarıyla uyuşmazlıkta karşı taraf olarak değerlendirilen davalıya karşı verilmektedir. İhtiyati tedbir kararını talep eden kişinin bu talebini hangi gerekçeye dayandırmış olduğunu, ne şekilde bunu talep ettiğini asıl dava ile ilişkili bir şekilde açıkça belirtmiş olması gerekmektedir. Kişinin bu aşamada haklı olduğunu ortaya koyan delilleri de sıralaması gerekir. Mahkeme tarafından ihtiyati tedbir kararının verilmesi görüşü hakim kabul edilmişse bu durumda talep eden kişiden teminat alınmasına karar verilir. Karşı taraf sadece kendisinin dinlenmeden verilmiş olan kararlar için itirazda bulunabilmektedir. Bu tarafın kararın tam olarak ne olduğuna bağlı şekilde tedbirin uygulanmasını talep etmesi ancak yine içerikte belirtilen durumlara bağlı olarak mahkemedeki yazı işleri müdürünü kararın icrasını gerçekleştirmek üzere görevlendirmesi gerekmektedir. Eğer tedbir kararının asıl dava açılmadan önce verilmesi söz konusu olmuşsa bu durumda iki haftalık zamanaşımı süresi dikkate alınarak esas davasının açılması sağlanmalıdır. Kendisi dinlenmeyen kişilerin aleyhine sonuçlar doğmuşsa bu durumda tedbir kararının şartlarına, mahkemenin görev ve yetkilerine buna ek olarak teminata ilişkin kararı veren mahkemeye karşı itiraz haklarının kullanılması mümkün olabiliyor. İhtiyati Tedbir Kararlarında Temyiz ve İstinaf İcra ve İflas Kanunu içerisinde asıl düzenlemeleri yapılmış ihtiyati tedbir taleplerinin reddi veya kabulü kararlarında kişiler itiraz haklarını kullanabilmektedir. Bu durumda Hukuk Muhakemeleri Kanunu çerçevesinde kişilerin istinaf yoluna gitmesi uygun görülmüştür. Fakat istinaf mahkemelerinin göreve başlamadığı ve hukuk muhakemeleri kanununda belirtilen bu mahkemelerin göreve başlayıncaya kadar temyiz hükümlerinin uygulanması yönündeki kuralı sebebiyle kişilerin itiraz için kullanabilecekleri yolun temyiz olacağı durumu da göz önünde olmaktadır. İtirazda bulunmak üzere kanun yoluna başvuracak olan kişilerin hukuk usulü muhakemeleri kanunu düzenlemeleri ile başvurularını yapması söz konusu olabiliyor. Bu durumda İcra ve İflas Kanunu hükümleri ile birlikte ihtiyati tedbir için düzenlenmiş olan HUMK hükümlerine bakılarak da itirazda bulunulmalıdır. Son olarak gidilecek kanun yolu ihtiyati haciz olarak belirlenmiş ve istinaf şeklinde düzenlenmiştir.
SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • İhtiyati Tedbir Kararına İtiraz Temyiz - Yorum
  OLCAY SORGUÇ -
  21 Ağustos 2016

  İhtiyati Tedbir Kararına İtiraz Temyiz Bu davada bir çok talebim oldu hiç bir şekilde sonuç alamadım bundan sonra ne yapılabilir.

  Cevapla
 • İhtiyati Tedbir Kararına İtiraz Temyiz - Yorum
  Seyit -
  27 Şubat 2017

  İhtiyati Tedbir Kararına İtiraz Temyiz Makalede belirttiğiniz dava Nasıl açılır? Süreci Hakkı'nda bilgi verirmisiniz.

  Cevapla
Yorum Bırak